Podziel się dzielnicą / Osiedle Tysiąclecia

Dodano 3 lipca 2023 przez rysowanie
Podziel się dzielnicą / Osiedle Tysiąclecia
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

311131
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  2.3
  • Dystans: 2,1 km
  • Przewyższenie: 9,78 m
  • Suma podejść: 24,73 m
  • Suma zejść: 25,43 m
  • Lokalizacja: Katowice
1687830
Młodzieżowy Dom Kultury
fot. Krzysztof Szewczyk
1687831
Skwer Kadetów Lwowskich
Na terenie dzielnicy Osiedle Tysiąclecia place oraz urządzone obszary zieleni posiadają przypisane nazwy, a Skwer Kadetów Lwowskich w pobliżu Młodzieżowego Domu Kultury jest jednym z nich. Spacerując po osiedlu można znaleźć miejsca, których nazwy są związane z historią Państwa Polskiego takie, jak: Skwer Husarii Polskiej, Skwer Piastów Śląskich, Skwer Karola Hieronima Chodkiewicza. Ale wśród skwerów można znaleźć również między innymi: Skwer Wychowanków Janusza Korczaka, Skwer Romualda Mielczarskiego, Skwer Józefa Ryszki.
1687832
Miejska Bibliotek Publiczna w Katowicach filia 16
Biblioteka funkcjonowała w jednym z budynków mieszkalnych na terenie osiedla. W latach 90. jej siedziba została przeniesiona do budynku po dawnym przedszkolu.
Podobnie, jak główne założenie osiedla, budynek ten to również projekt Henryka Buszki, Aleksandra Franty, Mariana Dziewońskiego i Tadeusza Szewczyka z Wojewódzkiej Pracowni Projektów Budownictwa Ogólnego w Katowicach.
Do biblioteki przylega ogrodzony teren zielony sprzyjający realizacji zajęć i spotkań.
Biblioteka prowadzi liczne zajęcia oraz spotkania autorskie. Jest również skarbnicą wiedzy dotyczącej osiedla (kroniki).

fot. Krzysztof Szewczyk
1687833
Staw Maroko
Nazwa stawu pochodzi od „Maroka”, potocznej nazwy historycznej dzielnicy Katowic − Bederowca, znajdującego się w okolicy. Staw Maroko przez długi okres był Ośrodkiem Wodno-Rekreacyjnym Kleofas i funkcjonował pod taką nazwą aż do likwidacji kopalni Kleofas.

Wyjaśnić należy, że historyczna nazwa Bederowiec pochodziła od nazwiska proboszcza parafii w Chorzowie (Starym) – Józefa Bedera, który założył osadę na gruntach dóbr Chorzów-Dąb w latach 20. XIX wieku. Była ona wówczas przysiółkiem Dębu na terenach obecnego osiedla Tysiąclecia w Katowicach i parku Śląskiego w Chorzowie. W 1924 osada wraz z Dębem została przyłączona do Katowic, a w latach 50. XX wieku zdecydowano o budowie na obszarze Bederowca nowego osiedla mieszkaniowego. Przed wyburzeniem osady, w jego rejonie znajdował się szyb wentylacyjny „Bederowiec”, zespół baraków zwanych „Maroko” oraz pola uprawne i nieużytki. Ostatnie żniwa na terenie Bederowca odbyły się w 1960 roku. Rok później rozpoczęto budowę osiedla Tysiąclecia.

fot. Krzysztof Szewczyk
1687834
Staw Maroko / Środowiskowy Klub Wodniacko-Wędkarski Maroko
Staw Maroko stanowi ostoję dla wielu gatunków zwierząt, a na przyległym terenie zlokalizowana jest Harcerska Stanica Wodna "Maroko" oraz działająca tam od 1982 roku 32 Harcerska Drużyna Wodna im. hm. Pawła Krawczyka w Katowicach.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta