Promenada z ulicą Kajki

Dodano 20 marca 2024 przez plik GPX
Promenada z ulicą Kajki
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

341255
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 5.7
 • Dystans: 2,8 km
 • Przewyższenie: 13,9 m
 • Suma podejść: 48,3 m
 • Suma zejść: 49,3 m
 • Data: 7 maja 2023
 • Lokalizacja: Mikołajki
1796314
Informacja Turystyczna w Mikołajkach
Informacja Turystyczna w Mikołajkach to miejsce, w którym poznasz tajniki regionu. Dowiesz się tutaj o atrakcjach turystycznych szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, trasach pieszych i rowerowych, a także o noclegach w Mikołajkach. Znajdziesz także wiele darmowych publikacji i ulotek oraz zakupisz niezbędne mapy, przewodniki i pamiątki.
1796315
Fontanna z pomnikiem Króla Sielaw
W wesoło szumiącej w sezonie letnim wodzie fontanny spotkasz symbol miasta - Króla Sielaw. Z nim to właśnie związana jest legenda miejska, pochodząca z czasów, gdy Mikołajki były osadą rybacką. Rybi Król rwał sieci rybaków, przez co zapanował głód. Król Sielaw został jednak schwytany, a za darowanie mu życia obiecał rybakom od tego czasu obfite połowy (pełną treść legendy przeczytasz na stronie mikolajki.eu).
1796318
Zejście na promenadę
Dochodząc do kładki dla pieszych, zejdź podjazdem po lewej stronie na promenadę.
1796319
Żegluga Mazurska
Na promenadzie, przy kładce dla pieszych, znajduje się port Żeglugi Mazurskiej. Stąd wybierzesz się na krótki rejs widokowy na największe jezioro w Polsce - jezioro Śniardwy - lub na dłuższy rejs do sąsiednich miejscowości turystycznych.
1796320
Kładka dla pieszych
Kładka piesza wybudowana została w 2016 roku i od tego czasu całkowicie odmienia wizerunek miasta - zarówno za dnia, swym kształtem przypominając maszt bojera, jak i nocą - mieniąc się różnymi barwami świateł. Wchodząc na nią skorzystasz ze schodów, podjazdu dla wózków dziecięcych i rowerów lub windy dla osób niepełnosprawnych.
1796321
Pomost trapezowy
Jednym z nowszych elementów na promenadzie jest pomost trapezowy, na którym latem odbywają się różne koncerty. Stąd też wypływa w rejs po jeziorze Śniardwy statek piracki Perła Mazur oraz przeszklony, zielony katamaran Faryj IV. Harmonogram ich rejsów znajdziesz na stronie mikolajki.eu.
1796322
Promenada im. Tadeusza Gołębiewskiego
Na promenadzie wybudowanych zostało kilka zadaszonych wiat do odpoczynku. Zarówno na nich, jak i na słupach z latarniami, znajdziesz tablice z informacjami o jeziorach i kanałach Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.
W 2023 roku promenada miejska otrzymała imię Tadeusza Gołębiewskiego, co upamiętnia przytwierdzona do wiaty tablica.
1796335
Tawerna Żagiel
Tawerna Żagiel w Wiosce Żeglarskiej to jedno z klimatycznych miejsc, gdzie możesz coś przekąsić. W sezonie wieczorami odbywają się tutaj także koncerty, między innymi muzyki szantowej.
1796336
Wioska Żeglarska
Właśnie przechodzisz przez jeden z najbardziej znanych portów na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Miejsce w sezonie jest oblegane nie tylko przez żeglarzy.
1796337
Bella Italia 2.0
Kolejne klimatyczne miejsce, gdzie możesz coś zjeść. Położone nad wodą, zapewnia piękne widoki, a sezonowe, wieczorne koncerty umilą spożycie posiłku.
1796338
W razie potrzeby odpoczynku
Na promenadzie wybudowanych zostało kilka zadaszonych wiat do odpoczynku. Zarówno na nich, jak i na słupach z latarniami, znajdziesz tablice z informacjami o jeziorach i kanałach Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.
1796339
Widok na jezioro
Po prawej stronie rozpościera się piękny widok na jezioro Mikołajskie oraz las.
1796340
Toalety
W połowie promenady znajdują się toalety miejskie.
1796341
Mazurski Klub Żeglarski
Zmodernizowany budynek Mazurskiego Klubu Żeglarskiego idealnie wpasowuje się w klimat promenady. W tym miejscu szkolą się przyszli żeglarze, często odnoszący sukcesy również na arenie międzynarodowej.
1796342
Panorama miasta z pomostu
Za Mazurskim Klubem Żeglarskim wybudowany został długi pomost, z którego końca podziwiać można piękny widok na jezioro Mikołajskie oraz na samo miasto.
1796343
Jezioro Mikołajskie
Jezioro Mikołajskie zaczyna się przy moście samochodowym i rozciąga się aż do okolic półwyspu Kusnort, gdzie łączy się z jeziorem Bełdany oraz ze Śniardwami. Akwen ma powierzchnię 5 km², długość 5,8 km, maksymalną szerokość 1,6 km oraz maksymalną głębokość 25,9 m.
1796344
Promenada miejska
Zmodernizowana w 2020 roku miejska promenada pozwala przejść spacerem dystans blisko 1,5 kilometra nad samym jeziorem Mikołajskim.
1796345
W razie potrzeby odpoczynku
Na promenadzie wybudowanych zostało kilka zadaszonych wiat do odpoczynku. Zarówno na nich, jak i na słupach z latarniami, znajdziesz tablice z informacjami o jeziorach i kanałach Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.
1796346
Zabytkowa łódź Straży Pożarnej
1796347
Taras widokowy
Na końcu promenady wybudowany został taras widokowy, z którego podziwiać można piękną panoramę miejską wraz z jeziorem Mikołajskim oraz lasem. W budynku tarasu znajdują się toalety.
1796348
Panorama miasta z jeziorem Mikołajskim
Z tarasu widokowego rozpościera się piękna panorama miejska z jeziorem i lasem.
1796349
Plaża
Obok tarasy widokowego znajduje się mała plaża. Pływanie nie jest tutaj wskazane, jednak jak najbardziej można się opalać na piasku!
1796350
Schody na ulicę Kajki
Najdalsze przejście łączące promenadę miejską z najdłuższą ulicą w Mikołajkach - ulicą Michała Kajki.
1796351
Uwaga na drogę!
Schody prowadzą bezpośrednio na drogę. Ruch prowadzony jest tutaj jednokierunkowo, dlatego przechodząc na chodnik po drugiej stronie ulicy, miej na uwadze pojazdy nadjeżdżające z lewej strony.
1796352
Obelisk upamiętniający ofiary Białego Szkwału
Przed kościołem Matki Bożej Różańcowej przygotowany został obelisk w kształcie krzyża, wykonany z masztu. Upamiętnia on ofiary Białego Szkwału, wielkiej burzy na mazurskich jeziorach z 2007 roku. Od tego czasu, co roku w listopadzie odbywają się Zaduszki Żeglarskie, wspominające zmarłych żeglarzy.
1796353
Kościół Matki Bożej Różańcowej
Neogotycki kościół wybudowany w 1910 roku na potrzeby kultu ewangelickiego. W czasie II wojny światowej budynek służył jako remiza strażacka, a następnie stajnia dla wojsk rosyjskich. Kościół jest otwarty dla zwiedzających poza godzinami mszy świętych. Kontakt: +48 874 216 076
Propozycja 1-godzinnej pętli spacerowej po Mikołajkach, która prowadzi przez miejską promenadę oraz najdłuższą i zarazem jedną z najstarszych ulic w Mikołajkach - ulicę Michała Kajki. W trakcie spaceru zobaczysz zabytkowy kościół Matki Bożej Różańcowej, obelisk upamiętniający ofiary Białego Szkwału oraz piękną panoramę portu, jeziora i lasu. Trasa w całości na otwartym, nasłonecznionym terenie.

