Moje marzenie - Portugalia

Dodano 22 października 2011 przez rysowanie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

5824
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

49130
Porto
Ponte Luís I - dwukonygnacyjny most stalowy w Porto, znak rozpoznawczy miasta, został tak nazwany na cześć króla Ludwika I.

Łączy brzegi rzeki Douro o całkowitej długości 385,25 metrów (w momencie budowy był to najdłuższy most na świecie w swojej kategorii). Budowa została rozpoczęta w roku 1881, a inauguracja nastąpiła 31 października 1886 roku. Projektantem mostu był inżynier Teófilo Seyrig z grupy Gustave Eiffel, która go zbudowała, który wcześniej już zaprojektował podobny most w Portugalii - Most Maria Pia. Masa mostu wynosi 3045 ton.
49131
Szlakiem wina porto
Dolina Duero – tereny pokryte wyrzeźbionymi w skałach stopniami, z których każdy jest obsadzony kilkoma rzędami winorośli, nie można tego nie zobaczyć, będąc w Portugalii… Trasa zaczyna się w Peso da Regua, później do Vila Real i Solar de Mateus – dworek. Stamtąd udajemy się do Sabrosy – miejsca urodzenia Ferdynanda Magellana. Za Sabrosą droga N 323 zjeżdża w dół, mijając po lewej stronie dolinę Rio Pinhão. Jej zbocza pokryte są tarasami z winnicami, wśród których co jakiś czas pojawiają się quintas(winiarnie). Około 5km przed Pinhão rozpościera się piękny widok na zakole Duero i miejsce, gdzie łączy się z rio Pinhão. Z tej miejscowości przejeżdżamy przez Duero, następnie drogą N 222 kierujemy się na zachód, w głąb doliny, między zboczami gór przekształconych w tarasy.
49132
Batalha
W zielonej dolinie, przy drodze i w mieście nikogo nieinteresującym, wznosi się olbrzymi klasztor. Ta duża budowla przykuwa uwagę surowością i rozmachem architektonicznym, a także kolorem – delikatny marmur z czasem nabrał barwy pięknej ochry. Wnętrze jest zniewalające, wystarczy spojrzeć na Krużganek Królewski. Balustrada zdobiona liliami, kwiatowe wieżyczki, marmurowe arkady, kolumienki z wyrzeźbionymi zwojami, perłami, łuskami…
49133
Casa do Alentejo
Azulejo – cienkie ceramiczne płytki, najczęściej kwadratowe, pokryte nieprzepuszczalnym i błyszczącym szkliwem. Powierzchnia azulejo jest jedno lub wielokolorowa, gładka lub z fakturą. Płytek azulejo używano jako elementów mozaik składających się z wielu, czasem ponad kilku tysięcy elementów, pokrywających całe ściany, oraz jako oddzielnych kompozycji dekoracyjnych.

Motywy wykonywane z azulejo miały postać scen historycznych, mitologicznych, ikonografii religijnej, oraz całej gamy elementów dekoracyjnych zarówno geometrycznych jak i roślinnych. Mozaiki bardzo często pokrywały całe ściany i podłogi w pałacach, ogrodach, kościołach, klasztorach, a także mieszkaniach czy miejscach użyteczności publicznej.

Płytki azulejo o bardzo różnych kształtach i kolorystyce stały się najbardziej charakterystycznym środkiem wyrazu i najbardziej ekspresyjnym rodzajem sztuki, głównie portugalskiej, rozwijanym i używanym przez ponad pięćset lat, ale także sztuki hiszpańskiej choć w mniejszym stopniu. Azulejo stały się czymś więcej niż tylko atrakcyjnym elementem dekoracyjnym. Wykonane z taniego materiału płytki stanowiły najlepszy sposób na podniesienie estetyki budynków, a także nadanie im niepowtarzalnego wyglądu, a przede wszystkim zapewnienia higieny wnętrz.
49134
Most Vasco da Gama
Most Vasco da Gama (port. Ponte Vasco da Gama) – najdłuższy most w Europie na rzece Tag, który spina brzeg rzeki w okolicach stolicy Portugalii, Lizbony (w miejscowości Sacavém) z miejscowością Montijo po drugiej stronie rzeki. Jego długość wynosi 17,2 km, w tym 0,829 km to przęsło główne, 11,5 km pozostałe przęsła nurtowe oraz 4,8 km to wiadukty dojazdowe i węzły. Most został zbudowany w celu odciążenia ruchu na jedynym moście (Most 25 de Abril) łączącym stolicę Portugalii z terenami po drugiej stronie rzeki Tag oraz połączenia autostrad wybiegających z Lizbony.
49135
Algarve
Prowincja zajmująca południowe wybrzeże kraju, ze stolicą w Faro. Jest to wspaniałe miejsce na letni wypoczynek, zarówno dla kochających wylegiwać się na plaży jak i dla aktywnych turystów, szukających ciekawych miejsc do odkrycia. Najbardziej godna uwagi jest stolica – Faro, Praia da Rocha oraz zabytkowe Lagos z pięknymi plażami i mauretańskie Silves. Ten czarujący słońcem region urzeka niezwykłym zestawieniem kultury mauretańskiej, rzymskiej i europejskiej.
49449
Vila Real
"Królewskie miasto", rozłożone na płaskowyżu u stóp masywu Serra do Marao, pośród winnic i sadów, pozbawione jest większych walorów turystycznych mimo licznych rezydencji arystokratycznych z XVI i XVIII wieku. Warto natomiast zwiedzać znajdujący się w okolicy wspaniały dwór w Mateus, perłą architektury barokowej, i wybrać się na wyprawę w masyw Serra do Marao czy do Parku Krajobrazowego Alvao.

