Puszcza Dulowska i zalew Chechło

Dodano 30 kwietnia 2024 przez plik GPX
Puszcza Dulowska i zalew Chechło
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

346518
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 59,6 km
  • Przewyższenie: 191,4 m
  • Suma podejść: 365 m
  • Suma zejść: 301,5 m
  • Data: 12 kwietnia 2024
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Kraków
1810155
Galeria Krakowska
Galeria Krakowska przygotowała dla Państwa 20 ciekawych pomysłów na wycieczkę rowerową, w tym 10 tras po samym Krakowie i 10 tras dłuższych, w okolicach miasta. Galeria Krakowska została otwarta dla Gości w 2006 roku. To krakowski wyznacznik mody, stylu i elegancji. Galeria Krakowska położona jest w samym sercu Krakowa, w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku Głównego. Dzięki świetnemu połączeniu z Dworcem Głównym PKP i autobusowym, z linią komunikacji miejskiej, z portem lotniczym Balice oraz największemu w centrum parkingowi jest najdostępniejszym miejscem Krakowa i turystyczną bramą miasta. W centrum znajduje się 250 lokali handlowych. Godziny otwarcia: pon.- sb.: 9.00-22:00, niedz.: 10.00-21:00. Udanej wycieczki!
1810156
Zamek Królewski na Wawelu
Historia tej dawnej siedziby królów i władców polskich sięga XI wieku. Mimo licznych przemian i przebudów zamek zachował swoją niepowtarzalną architekturę i bogate wnętrza. Wśród jego sal i krużganków można podziwiać dzieła sztuki z różnych epok, od gotyku po barok. Zabytkowe mury kryją tajemnice związane z panowaniem kolejnych dynastii i burzliwą historią Polski. Instytucja pod nazwą Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki obejmuje opieką 71 sal wystawowych. Wraz ze stojącą przy dziedzińcu zewnętrznym katedrą mieszczącą królewskie nagrobki zamek stanowi nie tylko miejsce kluczowe dla kultury, ale również duchowe serce Krakowa.
1810157
Klasztor Norbertanek na Salwatorze

Zespół kościelno-klasztorny sióstr norbertanek to miejsce o bogatej historii. Ufundowany prawdopodobnie przez rycerza Jaksa Gryfitę po jego powrocie z wyprawy krzyżowej w XII wieku, jest dziś jednym z najstarszych kompleksów sakralnych w Krakowie. Mimo że został m.in. zniszczony przez Tatarów i był wielokrotnie odbudowywany, zachwyca dziś swoją architekturą. Kościół z malowniczym polichromowanym sklepieniem i kolumnadą z XVIII wieku to prawdziwa perła architektury. Legendy o norbertankach, tradycje związane z klasztorem i barwne obrzędy, takie jak odpust Emaus czy procesja z Lajkonikiem, nadają temu miejscu wyjątkowy klimat i sprawiają, że przyciąga ono turystów i wiernych z całego świata.