Trasa rozpoczyna się w centrum miasta przy Informacji Turystycznej, a następnie prowadzi na północny-zachód, przy fontannie z symbolem Mikołajek – Królem Sielaw. W ciągu dnia szum wody ucisza miejski zgiełk, a wieczorami rybi król podświetlany jest wieloma kolorami. Stąd kieruj się w stronę kładki pieszej, schodząc z jej lewej strony w dół schodkami na promenadę. Tutaj mijasz przystań Żeglugi Mazurskiej oraz restaurację Sielawa, w której wnętrzu pozostawiony został stary bunkier – pozostałość po Pozycji Jezior Mazurskich. Dalsza część to wyremontowany w 2020 roku ciąg pieszy, poszerzony o 2 metry w głąb jeziora. Po prawej stronie mijasz pomost trapezowy, na którym w sezonie często odbywają się koncerty, a następnie wchodzisz do Wioski Żeglarskiej. Jest to największy port w Mikołajkach. Na tym etapie warto, abyś zaczął uważnie przyglądać się ulokowanym na promenadzie wiatom oraz latarniom - na nich zawieszone zostały tablice informujące zwiedzających o jeziorach i kanałach szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Po prawej stronie mijasz nawodną stację benzynową Orlen, a następnie wkraczasz w część promenady wypełnioną sklepikami z pamiątkami i wypożyczalniami sprzętu wodnego. Idąc dalej docierasz do Mazurskiego Klubu Żeglarskiego, koło którego wybudowany został długi pomost, z którego końca rozciąga się piękny widok. Promenada zakończona jest tarasem widokowym oraz małą plażą, na której możesz się opalać. Tuż przed tarasem znajdują się schody prowadzące na ulicę Michała Kajki – jedną z najstarszych ulic w miasteczku i zdecydowanie tą najdłuższą. Skręć w lewo i chodnikiem kieruj się w stronę miasta. Po drodze miniesz zabytkowe budynki. Jednym z nich będzie kościół Matki Bożej Różańcowej – wybudowany w 1910 roku jako Ewangelicki Dom Modlitewny. Przy nim znajduje się także obelisk poświęcony ofiarom Białego Szkwału, czyli wielkiej burzy, która przeszła nad pobliskimi jeziorami w 2007 roku. Wycieczkę kończysz wracając na Plac Wolności.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁD
Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁD - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Przedstawia południową część krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Zasięg mapy ograniczony jest miesjcowościami Mrągowo na północy, Orzysz na wschodzie, Karwica i Świętajno na południu oraz Piasutno i Borowe na zachodzie. Mapa posiada informacje...

Mapa Wielkie Jeziora Mazurskie
Wielkie Jeziora Mazurskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Wielkie Jeziora Mazurskie przedstawia środkową część Pojezierza Mazurskiego, obszar zamknięty przez Węgorzewo na północy, Ruciane-Nida na południu, Orzysz na wschodzie i Mikołajki na zachodzie. Na mapie znajdują się szlaki piesze, rowerowe,...

Mapa Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta