Półwysep Kusnort - IT Mikołajki

Dodano 8 sierpnia 2021 przez plik GPX
Półwysep Kusnort - IT Mikołajki
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

223426
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 4.1
 • Dystans: 5,5 km
 • Czas trwania: 0 h 42 min
 • Średnia prędkość: 7,72 km/h
 • Przewyższenie: 13,6 m
 • Suma podejść: 46 m
 • Suma zejść: 49,8 m
 • Lokalizacja: Mikołajki
1258860
Informacja Turystyczna w Mikołajkach
Informacja Turystyczna w Mikołajkach świadczy pomoc turystom chętnym poznać tajniki regionu. Dowiesz się tutaj o atrakcjach turystycznych szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, trasach pieszych i rowerowych, a także o noclegach w Mikołajkach. Znajdziesz także wiele darmowych publikacji i ulotek oraz zakupisz niezbędne mapy, przewodniki i pamiątki.
1258861
Kościół Matki Bożej Różańcowej
Neogotycki kościół wybudowany w 1910 roku na potrzeby kultu ewangelickiego. W czasie II wojny światowej budynek służył jako remiza strażacka, a następnie stajnia dla wojsk rosyjskich. Kościół jest otwarty dla zwiedzających poza godzinami mszy świętych. Kontakt: +48 874 216 076
1258862
Obelisk ku czci ofiar Białego Szkwału
Przed kościołem Matki Bożej Różańcowej przygotowany został obelisk w kształcie krzyża, wykonany z masztu. Upamiętnia on ofiary Białego Szkwału, wielkiej burzy na mazurskich jeziorach z 2007 roku. Od tego czasu, co roku w listopadzie odbywają się Zaduszki Żeglarskie, wspominające zmarłych żeglarzy.
1258863
Zabytkowy dworek w Stawku
Zabytkowy dworek wraz z parkiem w Stawku pochodzący z XIX wieku.
1258864
Zabytkowy dworek w Dybowie
Ruiny zabytkowego dworku z XIX wieku. Obecnie teren wykupiony i ogrodzony.
1258865
Cmentarz ewangelicki
Stary cmentarz ewangelicki, na którym spoczywają właściciele dworku w Dybowie.
1258866
Głaz narzutowy
Sporych rozmiarów głaz narzutowy z wyżłobienami, które zgodnie z legendą pełniły rolę mis ofiarnych. Żona rybaka złożyła tam ofiarę do pruskich bóstw z prośbą o pomoc w okiełznaniu Króla Sielaw.
Ponad pięciokilometrowa trasa spacerowa na półwysep Kusnort to wycieczka łącząca ze sobą panoramę miejskich zabudowań Mikołajek, pozamiejski krajobraz lasów, łąk i jeziora, a także historii i legend.

Spacer rozpocząć można w centrum miasta, przy Placu Wolności. Trasa prowadzi przez najdłuższą ulicę w Mikołajkach – ulicę Michała Kajki, gdzie podziwiać można kilka zabytkowych zabudowań, by następnie w otoczeniu pól i łąk doprowadzić spacerowiczów do wsi Stawek. W tym miejscu, zaraz przy kamieniu, ścieżka zmienia się w drogę gruntową, gdzie szansa na minięcie jakiegoś samochodu drastycznie maleje. Otaczająca dzika przyroda rozwija się w spokoju, a zwiedzający mogą odetchnąć od miasta i zabudowań. Po jakimś czasie z prawej strony mijamy zabytkowy dworek z XIX wieku w nieistniejącej już dziś wsi Dybowo. Został on wykupiony z zamiarem wyremontowania. W dalszej części trasy podziwiamy pola i początek niewielkiego lasu. Z prawej strony widać końcówkę jeziora Mikołajskiego. Kawałek dalej mały zagajnik po prawej stronie skrywa stary cmentarz właścicieli mijanego wcześniej dworku. Skręcając w lewo wchodzimy pod górkę, na której ulokowana jest wieża telekomunikacyjna. Kiedyś służyła turystom jako punkt widokowy. Obok niej znajduje się spory głaz narzutowy z wyżłobieniami. Mówi się, że są one misami ofiarnymi, w których według mikołajskiej legendy, żona rybaka składała ofiarę słowiańskim bóstwom, by uzyskać pomoc w okiełznaniu Króla Sielaw.
Powrót tą samą trasą.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Wielkie Jeziora Mazurskie
Wielkie Jeziora Mazurskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Wielkie Jeziora Mazurskie przedstawia środkową część Pojezierza Mazurskiego, obszar zamknięty przez Węgorzewo na północy, Ruciane-Nida na południu, Orzysz na wschodzie i Mikołajki na zachodzie. Na mapie znajdują się szlaki piesze, rowerowe,...

Mapa Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁD
Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁD - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Przedstawia południową część krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Zasięg mapy ograniczony jest miesjcowościami Mrągowo na północy, Orzysz na wschodzie, Karwica i Świętajno na południu oraz Piasutno i Borowe na zachodzie. Mapa posiada informacje...

Mapa Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.