PODKARPACKIE Trasa 39 "Z Rzeszowa na pogórza"

Dodano 18 stycznia 2021 przez plik GPX
PODKARPACKIE Trasa 39
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

199306
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  5.6
  • Dystans: 37,8 km
  • Przewyższenie: 196,03 m
  • Suma podejść: 547,71 m
  • Suma zejść: 547,73 m
  • Data: 27 lipca 2021
  • Lokalizacja: Rzeszów
1126261
Punkt widokowy w okolicach Hermanowej, Piotr Banaszkiewicz
1126262
Na drodze rowerowej wzdłuż Wisłoka w Rzeszowie, Tomasz Trulka
1126263
Sędziwa lipa w Hermanowej, Piotr Banaszkiewicz
1126264
Neogotycka kaplica na cmentarzu w Tyczynie, Piotr Banaszkiewicz
1126265
Na drodze rowerowej wzdłuż Wisłoka w Rzeszowie, Tomasz Trulka (4)
1126266
Pomnik czynu patriotycznego w Tyczynie, Piotr Banaszkiewicz
1126267
Na drodze rowerowej wzdłuż Wisłoka w Rzeszowie, Tomasz Trulka (2)
1126268
Pałac w Tyczynie, Piotr Banaszkiewicz
1126269
Na drodze rowerowej wzdłuż Wisłoka w Rzeszowie, Tomasz Trulka (3)
1126270
Letni Pałac Lubomirskich w Rzeszowie, Piotr Banaszkiewicz
1126271
MOR na trasie, Tomasz Trulka
1126272
Kapliczka w Tyczynie, Piotr Banaszkiewicz
1126273
Droga rowerowa przy ul. Jana Pawła II w Rzeszowie, Piotr Banaszkiewicz
1126274
Amerykańska Restauracja Brodmir BBQ Bar w Hermanowej, Piotr Banaszkiewicz
1126275
Droga pieszo-rowerowa nad Wisłokiem w Rzeszowie, Piotr Banaszkiewicz
1126276
Kościół pw. św. Rocha i św. Marcina w Rzeszowie, Piotr Banaszkiewicz
Proponowana trasa prowadzi ze stolicy województwa na południe. Wiedzie przez pagórkowate tereny pogórzy: Dynowskiego i Strzyżowskiego. W większości przebiega przez tereny zabudowane Rzeszowa z rozległymi przedmieściami oraz niewielkie miasto Tyczyn. Połowa trasy pokrywa się z przebiegiem szlaku Green Velo. Trasę rozpoczynamy z obszernego parkingu przy Moście Zamkowym w pobliżu centrum Rzeszowa. Nieopodal mieści się warta odwiedzenia rzeszowska starówka, której serce stanowi rynek z ratuszem. Pod nim, w podziemnych korytarzach utworzono trasę turystyczną. W pobliżu rynku znajduje się inna ciekawa atrakcja – Muzeum Dobranocek. Wracając do naszej trasy, przejeżdżamy przez most na Wisłoku. Kierujemy się za oznakowaniem szlaku Green Velo. Drogami rowerowymi jedziemy wzdłuż głównych arterii komunikacyjnych miasta. Ulicą Paderewskiego przejeżdżamy obok parku z dworem oraz neogotyckiego kościoła. Dalej kierujemy się na południe przez dawne wsie, obecnie w granicach Rzeszowa: Święty Roch i Matysówkę. Zaliczamy dość długi podjazd, który wynagradzają widoki na okolicę. Lokalnymi drogami, wśród rozproszonej zabudowy, zjeżdżamy do Tyczyna . Przed nami kolejny podjazd i widokowy odcinek trasy. W Hermanowej kontynuujemy jazdę szlakiem Green Velo aż do samego Rzeszowa. Przejeżdżamy przez niewielki kompleks leśny, gdzie zlokalizowany jest MOR. Nieco dalej możemy posilić się przed dalszą jazdą w amerykańskiej restauracji. Zjeżdżamy do Budziwoja – obecnie w granicach Rzeszowa. Wzdłuż ulicy Jana Pawła II, jedziemy wygodną, szeroką drogą rowerową. Końcowy odcinek trasy przebiega wzdłuż Wisłoka. Mijamy MOR i tereny rekreacyjne nad rzeką. Ulicą Podwisłocze docieramy w pobliże Mostu Zamkowego, po przekroczeniu którego kończymy wycieczkę.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie – jego budowę rozpoczął w XVII w. Mikołaj Spytek Ligęza. Kolejni właściciele – Lubomirscy, kontynuowali rozbudowę. Powstała wtedy nowoczesna jak na owe czasy forma palazzo in fortezza. Była to obszerna, czteroboczna budowla, otoczona kamiennymi fortyfikacjami, z czterema bastionami, z dziedzińcem pośrodku i wysoką wieżą bramną od strony zachodniej. Kiedy po rozbiorach Rzeszów wszedł w skład monarchii austriackiej, urządzono tu więzienie, funkcjonujące bez przerwy do 1981 r. Na początku XX w., zachowując mury obronne, zburzono dawny zamek Lubomirskich, i w 1906 roku, oddano do użytku nową budowlę. Obecnie zamek jest siedzibą rzeszowskiego Sądu Okręgowego.

Letni pałac Lubomirskich w Rzeszowie – późnobarokową rezydencję wzniesiono pod koniec XVII w., a w kolejnym stuleciu przebudowano. Ulokowana obok zamku, służyła Lubomirskim jako miejsce rozrywki. Tutaj mieścił się m.in. teatr dworski. Całość otaczał ogród w stylu francuskim. Obecnym właścicielem jest Okręgowa Izba Lekarska. W pobliżu mieści się, podświetlana nocą, Fontanna Multimedialna.

Zespół pałacowo-parkowy w Tyczynie – składa się z pałacu, oficyny, spichlerza, stajni i parku. Najbardziej okazałą budowlą jest odrestaurowany w ostatnim czasie eklektyczny pałac. Wzniesiono go w latach 1962–1969 dla rodziny Wodzickich. Pod koniec XIX w. obiekt był przebudowany. Po II wojnie światowej zaadaptowano go na potrzeby szkoły i taką funkcję pełni do dziś.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Pogórze Strzyżowskie
Pogórze Strzyżowskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa okolic Jasła i Krosna obejmuje obszar wchodzący w skład Pogórza Karpackiego. Zasięg mapy wyznaczają: Pilzno i Skołyszyn na zachodzie, Dębica i Sędziszów Małopolski na północy, Czudec i Besko na wschodzie oraz Dukla i Rymanów na południu. Rok...

Mapa Okolice Rzeszowa. Część południowa
Okolice Rzeszowa. Część południowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Rzeszowa przedstawia środkową część województwa podkarpackiego na południe od miasta. Zasięg mapy wyznaczają: Rzeszów na północy, Ropczyce i Krosno na zachodzie, Brzozów na południu, Przeworsk na wschodzie. Obszar mapy obejmuje Pogórze...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.