OKOLICE KRAKOWA: Biegiem na Kudłacze

Dodano 19 listopada 2020 przez plik GPX
OKOLICE KRAKOWA: Biegiem na Kudłacze
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

194319
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Bieganie
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.0
  • Dystans: 20,2 km
  • Czas trwania: 6 h 34 min
  • Średnia prędkość: 3,07 km/h
  • Przewyższenie: 444 m
  • Suma podejść: 902 m
  • Suma zejść: 902 m
1101487
Myślenice Zarabie
Myślenice odrodziły się w XIX w., a od początków XX w., wraz z powstaniem dzielnicy Zarabie, zyskały rangę miejscowości turystycznej.

fot. Kamil Sorocki / Fundusz Partnerstwa
1101489
Chełm
Widoki na trasie

foto: Kamil Sorocki / Fundusz Partnerstwa
1101490
Pod Śliwnikiem
1101492
Działek
1101493
Schronisko PTTK na Kudłaczach
fot. Kamil Sorocki
1795757
Rynek w Myślenicach
Miasto zachowało średniowieczny układ zabudowy, a otoczony zabytkowymi kamieniczkami z okresu XVIII–XIX w. Rynek nadal stanowi jego centrum i duszę. Pośrodku Rynku stoi studnia z końca XIX w., z czasów budowy wodociągów miejskich – obecnie fontanna zwana Tereską. Żeliw- na figura kobiety z wazą może pochodzić z odlewni w Wiedniu, ale lokalni badacze znaleźli także ślady Tereski na Morawach. Początki Myślenic są bliżej nieznane. Wiadomo, że na przebiegającym tędy szlaku handlowym na Węgry w połowie XIII w. istniała strażnica. Osada, która powstała wokół niej, sto lat później otrzymała od Kazimierza Wielkiego prawa miejskie i rozwinęła się w ośrodek handlu i rzemiosła. Od schyłku XVI w. miasto przeżywało regres pogłębiony znacznymi zniszczeniami podczas najazdu szwedzkiego w 1655 r.

foto: Kamil Sorocki / Fundusz Partnerstwa
Myślenice Zarabie – Chełm (614 m n.p.m.) – Wierch Stróża (648 m n.p.m.) – Kudłacze i Schronisko Górskie PTTK Na Kudłaczach – Śliwnik (619 m n.p.m.) – Zarabie

Startujemy z parkingu przy ul. Zdrojowej w Myślenicach Zarabiu. Początkowo biegniemy alejkami wzdłuż Raby. Zielony szlak po drugiej stronie ulicy (tuż przed rozwidleniem ul. Parkowej) wprowadza w las, by stromą ścieżką wspiąć się aż do przysiółka Gruszczyn, gdzie mijamy dwa drewniane domostwa. Dalej cały czas biegniemy leśną drogą pod górę aż na Chełm (614 m n.p.m.). Przed szczytem biegniemy skrajem spadzistej polany, która zimą służy za stok narciarski dla dzieci, potem mijamy budynki karczmy i górnej stacji wyciągu krzesełkowego. Teraz czeka nas lekki podbieg asfaltem do Wierchu Stróża (648 m n.p.m.) a następnie zbiegamy do przysiółków Talagówka i Mirkówka. Za nimi kończy się asfalt i tu piaskową drogą zmierzamy do rozdroża Pod Śliwnikiem, skąd dalej lasem do asfaltowej drogi na siodle Działek. Po minięciu polan czeka nas podbieg lasem aż do Schroniska Górskiego PTTK na Kudłaczach położonego jest na wysokości 730 m n.pm.m. w Pasmie Lubomira i Łysiny Beskidu Średniego (Myślenickiego). Można tu przenocować albo skorzystać z oferty gastronomicznej. Gdybyśmy chcieli przedłużyć trasę można dodatkowo podbiec 3,5 km na Lubomir (wtedy na całą trasę warto mieć 4-5 h).

Spod Schroniska na Kudłaczach zbiegamy do rozdroża pod Śliwnikiem tą samą trasą i – nie odbijamy zielonym w lewo – ale biegniemy dalej szlakiem czerwonym na Śliwnik (619 m n.p.m.). Zbieg i kolejny dość stromy podbieg pod szczytem Uklejna (680 m n.p.m.). Szlak trawersuje sam szczyt Uklejnej i sprowadza stromo w kierunku Myślenic. Po drodze dociera się do stokówki trawersującej masyw – tu trzeba uważać, by nie zgubić szlaku: odbijamy nieco w lewo i wąska ścieżka przez las zbiega stromo w dół. Ostatni odcinek jest bardzo atrakcyjny: przebiega się wąską krętą ścieżką wśród skał i przez urokliwe parowy. Jesteśmy w rezerwacie przyrody Zamczysko nad Rabą. Chroni on fragmenty lasu mieszanego, gdzie zachowały się ruiny średniowiecznego zamku obronnego nad Rabą (pozostałości wieży strażniczej i fosy). Zamek strzegł szlaku handlowego z Węgier do Polski. Ostatni odcinek szlaku doprowadza nas asfaltem do parkingu na Zarabiu.

autor trasy: Tomasz Ostrowski
Trasę poleca

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy...

Mapa Beskid Makowski (Średni)
Beskid Makowski (Średni) - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Makowskiego (zwanego także Średnim lub Myślenickim) swoim zasięgiem obejmuje także fragmenty Beskidów: Małego, Żywieckiego i Wyspowego. Najwyższym szczytem jest Mędralowa, pozostałe pasma osiągają wysokość do 700 – 800 m n.p.m. Beskid...

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta