Spływ kajakowy Łask (MOSiR) - Grabno, KAJAKOS.PL (rzeka Grabia)

Dodano 25 lutego 2016 przez rysowanie
Spływ kajakowy Łask (MOSiR) - Grabno, KAJAKOS.PL (rzeka Grabia)
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

73217
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

419947
Koniec spływu - Grabno
419948
Młyn wodny w Kozubach
 Młyn wodny w Nowych Kozubach powstał w 1920 r. Na początku młyn ten napędzany był, tak jak poprzedni - kołem wodnym. Wyposażony był w dwie pary kamieni młyńskich tzw. "francuskich" oraz perlak, jagielnik i żubrownik. Dziennie mógł przerobić ok. 1 tony zboża. W latach 30 rozpoczęto jego modernizację - zamontowano wówczas nowocześniejszy napęd czyli turbinę oraz zastąpiono jedną parę kamieni młyńskich metalowymi walcami. W latach 1949 - 1956 stał zamknięty. W 1966 r. młyn przeszedł gruntowny remont i pracuje do dziś, wyposażony w turbinę elektryczną.
419949
kamienisty próg wodny
NIEBEZPIECZNE MIEJSCE! Kamienisty próg obchodzimy prawym brzegiem.
419950
Młyn wodny "Krzywda" w Brzeskach
Najstarszy młyn wodny nad Grabia, który przetrwał do dnia dzisiejszego. Wybudowany w 1867 roku. W 1918 roku wyposażony w turbinę elektryczną. Nieczynny od lat 70 XX wieku.
419951
zapora spiętrzająca wodę przed młynem w Brzeskach
Koryto grabi dzieli się na dwie odnogi. Prawa płynie w stronę młyna, lewa go opływa. My kierujemy się w praw (tak na prawdę prosto). kajaki przenosimy przy młynie.
419952
Młyn w woli Marzeńskiej
419982
Grabia
419983
Grabia
419988
widok z mostu w Kozubach
Widok z mostu w kozubach w dół rzeki.
419989
Miejsce wodowania kajaków po przenosce w Kozubach.
W tym miejscu ponownie wodujemy kajaki po obejściu brzegiem kamiennego progu przy młynie w Kozubach.
420144
KAJAKOS spływy kajakowe
Zapraszamy na spływy kajakowe po Grabi, Widawce, Warcie, Liswarcie oraz Pilicy.
Informacje podstawowe:

Rzeka Grabia
Start: Łask (zalew)
Via: Marzenin, Brzeski
Koniec: Grabno
Długość 33 km
Czas spływu: 8 - 9 h
Stałe przeszkody: 4

Według nas najciekawsza trasa na Grabi. Zaczynamy na zalewie w Łasku. Wypływamy przed mostem kolejowym i podążamy z nurtem. Przepływamy pod mostem drogowym Zduńska wola – Łask. Początkowo trasa prowadzi przez łąki i pola. Napotykamy pierwszą przeszkodę – kładkę nad wodą. Proponujemy przenieść kajaki lewą stroną. Wkrótce kolejny mostek i następna „przenoska” po lewej stronie. Po minięciu mostu w Zielęcicach wpływamy w prawą odnogę rzeki. Nie spływamy napotkanego jazu tylko przenosimy kajaki. Oby dwa brzegi dobrze dostępne. Fragment Zielęcice – Marzenin bardzo atrakcyjny. Po minięciu mostu drogi ekspresowej S8 napotykamy młyn w Marzeninie. Do obejścia po stronie prawej. Na wysokości Kustrzyc mijamy linie kolejową Tarnowskie Góry – Inowrocław. W Lichawie nasza rzeczka dzieli się na dwa koryta. Wpływamy w lewe. Bobry dają o sobie znać. Powalone drzewa, szybki nurt i kręte koryto nie raz zmuszą nas do opuszczenia kajaka. Za Lichwą natrafimy na plaże po lewej stronie przy lesie. Idealne miejsce na dziki biwak i nocleg. Młyny wodne w Brzezkach i Kozubach to doskonała okazja na chwile odpoczynku przy okazji pokonywania zapór. Pierwszy obchodzimy lewą stroną, drugi prawą. To już końcówka naszej przygody. Przed miejscowością Grabno rzeka znowu się rozwidla. Trzymamy się lewej odnogi. Dopływamy do mostu drogowego. Dobijamy do lewego brzegu, za mostem przy wodowskazie. Niestety to już koniec naszej trasy.

DLA KOGO?
Tras łatwa, bez szczególnych utrudnień. Polecana zarówno osobom bez doświadczenia kajakowego jaki i dla zawodowców. Wyjątkowa malowniczość i zmienność krajobrazów zadowoli każdego. Różnorodność zabytków oraz dostępność brzegów zachęcają do zwiedzania. Odcinek 32 km wymagający fizycznie. Stworzyliśmy 2 krótsze, trasy alternatywne. Zapraszamy grupy szkolne, rodziny z dziećmi.

MOŻLIWE MODYFIKACJE / TRASY ALTERNATYWNE:

Propozycja podstawowej trasy liczącej 36 km może być podzielona na krótsze odcinki przedstawione poniżej. Jest to doskonała alternatywa dla osób mniej wprawionych w długie wyprawy oraz dla osób dopiero zaczynających przygodę z kajakarstwem turystycznym. Masz pomysł na inną trasę? Z miła chęcią go zrealizujemy dla Ciebie.

Trasa zmodyfikowana:

1. Łask MOSiR - Brzeski (23 km, 5 – 6 godz.)
2. Brzeski – Grabno (13 km, 3 godz.)
3. Marzenin - Grabno (21 km, 4 – 5 godz.)

PREFEROWANY SPRZĘT:

- kajaki dwuosobowe z miejscem dla dziecka;
- kajaki jednoosobowe;
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0