category-icon

REGION SĄDECKI: Magiczny Ćwilin

3.5 km
384 m
Polska, małopolskie, Wilczyce, powiat limanowski, Beskid Wyspowy, Zewnętrzne Karpaty Zachodnie, Karp

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-12-10
Polska, małopolskie, Wilczyce, powiat limanowski, Beskid Wyspowy, Zewnętrzne Karpaty Zachodnie, Karp
category-icon
3.5 km
384 m
0 m
Łatwy
2.5/6
Wilczyce – Droga Różańcowa – Ćwilin (1072 m n.p.m.)

Takich widoków się nie zapomina! Dla nich warto zarwać kawałek nocy, aby na szczycie przywitać wyjątkowy wschód słońca, albo zobaczyć jak spośród morza mgieł wynurzają się „niczym wyspy rozsypane po bezkresnym oceanie wierzchołki gór Beskidu Wyspowego i Gorców”… Na tę wyjątkową, magiczną górę dotrzeć możemy wieloma szlakami. Tymi oznakowanymi, ale i lokalnymi, wydeptanymi przez miejscowych. Proponujemy szlak nieoznaczony na mapie, ale wytyczony stacjami tzw. Drogi Różańcowej z Wilczyc. Po drodze, dla orientacji, można posiłkować się oznaczeniami szlaku rowerowego.

Jest to trasa dość łagodna, dlatego często uczęszczana przez turystów. Ostatni jej odcinek okraszony jest przepięknymi, wieloplanowymi panoramami, którymi Ćwilin częstuje nas szczodrze. Szczyt tej magicznej góry to również szczyt naszych uniesień. Tego widoku nie da się zapomnieć! Podobno właśnie na podszczytowej Polanie Michurowej (ok. 980 m n.p.m.) jeden z najwybitniejszych polskich propagatorów turystyki pieszej, założyciel wielu schronisk turystycznych (m. in. na Turbaczu i Przehybie), krajoznawca, twórca szlaków oraz autor licznych przewodników i artykułów krajoznawczych – Kazimierz Sosnowski – wymyślił określenie „Beskid Wyspowy”. I trudno o bardziej adekwatną nazwę. Zobaczymy stąd m.in. Ostrą, Mogielicę, Lubań, Jasień, Gorc, Kudłoń, czy Turbacz. Zachwycają też panoramy Lubonia Wielkiego i Szczebla. Jeśli szczęście nam dopisze i widoczność będzie dobra nasze oczy dostrzegą pasma Beskidu Sadeckiego i Magury Spiskiej, a nawet Pasmo Babiogórskie ze swoim najwyższym szczytem, Diablakiem. Nieziemskie widoki chłoniemy również w drodze powrotnej, rozkoszując się obrazami, jak z bajki….

Różne warianty wejścia na Ćwilin znajdziecie na stronie: https://mynaszlaku.pl/krotka-wycieczka-na-cwilin-z-przeleczy-gruszowiec.

Trasę opracowała: Magdalena Polańska, Zagórzańskie Dziedziny
Trasę poleca:

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Mszana Dolna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mszana Dolna

Mapa gminy Mszana Dolna obejmuje obszar zamknięty przez Rabkę-Zdrój na zachodzie, Jurków na wschodzie, Pcim na północy oraz przedmieścia Nowego Targu na południu. Na mapie znalazł się spory fragment Gorczańskiego Parku Narodowego, zostały tu zaznaczone szlaki turystyczne wraz z podanym czasem przejścia i kilometrażem, wędrówkę ułatwiają także poziomice. Z myślą o turystach naniesiono także lokalizacje zabytków oraz atrakcji turystycznych. 

 

Gorce
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gorce

Mapa przedstawia jedno z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych pod względem krajobrazowym pasm Beskidów, z Gorczańskim Parkiem Narodowym na czele. Obszar mapy obejmuje całe Gorce, od przełęczy Sieniawskiej i Raby Wyżnej na zachodzie, po dolinę Dunajca i Krościenko nad Dunajcem na wschodzie. Od południa mapę ogranicza Nowy Targ i Jezioro Czorsztyńskie, zaś od północy Mszana Dolna. Gorce są atrakcyjnym  terenem do uprawiania turystyki aktywnej – zarówno pieszej, rowerowej, narciarskiej, jak i konnej. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapa została skonsultowana przez przewodników z krakowskiego Studenckiego Koła Przewodników Górskich, pracowników Gorczańskiego Parku Narodowego, PTTK w Rabce i w Krakowie oraz Grupę Podhalańską GOPR. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2023Beskid Wyspowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Wyspowy

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy ogranicza ją Brzesko i Bochnia, na południu Rabka i Stary Sącz, na zachodzie - Jordanów, a na wschodzie - Nowy Sącz. To świetna alternatywa dla mapy drukowanej. Rok wydania: 2023