category-icon

REGION SĄDECKI: Śnieżnica zachwyca

3.3 km
305 m
Polska, małopolskie, Kasina Wielka, powiat limanowski, Beskid Wyspowy, Zewnętrzne Karpaty Zachodnie,

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-12-10
Polska, małopolskie, Kasina Wielka, powiat limanowski, Beskid Wyspowy, Zewnętrzne Karpaty Zachodnie,
category-icon
3.3 km
305 m
0 m
Łatwy
2.9/6
Przełęcz Gruszowiec (parking) – Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjno-Rekreacyjny na Śnieżnicy – górna stacja kolejki Kasina Ski – Śnieżnica (1007 m n.p.m.)

Wyprawę na Śnieżną Górę zaczynamy na parkingu zlokalizowanym na Przełęczy Gruszowiec (679 m n.p.m.). Podążamy drogą asfaltową w kierunku widocznego u stóp Śnieżnicy osiedla. Pniemy się nieco pod górę obierając zielony szlak, który będzie na towarzyszył aż na sam szczyt. I chociaż sam początek trasy spowoduje u nas lekką zadyszkę, jej kolejne etapy pozwolą na spokojną kontemplację beskidzkich uroczysk. Oddychamy też pełną piersią, wchłaniając olejki eteryczne dostarczane przez okoliczne drzewa. Jeśli na wycieczkę wybierzemy się jesienią, towarzyszył nam będzie szelest bukowych liści, których rude dywany rozsypane są na całej trasie. Pierwszy odpoczynek planujemy na niewielkiej polance, przy której postawiono stół i ławę. Widzimy stąd Ćwilin, Łopień, stoki Mogielicy i Cichoń, a patrząc bardziej w prawo – Gorce, Tatry i Babią Górę. Nie zatrzymujemy się jednak na długo, bo dłuższy odpoczynek czeka nas w Młodzieżowym Ośrodku Rekolekcyjno-Rekreacyjnym i Schronisku na Śnieżnicy, który znany jest ze swojej kuchni – na czele ze słynnym w okolicy bigosem, ale również zagórzańskimi potrawami: sapką, zupą z korpieli, pierogami z suszonymi śliwkami oraz razowym kołocem z bryndzą. Warto zajrzeć do kaplicy urządzonej w stylu regionalnym (msze św. w dni świąteczne i w niedziele). Na terenie ośrodka znajdziemy miejsce na ognisko, boisko sportowe; warto także skorzystać z oferty warsztatów przyrodniczych, edukacyjnych, muzycznych, plastycznych i rękodzielniczych. Kupimy tu pamiątki regionalne, które wyszły spod ręki Zagórzan. Na pocztówce, w przewodniku lub specjalnym notesiku, trzeba przybić stempel – pamiątkę z pobytu w tym miejscu!

Przed nami kolejne 20 min. spaceru w kierunku górnej stacji wyciągu krzesełkowego Kasina Ski&Bike Park. Przy pięknej pogodzie zobaczymy stąd pasmo Lubomira i Łysiny oraz Lubogoszcz. Można zjechać kolejką do dolnej stacji kolejki w Kasinie Wielkiej. Tutaj dużą atrakcją jest filmowy budynek przystanku kolejowego.

Z górnej stacji wyciągu na szczyt Śnieżnicy wpinamy się zielonym i niebieskim szlakiem. Niestety jest on zalesiony. Ale ok. 500 m pod nim zlokalizowana jest polana widokowa, z której rozciągają się przepiękne pejzaże. Jeśli szczęście nam dopisze, będziemy świadkami startu i lotu paralotniarzy. Miejscowi nazywają Śnieżnicę (1007 m n.pm.m.) „Widlatą Górą”, ponieważ ma ona trzy, niemal równorzędne szczyty – główny, nazwany „Na Budaszowie” oraz dwa pozostałe królujące nad Dobrą: „Wierchy” i „Nad Stambrukiem”. Beskidzka Śnieżnica ma dość daleko, bo aż w Chorwacji, swoją siostrę, również Śnieżnicę, która wznosi się na 1234 m n.p.m. Na Przełęcz Gruszkówka można wrócić szlakiem niebieskim.
Trasę poleca:

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Mszana Dolna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mszana Dolna

Mapa gminy Mszana Dolna obejmuje obszar zamknięty przez Rabkę-Zdrój na zachodzie, Jurków na wschodzie, Pcim na północy oraz przedmieścia Nowego Targu na południu. Na mapie znalazł się spory fragment Gorczańskiego Parku Narodowego, zostały tu zaznaczone szlaki turystyczne wraz z podanym czasem przejścia i kilometrażem, wędrówkę ułatwiają także poziomice. Z myślą o turystach naniesiono także lokalizacje zabytków oraz atrakcji turystycznych. 

 

Beskid Wyspowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Wyspowy

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy ogranicza ją Brzesko i Bochnia, na południu Rabka i Stary Sącz, na zachodzie - Jordanów, a na wschodzie - Nowy Sącz. To świetna alternatywa dla mapy drukowanej. Rok wydania: 2023