category-icon

Pętla wokół ruchomych piasków Wydmy Lubiatowskiej

45 km
74 m
Białogóra, Lubiatowo, Stilo,

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-04-02
Białogóra, Lubiatowo, Stilo,
category-icon
45 km
74 m
94 m
Średni
4.9/6
Wydma Lubiatowska górująca nad pasmem tutejszych piaskowych wzniesień sięga 35 metrów wysokości i należy do tzw. wydm ruchomych, co oznacza, że co roku w zależności od siły wiatru i panujących warunków atmosferycznych, przesuwa się. Cały obszar tutejszej "pustyni piachu" jest zdecydowanie mniejszy od słynnych wydm Słowińskiego Parku Narodowego, ale przez to też rzadko odwiedzany przez turystów.

Wokół Wydmy Lubiatowskiej utworzono ciekawą ścieżkę dydaktyczną i o ile do platform widokowych z łatwością można dotrzeć na rowerze, o tyle całą trasę zdecydowanie polecamy zrealizować pieszo (szkoda nosić rower na plecach, po grząskich piachach)

Dojazd i warianty tras:

Chcąc udać się na wycieczkę wokół pasma ruchomych piasków Wydmy Lubiatowskiej trasę można rozpocząć z Lubiatowa lub Białogóry. Niestety poza sezonem letnim obie miejscowości "zabite są dechami". Z jednej strony szkoda, że wszystkie lokalne knajpki są pozamykane, z drugiej - specjalnie nie musimy szukać miejsc parkingowych. Wszędzie panuje cisza i spokój, jesteśmy tylko my i otaczająca nas przyroda. W sezonie letnim gdy w obu miejscowościach parkingi są zatłoczone i płatne warto skorzystać z bezpłatnych parkingów leśnych przed miejscowościami lub po środku tej pętli, monitorowanych miejscach postojowych na rogatkach wsi Osieki Lęborskie.
Trasę poleca:GR3miasto
GR3miasto

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Kaszubskie Wybrzeże Bałtyku
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszubskie Wybrzeże Bałtyku

Mapa turystyczna Kaszub obejmuje obszar od Łeby po Hel, zaznaczone tu zostały szlaki turystyczne, ścieżki dydaktyczne oraz lokalizacje atrakcji turystycznych, fortyfikacji nadmorskich i latarni morskich.

Pomorskie. Zamki i pałace
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pomorskie. Zamki i pałace

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Województwo Pomorskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Pomorskie

Mapa całego województwa pomorskiego z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84 przez co można ją zastosować do urządzeń z GPSem. Na rewersie umieszczono indeks miejscowości (miasta, wsie, przysiółki, duże dzielnice) oraz mapki tematyczne z podziałem administracyjnym, kodami pocztowymi, ochroną przyrody i krainami goegraficznymi.