Śladem Kolejki Sowiogórskiej

Dodano 14 listopada 2011 przez plik GPX
Śladem Kolejki Sowiogórskiej
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

6181
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 4.0
 • Dystans: 7,2 km
 • Przewyższenie: 187,65 m
 • Suma podejść: 281,04 m
 • Suma zejść: 174,82 m
 • Data: 6 listopada 2011
 • Lokalizacja: Polska, dolnośląskie, Srebrna Góra
50954
Wiadukt Srebrnogórski (27 m wysokości)
50955
Wiadukt Żdanowski (24 m wysokości)
50956
Przy Żdanowie
50957
Przełęcz i wiadukt (568m n.p.m.)
50958
wąwóz
50959
nad drogą 385
50960
nasyp
50961
wąwóz
50962
widok na strumień z nasypu
50963
szlak na łąkach
50964
DSC09101
50965
DSC08430
50966
DSC08474
50967
DSC09125
50968
DSC08424
50969
DSC08426
50970
DSC09114
50971
DSC09116
50972
DSC09095
Trasa wiedzie śladem dawnej Kolejki Sowiogórskiej, przecinającej Góry Sowie przez Przełęcz Srebrną, tuż przy Srebrnej Górze. Unikalną atrakcją tej trasy jest pokonanie przełęczy górskiej śladem pociągu, czyli po najmniejszych różnicach wysokości. Oznacza to płynny przejazd przez góry, poprzez na przemian następujące, imponujace wysokie nasypy, wykute w litej skale wąwozy oraz ponad dwudziestometrowe zabytkowe wiadukty.Warto wspomnieć iż owa kolejka, zwana Sową, swą wyjątkowość zawdzięczała trzeciej, zębatej szynie, po której „wspinała się” po bardziej stromych odcinkach.Trasę zaczynamy niedaleko między wioskami Wolibórz i Dzikowiec – na polnej drodze pod kilkoma charakterystycznymi sosnami. Pierwsze 100m może być męczące, gdyż pod trawiastą drogą zostały resztki podkładów kolejowych, dalej droga jest ładna, zmierzająca przez łąki w stronę gór.
Kawałek twardej drogi szutrowej i wjeżdżamy wysokim nasypem w las, gdzie szybko znajdujemy się w głębokim wąwozie pomiędzy dwoma wzniesieniami – tutaj krótki odcinek mocno grząskiej drogi. Potem mamy kolejny nasyp i kolejny wąwóz, po którym przecinamy drogę 385 wjeżdżając do niewielkiego wąwozu. Następnie po długim, łagodnym nasypie przejeżdżamy małym wiaduktem nad wspomnianą już drogą i teraz stromiej pniemy się brzegiem zbocza na Przełęcz Srebrną.
Na przełęczy wykuty jest głęboki wąwóz, nad którym przerzucono zabytkowy most. Wyjazd z wąwozu na przełęczy jest grząski ale dalej mamy dobrą twardą nawierzchnię i to stąd zaczynamy tę bardziej ekscytującą część trasy - długiego łagodnego zjazdu aż do wsi Żdanów. Droga jest tu węższa, zarośnięta po bokach krzakami na szerokość ścieżki. Wiedzie przez 2 zabytkowe wysokie wiadukty, nasypy i wąskie głębokie wąwozy , wszystko porośnięte na około gęstym lasem. W wąwozach należy uważać na większe kamienie. W jednym z wąwozów jest niewielkie zwalisko skalne przez które musimy przeprowadzić rower – jednak łatwe do pokonania.
Po dojeździe do przecinającej nasyp drogi leśnej musimy skręcić i zjechać stromo w dół do Żdanowa gdyż dalej nasyp jest kompletnie zarośnięty i zablokowany, a szkoda bo można by dojechać tak aż do dolnych partii Srebrnej Góry.

Trasa jest niedługa lecz na tyle atrakcyjna, iż z przyjemnością można ją zrobić tam i z powrotem nie martwiąc się o monotonię.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Góry Bardzkie
Góry Bardzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje obszar Gór Bardzkich z miastami: Bardo, Kłodzko, Ząbkowice Śląskie oraz Srebrna Góra. Dzięki dokładnej skali 1:25 000 wszystkie szlaki piesze i rowerowe mają podane długości oraz czas przejścia szlaków pieszych. Na mapie znajdują się...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Mapa tras rowerowych - Singletrack Glacensis
Mapa tras rowerowych - Singletrack Glacensis - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia obszar Ziemi Kłodzkiej z naniesionymi pętlami Singletrack'ów. Rowerowe trasy zostały wytyczone przy współpracy ze Stowarzyszeniem Gmin Ziemi Kłodzkiej. Na mapie oznaczono przebieg pętli wraz z ich infrastrukturą (stacje naprawcze,...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
januszek_44
15 listopada 2011 januszek_44 napisał:
Fajna trasa w przepięknej okolicy.
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.