REGION SĄDECKI: Magiczny Ćwilin

Dodano 10 grudnia 2020 przez rysowanie
REGION SĄDECKI: Magiczny Ćwilin
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

196041
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 2.5
 • Dystans: 3,5 km
 • Przewyższenie: 386,37 m
 • Suma podejść: 401,59 m
 • Suma zejść: 15,53 m
 • Lokalizacja:
1109302
Na malowniczym szlaku
Wilczyce – Droga Różańcowa – Ćwilin (1072 m n.p.m.)

Takich widoków się nie zapomina! Dla nich warto zarwać kawałek nocy, aby na szczycie przywitać wyjątkowy wschód słońca, albo zobaczyć jak spośród morza mgieł wynurzają się „niczym wyspy rozsypane po bezkresnym oceanie wierzchołki gór Beskidu Wyspowego i Gorców”… Na tę wyjątkową, magiczną górę dotrzeć możemy wieloma szlakami. Tymi oznakowanymi, ale i lokalnymi, wydeptanymi przez miejscowych. Proponujemy szlak nieoznaczony na mapie, ale wytyczony stacjami tzw. Drogi Różańcowej z Wilczyc. Po drodze, dla orientacji, można posiłkować się oznaczeniami szlaku rowerowego.

Jest to trasa dość łagodna, dlatego często uczęszczana przez turystów. Ostatni jej odcinek okraszony jest przepięknymi, wieloplanowymi panoramami, którymi Ćwilin częstuje nas szczodrze. Szczyt tej magicznej góry to również szczyt naszych uniesień. Tego widoku nie da się zapomnieć! Podobno właśnie na podszczytowej Polanie Michurowej (ok. 980 m n.p.m.) jeden z najwybitniejszych polskich propagatorów turystyki pieszej, założyciel wielu schronisk turystycznych (m. in. na Turbaczu i Przehybie), krajoznawca, twórca szlaków oraz autor licznych przewodników i artykułów krajoznawczych – Kazimierz Sosnowski – wymyślił określenie „Beskid Wyspowy”. I trudno o bardziej adekwatną nazwę. Zobaczymy stąd m.in. Ostrą, Mogielicę, Lubań, Jasień, Gorc, Kudłoń, czy Turbacz. Zachwycają też panoramy Lubonia Wielkiego i Szczebla. Jeśli szczęście nam dopisze i widoczność będzie dobra nasze oczy dostrzegą pasma Beskidu Sadeckiego i Magury Spiskiej, a nawet Pasmo Babiogórskie ze swoim najwyższym szczytem, Diablakiem. Nieziemskie widoki chłoniemy również w drodze powrotnej, rozkoszując się obrazami, jak z bajki….

Różne warianty wejścia na Ćwilin znajdziecie na stronie: https://mynaszlaku.pl/krotka-wycieczka-na-cwilin-z-przeleczy-gruszowiec.

Trasę opracowała: Magdalena Polańska, Zagórzańskie Dziedziny
Trasę poleca

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Wyspowy i Gorce
Beskid Wyspowy i Gorce - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna "Beskid Wyspowy i Gorce" swoim zasięgiem obejmuje Beskid Wyspowy, Pogórze Wiśnickie, wschodnią część Pogórza Wielickiego oraz całe Gorce wraz z Gorczańskim Parkiem Narodowym.

Mapa Beskid Sądecki i Pieniny
Beskid Sądecki i Pieniny - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Beskidu Sądeckiego obejmuje obszar zamknięty przez dolinę Dunajca na północnym zachodzie oraz Krynicę, Tylicz i Muszynkę na południowym wschodzie. Zawiera też obszar Małych Pienin, Pieninek, Gór Grzybowskich oraz część Pienin...

Mapa Beskid Makowski
Beskid Makowski - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Makowskiego (zwanego także Średnim lub Myślenickim) swoim zasięgiem obejmuje także fragmenty Beskidów: Małego, Żywieckiego i Wyspowego. Najwyższym szczytem jest Mędralowa, pozostałe pasma osiągają wysokość do 700 – 800 m n.p.m. Beskid...

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0