Racibórz-Pietrowice Wlk-Gródczanki-Sudice CS

Dodano 15 czerwca 2016 przez aplikację Android
Racibórz-Pietrowice Wlk-Gródczanki-Sudice CS
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

79845
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 5.0
 • Dystans: 60,9 km
 • Czas trwania: 5 h 4 min
 • Średnia prędkość: 11,98 km/h
 • Przewyższenie: 81 m
 • Suma podejść: 799 m
 • Suma zejść: 802 m
 • Data: 15 czerwca 2016
 • Lokalizacja: Adamowice
475408
most
Racibórz
475409
pomnik zgody
Racibórz
475410
kościół
Pawlów
475411
widokówka
z Kornic
475412
Pietrowce Wielkie
stawy gospodarcze
475413
kościół
Pietrowice Wielkie
475414
informacja o zabytkach
trzeba więc zobaczyć :)
475415
kapliczka przydrożna
Pietrowice Wielkie
475416
arboretum
Pietrowice Wielkie
475417
kościół drewniany Św. Krzyża
Pietrowice Wielkie
475418
informacja
Gródczanki
475419
dworek
Gródczanki
475420
informacja czeska
475421
wieża ciśnień
Trzebom
475422
ogniwa foto woltaniczne
Trzebom
475423
kościół
Trzebom
475424
informacja
Sudice
475425
pomnik
pomnik poległym w I wojnie
475426
kościół ewangelicki
Sudice
475427
czołg-pomnik wyzwolicielom CCCP
Sudice
475428
magazyny zbożowe
Lekartów
475429
kościól
Wniebowzięcia NMP, Racibórz
475430
pomnik św. Nepomucena
Racibórz
475431
kamienice
Racibórz
475432
pomnik
arcybiskupa Gawliny
475433
kapliczka
Babice
475434
spichlerz dworski
Adamowice
Szlakiem polsko-czeskim
Kościółek Św. Krzyża zbudowany w roku 1667, w polu, oddalony o 2 km od kościoła parafialnego w kierunku miejscowości Gródczanki.
Budowlę wzniesiono w 1667r. przy udziale ówczesnego proboszcza Marcina Moslera. Jest bardzo ładnie wkomponowana we wzgórze Społki, gdzie Pietrowiczanie wypasali swoje bydło. Ciekawy element jej wnętrza - belka z napisami w języku niemieckim, morawskim i polskim, datą 1743 r. i ozdobnym kartuszem, związana jest z odpustami zupełnymi wyjednanymi w 1783 r. przez ojca Anzelma Kotterbę u papieża Piusa VI na dzień Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego, którego tradycja sięga 326 roku, tj. czasów odnalezienia relikwii przez św. Helenę, matkę cesarza Konstantyna Wielkiego.

We wnętrzu kościółka znajduje się późnobarokowy ołtarz z obrazem Jezusa Ukrzyżowanego, który pochodzi z początku XVIII i dwa boczne z I poł. XVIII w. Wiąże się z nim legenda mówiąca o cudownej mocy i udzielanych łaskach. Według niej w I połowie XIX wieku, podczas gwałtownej burzy piorun uderzył w szczyt wieży świątyni rozbijając ją w drzazgi. Jedna z nich przebiła dach upadając na ołtarz główny i uszkadzając twarz namalowanego ukrzyżowanego Chrystusa. Zrozpaczony proboszcz chcąc naprawić ikonę i przywrócić jej pierwotny wygląd, zwrócił się do znanych w tym czasie najznakomitszych malarzy z prośbą o rekonstrukcję dzieła. Nikt nie mógł podjąć się przedsięwzięcia, ponieważ nieokreślona, tajemnicza moc, nie pozwalała zbliżyć się do ołtarza. Widząc bezskuteczność podejmowanych działań, zrezygnowany, trafił wreszcie na mało znanego malarza, który zdecydował, że dzieło naprawi i ochoczo rozpoczął przygotowywanie farb do pracy. Malarz zajęty mieszaniem farb, nie zauważył, że do świątyni wszedł proboszcz i zachwycony wyglądem obrazu oraz brakiem na nim śladów nieszczęśliwego zdarzenia zaczął mu dziękować. Zdziwiony entuzjazmem księdza zapewnił, że jeszcze nie zdążył rozpocząć pracy i spojrzał na twarz Chrystusa wyglądającą jak namalowana przez artystę pierwotnie. Padli obaj na kolana i gorąco się modlili do cudownego obrazu. Opowieść błyskawicznie rozeszła się po okolicy i mieszkańcy zaczęli pielgrzymować do kościółka.

Na zewnątrz świątyni znajduje się drewniana ambona i dzwonnica z dwoma dzwonami oraz uzupełnienie tego swoistego sanktuarium neogotycka kaplica z 1899 r. z również „cudownym źródełkiem”, którego właściwości znane są od wieków. Jak mówi legenda korzystał z nich król Jan II Sobieski, który w 1683r. przybył do sanktuarium w trakcie przemarszu wojsk pod oblężony przez Turków Wiedeń.

Znany w okolicy, i nie tylko, kościółek pw. Świętego Krzyża jest miejscem organizowania unikalnych przedsięwzięć przyciągających wiernych z okolicy. Często przybywają tu odwiedzający swoje rodziny na terenach raciborskich goście z Czech i Niemiec. Odbywają się w nim co roku wielkie festyny konne połączone z pokazami ujeżdżania, hippiki i skoków przez przeszkody. Szczególnym jednak zdarzeniem są niespotykane w Polsce barwne , wielkanocne procesje konne, w których uczestniczą parafianie na czele ze swoim proboszczem. Objeżdżają wtenczas i ksiądz błogosławi okoliczne pola, co wg. przekonań chroni je przed klęskami. W dniach 03.05 i 14.09. wypadają uroczyste odpusty, podczas których msze odpustowe tradycyjnie odprawiane są w języku polskim, czeskim i niemieckim.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Gliwice i okolice
Gliwice i okolice - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Gliwic i okolic, na której zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono...

Mapa Euroregion Pradziad
Euroregion Pradziad - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Tagi
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.