1810158
Zamek w Przegorzałach
Wzniesiona na zalesionym wzgórzu i górująca nad doliną Wisły unikatowa budowla pochodzi z czasów II wojny światowej i sąsiaduje z willą Baszta, zbudowaną przez Adolfa Szyszko-Bohusza. Zamek powstał jako trzykondygnacyjna, bogato dekorowana rezydencja Schloss Wartenberg, choć w założeniu miało tu działać sanatorium. Po wojnie pełnił różne funkcje, a dzisiaj stanowi jeden z niewielu przykładów architektury III Rzeszy w Krakowie i oferuje piękne widoki na Wisłę i Beskidy, które można podziwiać z tarasu restauracji Ziyad.
1810159
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Bielanach
Na malowniczej Srebrnej Górze, górującej nad doliną Wisły, wznosi się zabytkowa świątynia należąca do eremu oo. kamedułów. Otoczone Lasem Wolskim miejsce od XVII wieku przyciąga pustelników żyjących w zgodzie z regułą św. Benedykta. Kameduli, choć skupieni na modlitwie i kontemplacji, przyjmują odwiedzających, ale tylko mężczyzn. Kobiety mają wstęp do klasztoru tylko przez 12 dni w roku. Architektura kościoła, który zaprojektował mistrz Andrea Spezza, zachwyca symetrią i bogactwem detali.
1810160
Zalew Kryspinów
Akwen, znany także jako zalew Na Piaskach, to oaza letniego wypoczynku tuż obok Krakowa. Piaszczyste plaże i bogata infrastruktura przyciągają tu tłumy turystów i mieszkańców. Otoczenie zbiornika, powstałego w wyrobisku dawnej kopalni piasku, oferuje atrakcje dla każdego – od wodnych zabaw po imprezy z DJ-em. To idealne miejsce na rodzinny piknik czy pierwsze kroki w sportach wodnych.
1810161
Dolina Mnikowska
Jedna z najpopularniejszych dolinek na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej to idealne miejsce dla miłośników przyrody. Rezerwat obejmuje 20,89 ha, a głębokość wąwozu sięga nawet 80 m. To miejsce pełne tajemniczych jaskiń – niektóre z nich były zamieszkiwane już w czasach prehistorycznych. Przez dolinę prowadzą trasy rowerowe i ścieżki turystyczne, dostosowane także do potrzeb osób niepełnosprawnych. W jej środkowej części znajduje się polanka z namalowanym na skale wielkim wizerunkiem Matki Boskiej Skalskiej.
1810162
Tenczyński Park Krajobrazowy
Urokliwy obszar wyznaczony na zachód od Krakowa obejmuje pasmo Garbu Tenczyńskiego i częściowo Rów Krzeszowicki na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Krajobraz parku jest niezwykle zróżnicowany, od malowniczych ostańców skalnych po tereny bagienne, a w jego granicach występują liczne chronione gatunki roślin i zwierząt. Około 35% terenu porastają różnorodne lasy, głównie grądy. Ponadto park jest bogaty w zabytki architektury, m.in. ruiny zamków Lipowiec i Tenczyn, Nadwiślański Park Etnograficzny, barokowe kościoły oraz cztery poaustriackie forty. Na jego obszarze wyznaczono również pięć rezerwatów przyrody, wśród których znalazły się malownicza Dolina Mnikowska i imponujący formacjami geologicznymi Zimny Dół.
1810163
Zamek Tenczyn w Rudnie
Jurajska warownia w stanie trwałej ruiny, należąca do Szlaku Orlich Gniazd, została udostępniona do zwiedzania z możliwością wejścia na wieżę. Zamek był świadkiem wielu wydarzeń historycznych, jak np. oblężenie przez wojska szwedzkie w 1655 roku. Po wygaśnięciu rodu Tęczyńskich obiekt zmieniał właścicieli i stopniowo popadał w ruinę. Dopiero w XXI wieku podjęto działania na rzecz jego ochrony i zabezpieczenia.
1810164
Puszcza Dulowska
Obszar leśny o powierzchni około 2600 ha, położony w Niecce Dulowskiej, jest pozostałością prastarej puszczy, która w średniowieczu rozciągała się między Krakowem a Przemszą. Teren ten charakteryzuje się różnorodnością krajobrazową, obejmując suchy Las Dulowski na północy i wilgotne obszary bagienne na południu. Znajdziemy tu wiele gatunków roślin i zwierząt, takich jak łosie, jelenie, sarny, dziki i bobry. Puszcza Dulowska to również atrakcyjne miejsce dla miłośników rekreacji i sportu. Przebiegają przez nią liczne szlaki rowerowe, umożliwiające odkrywanie uroków okolicy. Co roku organizowane są tu także biegi Puszcza Run. Dla turystów pieszych udostępniona została ścieżka przyrodniczo-leśna, umożliwiająca zapoznanie się z bogactwem cennych terenów leśnych.
1810165
Zespół pałacowo-parkowy w Młoszowej
Neogotycką rezydencję przebudowaną z wcześniejszego dworu otacza 17-hektarowy park. Pałac wraz z kaplicą, ogrodzony kamiennym murem z basztą i Bastionem Belwederskim, ma bogatą, choć… nie do końca prawdziwą historię. Przedsiębiorczy XIX-wieczny właściciel postanowił bowiem ubogacić swą siedzibę o elementy, głównie detale architektoniczne, mające świadczyć, iż stała tu już za czasów szwedzkich najazdów. W 1998 roku założenie przeszło w ręce Akademii Ekonomicznej w Katowicach, a obecnie należy do Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, która planuje gruntowny remont.
1810166
Jezioro Chechelskie
Zwany także zalewem Chechło malowniczy, sztuczny zbiornik oferuje około 54 ha spokojnych wód, plażę i ośrodki wypoczynkowe na brzegach. Jego okolica to raj dla miłośników natury, zwłaszcza obszar przy Pile Kościeleckiej, gdzie rośnie wiele rzadkich gatunków flory i gniazduje różnorodne ptactwo, a także występują nadwodne ssaki, w tym bóbr i piżmak.
Wycieczkę zaczynamy przy Galerii Krakowskiej, skąd wzdłuż Plant kierujemy się nad Wisłę i dalej wygodną, poprowadzoną po wałach przeciwpowodziowych ścieżką rowerową opuszczamy miasto. Na trasie czeka nas mnóstwo atrakcji, więc warto dobrze rozplanować sobie czas. 
Osoby, którym nie przeszkadzają tłumy, mogą zrobić sobie krótką przerwę, korzystając z uroków kąpieliska w Kryspinowie. Ci, którzy nad gwar przedkładają ciszę i kontakt z naturą, na pewno odnajdą się w kameralnej jurajskiej Dolinie Mnikowskiej. 
Znaczna część trasy prowadzi przez tereny leśne – pojedziemy asfaltowymi ścieżkami wśród lasów Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego oraz gładkimi szutrowymi drogami przez Puszczę Dulowską. Okupiony sporym wysiłkiem podjazd pod zamek Tenczyn w Rudnie zrekompensuje nam pocztówkowy widok na jego ruiny. Warto poświęcić trochę czasu na zwiedzanie warowni i zapoznanie się z jej historią. 
Ostatnim punktem na trasie wycieczki jest zrewitalizowany kilka lat temu zalew Chechło z plażami, kąpieliskami, zapleczem gastronomicznym i sanitarnym. Po wypoczynku nad wodą pozostaje przejazd rowerową ścieżką na położony niedaleko dworzec PKP w Trzebini i powrót pociągiem do Krakowa.
Trasę poleca
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta