REGION SĄDECKI: Spacer po Starym Sączu śladami św. Kingi

Dodano 16 grudnia 2019 przez rysowanie
REGION SĄDECKI: Spacer po Starym Sączu śladami św. Kingi
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

163250
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

925366
Św. Kinga na bramie marmaroskiej w Starym Sączu
fot. Kamil Sorocki
Powstające od średniowiecza po czasy współczesne wizerunki św. Kingi w habicie klaryski, czasem w książęcym diademie na głowie, z modelem klasztoru Klarysek w dłoni, berłem, bryłą soli i pierścieniem – na trwałe wrosły w pejzaż Starego Sącza. Księżna Kinga, córka króla Węgier, Beli IV, przybyła do Polski, by poślubić Bolesława Wstydliwego. Według legendy pierścień wrzucony do węgierskiej kopalni soli przez Kingę przywędrował za nią do Polski i przyczynił się do odkrycia złóż soli w Bochni i Wieliczce. Chociaż sól bocheńską i wielicką znano w Polsce już wcześniej, to jednak pewne jest, że właśnie za czasów Kingi rozwinęło się tu górnictwo. W 1257 roku otrzymała od męża ziemię sądecką i Pieniny. Po śmierci Bolesława Kinga wstąpiła do zakonu franciszkańskiego. Zmarła w Starym Sączu w 1292 r. Została beatyfikowana w 1690 r., a w 1999 r. kanonizowana.
Trasę poleca
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta