category-icon

Promenada z ulicą Kajki

2.8 km
10 m
Mikołajki
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-05-07
Mikołajki
category-icon
2.8 km
10 m
10 m
Łatwy
5.7/6
Propozycja 1-godzinnej pętli spacerowej po Mikołajkach, która prowadzi przez miejską promenadę oraz najdłuższą i zarazem jedną z najstarszych ulic w Mikołajkach - ulicę Michała Kajki. W trakcie spaceru zobaczysz zabytkowy kościół Matki Bożej Różańcowej, obelisk upamiętniający ofiary Białego Szkwału oraz piękną panoramę portu, jeziora i lasu. Trasa w całości na otwartym, nasłonecznionym terenie.

Trasa rozpoczyna się w centrum miasta przy Informacji Turystycznej, a następnie prowadzi na północny-zachód, przy fontannie z symbolem Mikołajek – Królem Sielaw. W ciągu dnia szum wody ucisza miejski zgiełk, a wieczorami rybi król podświetlany jest wieloma kolorami. Stąd kieruj się w stronę kładki pieszej, schodząc z jej lewej strony w dół schodkami na promenadę. Tutaj mijasz przystań Żeglugi Mazurskiej oraz restaurację Sielawa, w której wnętrzu pozostawiony został stary bunkier – pozostałość po Pozycji Jezior Mazurskich. Dalsza część to wyremontowany w 2020 roku ciąg pieszy, poszerzony o 2 metry w głąb jeziora. Po prawej stronie mijasz pomost trapezowy, na którym w sezonie często odbywają się koncerty, a następnie wchodzisz do Wioski Żeglarskiej. Jest to największy port w Mikołajkach. Na tym etapie warto, abyś zaczął uważnie przyglądać się ulokowanym na promenadzie wiatom oraz latarniom - na nich zawieszone zostały tablice informujące zwiedzających o jeziorach i kanałach szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Po prawej stronie mijasz nawodną stację benzynową Orlen, a następnie wkraczasz w część promenady wypełnioną sklepikami z pamiątkami i wypożyczalniami sprzętu wodnego. Idąc dalej docierasz do Mazurskiego Klubu Żeglarskiego, koło którego wybudowany został długi pomost, z którego końca rozciąga się piękny widok. Promenada zakończona jest tarasem widokowym oraz małą plażą, na której możesz się opalać. Tuż przed tarasem znajdują się schody prowadzące na ulicę Michała Kajki – jedną z najstarszych ulic w miasteczku i zdecydowanie tą najdłuższą. Skręć w lewo i chodnikiem kieruj się w stronę miasta. Po drodze miniesz zabytkowe budynki. Jednym z nich będzie kościół Matki Bożej Różańcowej – wybudowany w 1910 roku jako Ewangelicki Dom Modlitewny. Przy nim znajduje się także obelisk poświęcony ofiarom Białego Szkwału, czyli wielkiej burzy, która przeszła nad pobliskimi jeziorami w 2007 roku. Wycieczkę kończysz wracając na Plac Wolności.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁD
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁD

Przedstawia południową część krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Zasięg mapy ograniczony jest miesjcowościami Mrągowo na północy, Orzysz na wschodzie, Karwica i Świętajno na południu oraz Piasutno i Borowe na zachodzie. Mapa posiada informacje przydatne dla żeglarzy, zawiera szczegółowe informacje dotyczące przystani wraz z ich infrastrukturą, miejsca czarterów, oraz specjalne oznakowania na jeziorach a także ich batymetrię. Na mapie naniesiono również szlaki piesze, rowerowe, konne, kajakowe i ścieżki dydaktyczne, formy ochrony przyrody, bazę noclegową i gastronomiczną, najważniejsze atrakcje turystyczne.

Mazury - Szlak Krutyni
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mazury - Szlak Krutyni

Mapa "Mazury Szlak Krutyni" obejmuje środkową część Pojezierza Mazurskiego, w tym część Pojezierza Mrągowskiego, Jezioro Śniardwy, rzekę Krutynię. Jej granicami na wschodzie jest miasto Orzysz, na zachodzie Sorkwity, na południu Świętajno, zaś od północy Mrągowo. 

Olbrzymia różnorodność mazurskich krajobrazów, dzika przyroda i uważany za najpiękniejszy w Polsce szlak kajakowy sprawiają, że jest to wyjątkowo atrakcyjny turystycznie region. 

Publikacja zawiera bogaty informator turystyczny, a w nim opisany szlak kajakowy Krutyni, najciekawsze atrakcje regionu, ciekawostki przyrodnicze oraz praktyczne plany Mikołajek, Mrągowa i Rucianego-Nidy.

Wielkie Jeziora Mazurskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wielkie Jeziora Mazurskie

Mapa Wielkie Jeziora Mazurskie przedstawia środkową część Pojezierza Mazurskiego, obszar zamknięty przez Węgorzewo na północy, Ruciane-Nida na południu, Orzysz na wschodzie i Mikołajki na zachodzie. Na mapie znajdują się szlaki piesze, rowerowe, kajakowe i żeglarskie, batymetria jezior oraz atrakcje turystyczne. Na mapie znajdują się największe jeziora mazurskie m.in. Śniardwy, Mamry, Niegocin, Orzysz. Rok wydania 2023 Mapa żeglarska, zawiera też naniesiony szlak rowerowy Mauzrska Pętla Rowerowa. 

 

Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o niezwykłej różnorodności przyrodniczej, unikalnym ukształtowaniu terenu i dużym nagromadzeniem zabytków historycznych. Niniejsze wydawnictwo to ogólna mapa poglądowa rozległego obszaru, jakim są Warmia i Mazury. Dedykowana jest zwłaszcza turystom zmotoryzowanym. Przedstawiono na niej aktualną sieć dróg, wybraną bazę noclegową oraz propozycje najciekawszych atrakcji regionu. Wśród nich znajdują się: zamki, pałace, kościoły, muzea, zabytki techniki, obiekty militarne, cuda przyrody, wyróżniające się miejsca widokowe i panoramy. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022