Prz. Krowiarki - Babia Góra - Markowe Szczawiny - Prz. Krowiarki

Dodano 31 lipca 2012 przez plik GPX
Prz. Krowiarki - Babia Góra - Markowe Szczawiny - Prz. Krowiarki
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

12026
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.1
  • Dystans: 14,5 km
  • Czas trwania: 6 h 49 min
  • Średnia prędkość: 2,13 km/h
  • Przewyższenie: 717,62 m
  • Suma podejść: 968,96 m
  • Suma zejść: 955,5 m
  • Data: 29 lipca 2012
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Zawoja
78891
W drodze na Sokolicę
78892
W drodze na Sokolicę
78893
Na Sokolicy
78894
Na Sokolicy
78895
W drodze na Kepę
78896
W drodze na Gówniak
78897
W drodze na Gówniak
78898
W drodze na Gówniak
78899
W drodze na Gówniak
78900
W drodze na Babią Górę
78901
W drodze na Babią Górę
78902
W drodze na Babią Górę
78903
Drogowskaz na Babiej Górze
78904
Pomnik Jana Pawła II na Babiej Górze
78905
Widok z Babiej Góry
78906
Widok z Babiej Góry
78907
Babia Góra
78908
Na Babiej Górze
78909
Zejście z Babiej Góry
78910
Widok na Babią Górę
78911
Ostatnie spojrzenie na Babią Górę
78912
Schronisko Markowe Szczawiny
Na wycieczkę wybrałem się z pasjonatami turystyki górskiej z koła nr 33 "Hulaj Dusza" działającym przy oddziale PTTK im. "Ziemi Tarnowskiej".

O godz. 5:00 rano pojawiłem się na parkingu przed hotelem "Tarnovia" w Tarnowie, skąd następnie wyruszyliśmy na przełęcz Krowiarki w Zawoi. Na miejscu byliśmy ok 8:05. Po zabraniu niezbędnych rzeczy z autokaru i wykupieniu przez naszego przewodnika biletu wstępu w cenie 5 zł do Babiogórskiego Parku Narodowego, planowaliśmy wyruszyć szlakiem na Babią Górę.

Przełęcz Lipnicka (inaczej zwana Krowiarki) znajduje się na wysokości ok 1020 m. Z niej ok. 8:20 wyruszyliśmy na pierwszy odcinek trasy, tj. Sokolicę (1367 m.). Początkowo trasa wiedzie przez las, stromo do góry. Widoków nie ma żadnych, poza plecami sąsiadów oczywiście. Odcinek na Sokolicę liczy 1.5 km, potarliśmy do niej po 47 minutach marszu o 9:07. Szacowany czas wyjścia to 1 godz, więc udało się nam to zrealizować nieco szybciej. Po drodze nie robiliśmy żadnych odpoczynków. Widoki jakie tutaj się rozpościerają już oddają klimat Babiej Góry, są naprawdę piękne - jak zresztą w na całej długości pozostałej trasy.

Po krótkim odpoczynku trwającym 20 min ruszyliśmy o 9:26 na kolejny nasz odcinek, tj. Kępę (1530 m). Od Sokolicy znajduje się ona w odległości 793 m., dlatego dotarcie tam zajęło nam stosunkowo niewiele czasu, bo o 9:45 byliśmy już na miejscu. Tam zrobiliśmy kolejny postój, na kolejne zdjęcia, odpoczynek i krótki posiłek.

Z Kępy o 9:56 ruszyliśmy w stronę Gówniaka (1617 m.n.p.m.). Znajduje się on w odległości 1,4 km, dotarliśmy do niego o 10:26. Ponieważ jest to teren bez specjalnego miejsce do zatrzymania się, po prostu minęliśmy go udając już się bezpośrednio do celu naszej podróży, czyli Babiej Góry.

Do przejścia na ostatni odcinek, czyli Babią Górę mieliśmy 842 m. Po naszej lewej stronie rozpościerały się piękne widoki na Tatry. Maszerując spokojnym krokiem o 10:46 stanęliśmy na szczycie, więc po 2 godz i 26 minutach marszu.

Widoki stąd rozpościerające się są naprawdę piękne. Pomimo kamieni, jakie znajdują się na Babiej Górze, można spokojnie znaleźć miejsce do odpoczynku.
Na szczycie Babiej Góry znajduje się tablica poświęcona Janowi Pawłowi II w języku polskim oraz po drugiej stronie posągu kamiennego, w słowackiej a także tablica upamiętnienia Kongresu Eucharystycznego I roku Maryjnego w 1987.

Na szycie było dość ciepło, przez całą drogę świeciło nam słoneczko, jednak słusznym okazało się to, co wszyscy powtarzają, ze tam strasznie wieje. Warto zatem zastanowić się nam zabraniem chusty ochronnej na twarz - w każdym razie nic nie zaszkodzi, aby ją mieć.

Po niecałej godzinie odpoczynku o 11:39 wyruszyliśmy do schroniska w Markowych Szczawinach, dalej czerwonym szlakiem. Warto się zastanowić nad wybraniem szlaku żółtego, tzw. "Percią Akademików". Trasa przypomina bowiem nieco Tatry Wysokie, zważywszy na fakt, że znajdują się tam łańcuchy. Jest to zatem trasa dla bardziej wprawionych piechurów. My w każdym razie udaliśmy się szlakiem czerwonym ze względu zapewne na fakt, że osoby biorące udział w wycieczce już dawno przekroczyły wiek 30 lat :) Zejście z Babiej Góry jest bardzo strome, schodzi się po skałach, więc należy uważać, aby się nie pośliznąć. W dalszym odcinku już jest nieco łagodniej. Do Przełęczy Brona z Babiej Góry jest 1.9 km, więc dotarliśmy tam o 12:21. Z samej przełęczy zejście ponownie jest dość strome, dlatego należy ponownie uważać przy zejściu. Stąd tylko 956 m. do schroniska.

W schronisku spędziliśmy nieco trochę czasu i o 13:45 niebieskim szlakiem udaliśmy się w drogę powrotną do przełęczy Krowiarki. Droga wiedzie całkowicie przez las, nic specjalnego na jej trasie się nie znajduje. W trasie powrotnej zastaje nas ulewa! Warto więc zatem wybierają się na wycieczkę zabrać coś przeciwdeszczowego, bo ze słonecznej pogody w kilka minut może zrobić się dość duża ulewa. Mijamy Mokry Staw mając go po lewej stronie i o 15:09 jesteśmy w punkcie wyjścia, na przełęczy Krowiarki. Cała wycieczka zatem zajęła nam 6 godz i 49 minut.

I uwaga:

Warto wygospodarować nieco wolnego czasu na zwiedzenie Orawskiego Parku Etnograficznego (www.orawa.eu). Znajduje się on w odległości 5.6 km na południe od parkingu w Markowych Szczawinach.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Zawoja, Babia Góra
Zawoja, Babia Góra - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia wschodnią część Beskidu Żywieckiego z Babiogórskim Parkiem Narodowym. Zasięg mapy wyznaczają: Stryszawa na północy, Magurka (1'114 m n.p.m.) na zachodzie, Kiczory na południu i Zubrzyca Górna na wschodzie.  Babia Góra (1'725 m...

Mapa Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.