Rajza 86 - lubuskie wyprawy rowerowe - dł. 79,0 km

Dodano 26 grudnia 2021 przez plik GPX
Rajza 86 - lubuskie wyprawy rowerowe - dł. 79,0 km
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

235922
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 4.3
 • Dystans: 78,7 km
 • Czas trwania: 6 h 55 min
 • Średnia prędkość: 11,37 km/h
 • Przewyższenie: 149 m
 • Suma podejść: 654 m
 • Suma zejść: 760 m
 • Data: 23 lipca 2021
 • Lokalizacja: Żary - Gubin
1330679
GUBIN
Baszta Bramy Ostrowskiej
1330680
BRZOSTOWA
Kościół Rzymskokatolicki św. Franciszka
1330681
SUCHLEB
Pomnik upamiętniający mieszkańców Suchleba
1330682
LUBSKO
Baszta Bramy Żarskiej
1330683
STAROSIEDLE
Kościół Rzymskokatolicki św. Jana od Krzyża
1330684
GĘBICE
Kościół Ewangelicki
1330685
MIŁOWICE
Kościół Rzymskokatolicki św. Antoniego Padewskiego
1330686
LIPINKI ŁUŻYCKIE
Kościół Rzymskokatolicki św. Antoniego Padewskiego
1330687
LUBSKO
Zamek Kotwiczów
1330688
MIŁOWICE
Pałac z początku XX wieku
Inspiracją do pokonania prawie 80-kilometrowej trasy na rowerze było zwiedzenie miejsc w jakich bywałem lub o których słyszałem w młodości, a wszystko zaczęło się od służby wojskowej jaką trzeba było kiedyś z przymusu zwanego inaczej zaszczytnym obowiązkiem, odsłużyć.

W te rejony Polski do odbycia służby wojskowej trafiali głównie ludzie z górnego śląska. W późniejszych latach, nie jednokrotnie towarzyskie rozmowy sprowadzały się do przygód z wojska i historii z nimi związanych. Wówczas walory turystyczne w tych rejonach Polski nikogo nie interesowały, wręcz przeciwnie - każdy starał się jak najdalej uciec stąd. Czas i wiek robią swoje i niejednokrotnie człowiek wraca, również i w tym przypadku, do korzeni jakimi była dwuletnia służba wojskowa w Gubinie, Żaganiu czy Żarach, miejscowościach zwanych w żargonie rezerwistów „Trójkątem Bermudzkim”.

Jako, że rzadko bywam w tych rejonach Polski, postanowiłem zorganizować sobie indywidualną wycieczkę rowerową wzdłuż rzeki Lubszy od jej źródeł w okolicach Żar, aż po jej ujście do Nysy Łużyckiej w Gubinie. Przy okazji zwiedzałem ciekawe miejsca i obiekty w miejscowościach, przez które przejeżdżałem.

Trasę przejazdu wyznaczyłem sobie w taki sposób, aby poruszać się jak najbliżej brzegów rzeki Lubszy. Do około 30 km droga była prosta, łatwa i przyjemna, później zaczęły się schody pod górę. Trasa niejednokrotnie przebiegała przez zarośnięte wysoką trawą łąki, drogi leśne, którymi mało kto uczęszcza, a piaszczysta nawierzchnia niejednokrotnie wymuszała piesze prowadzenie roweru, natomiast drogi wyłożone kamieniami rzecznymi lub polnymi powodowały luzowanie się śrub w rowerze – ale czego nie robi się dla satysfakcji i własnej przyjemności. W końcu 79 km jakie przejechałem to chyba odpowiednik 150 km drogami asfaltowymi. Jeśli ktoś zapyta czy warto było – odpowiedź brzmi „tak”.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika...

Mapa Ziemia Lubuska
Ziemia Lubuska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.