Odpust św. Wendelina w Rudzicy.

Dodano 25 kwietnia 2017 przez rysowanie
 • Opis
 • Mapa

Kod trasy

96537
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 1.8
 • Dystans: 19,7 km
 • Przewyższenie: 46,98 m
 • Suma podejść: 74,49 m
 • Suma zejść: 76,08 m
 • Data: 25 kwietnia 2017
 • Lokalizacja:
We wtorek 25.04.2017 roku w kaplicy św. Wendelina w Rudzicy odbyła się uroczystość odpustowa ku czci wspomnianego świętego.

Tym razem nasza rowerowa pielgrzymka wyruszyła spod kościoła parafialnego pw. Miłosierdzia Bożego w Ligocie-Miliardowicach o godzinie 16.00. Na starcie stawiło się niestety tylko 9 cyklistów, w tym 3 osoby z Ligoty-Miliardowic. Jak widać pomimo wcześniejszego ogłaszania o wyjeździe (ogłosił to nawet ks. proboszcz w Miliardowicach), chętnych było mało, co nas zasmuciło :( Być może, wpływ na to miała zmienna pogoda - na trasie kilka razy pokropił nas przelotny deszcz, lub sam fakt, że wyjazd odbył się w dniu powszednim, ale tradycja odpustu w Wendelinie jest taka, ze odbywa się on wyłącznie 25 kwietnia.

Mój wyjazd też zbyt pewny nie był, ze względu na problem z tylnym kołem roweru, ale ostatecznie podjąłem decyzję, że jadę, nawet jakbym miał wracać pieszo :)

Wyruszyliśmy spod kościoła, w kierunku rzeki Iłownicy, a potem skierowaliśmy się do centrum Bronowa. Stamtąd polnymi drogami, gdzie napotkaliśmy pieszą pielgrzymkę bronowską, dotarliśmy do farskiego lasu w Rudzicy, gdzie w dolinie znajduje się murowana kapliczka pw. św. Wendelina. W jej wnętrzu znajduje się źródło, z którego woda leczy choroby oczu. Znajduje się tam też obraz św. Wendelina. Uroczysta suma celebrowana była przez kilku księży, a przewodniczył jej ks. Jan Waluś (proboszcz z Międzyrzecza), a koncelebransami byli : ks. Jan Gustyn (proboszcz z Rudzicy - odchodzący na emeryturę), ks. Henryk Gruszka (proboszcz z Bronowa). Kazanie wygłosił ks. Waluś, przybliżając postać św. Wendelina. Gospodarzem uroczystości był oczywiście proboszcz z Rudzicy, który powitał wszystkich zebranych, wśród których byli pielgrzymi z: Czechowic-Dziedzic, Bukowna, Bronowa, Międzyrzecza i Miliardowic (czyli my).

Na miejscu spotkaliśmy kolejnego, czechowickiego cyklistę, który tym razem przyjechał tam samochodem.

Po Mszy św. z Rudzicy, pojechaliśmy główna drogą do centrum Bronowa, a naszym oczom ukazały się aż dwie piękne tęcze. Postanowiliśmy czechowickich cyklistów odprowadzić aż do ronda w centrum Ligoty, skąd nieco zmoczeni, pojechaliśmy pod kościół w Ligocie-Miliardowicach, gdzie zakończyła się nasza pielgrzymka.

Trasa była bardzo krótka, bo tylko 18 km, jak na nasze wyprawy, ale tym razem nie chodziło o to by pojeździć na rowerach, a by wspólnie z wieloma pielgrzymami pomodlić się o potrzebne łaski, zdrowie i urodzaje.

Pielgrzymkę zorganizował znany ligocki cyklista Pan Jurek, za co Mu serdecznie dziękujemy.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Aktualizacja: 2014

Mapa Tychy, Pszczyna i okolice
Tychy, Pszczyna i okolice - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych....

Mapa Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu. Wydanie 1, 2017

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0