Główne zabytki miasta znajdują się przy Avenida Carvalho Araujo. Wzdłuż niej zobaczymy między innymi katedrę.
49517
Fatima
W tym niegdyś opustoszałym miejscu w 1917 r. Matka Boska ukazywała się trójce dzieci trzynastego dnia każdego miesiąca. Miejsce to stało się największym sanktuarium w Portugalii i jednym z najważniejszych na świecie. Znajduje się w miejscu zwanym Cova da Iria (346 m n.p.m.), wśród zielonych wzgórz. Miliony wiernych przybywają tu z wielkimi pielgrzymkami, zwłaszcza w rocznice objawień. Współczesna Fatima to chaotyczny ośrodek miejski, w którym obok siebie znajdują się święte miejsca, sklepy z pamiątkami, klasztory i hotele.
49519
Oporto Fado Hostel na Rua Alvares Cabral 14
49922
Kościół i wieża dos Clerigos
Kościół w stylu rokokowym, zbudowany w latach 1735-48 przez architekta Nicolau Nasoniego znajduje się w górnej części ulicy handlowej o tej samej nazwie. Eliptyczny plan nawy, często stosowany w architekturze włoskiej przypomina o pochodzeniu Nasoniego.
Nad kościołem wznosi się wieża stanowiąca jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów Porto. Wysoka na 75,60 m i widoczna z daleka, w przeszłości służyła żeglarzom jako punkt orientacyjny. Z jej szczytu (197 schodów) rozpościera się piękny widok na miasto, katedrę, Duero i piwnice winne.
Porto
Żeby dobrze poznać to miasto potrzeba co najmniej 4 dni. Małe uliczki otoczone kuszącymi sklepikami, wąskie przejścia między budynkami i niezwykłe, wyskakujące znikąd monumentalne wieże. Porto należy poświęcić odpowiedni czas – tak by niespiesznie wczuć się w rytm życia mieszkańców. To miasto wielu wspaniałych zabytków. Niesamowicie interesujące jest sześcioro mostów – z Ponte Dom Luis na czele. Paul Morand powiedział kiedyś : „Porto układa swoje wieże Eiffla poziomo by służyły mu za mosty. Pod piwnicami, na lewym brzegu Duero, można zobaczyć załadowane beczkami barcos rebelos, które dawniej służyły do transportowania drogocennego trunku.
Szlakiem wina porto
Dolina Duero – tereny pokryte wyrzeźbionymi w skałach stopniami, z których każdy jest obsadzony kilkoma rzędami winorośli, nie można tego nie zobaczyć, będąc w Portugalii… Trasa zaczyna się w Peso da Regua, później do Vila Real i Solar de Mateus – dworek. Stamtąd udajemy się do Sabrosy – miejsca urodzenia Ferdynanda Magellana. Za Sabrosą droga N 323 zjeżdża w dół, mijając po lewej stronie dolinę Rio Pinhão. Jej zbocza pokryte są tarasami z winnicami, wśród których co jakiś czas pojawiają się quintas(winiarnie). Około 5km przed Pinhão rozpościera się piękny widok na zakole Duero i miejsce, gdzie łączy się z rio Pinhão. Z tej miejscowości przejeżdżamy przez Duero, następnie drogą N 222 kierujemy się na zachód, w głąb doliny, między zboczami gór przekształconych w tarasy.

W drodze do Lizbony
Są 3 miejsca, których nie sposób ominąć będąc w tej części kraju : Coimbra, Batalha i oblegana przez turystów, również z Polski, Fatima. Zaczynamy 122 km na południe od Porto – od Coimbry – dawnej stolicy Portugalii. Miasto z labiryntem tajemniczych uliczek, ogrodami i placami tętniącymi studenckim życiem… Szczególnie warte zobaczenia są : stary uniwersytet, katedra Se Velha oraz cała piękna zabudowa miasta z 711 roku. Kolejnym punktem wycieczki jest Fatima , a potem Batalhia. W zielonej dolinie, przy drodze i w mieście nikogo nieinteresującym, wznosi się olbrzymi klasztor. Ta duża budowla przykuwa uwagę surowością i rozmachem architektonicznym, a także kolorem – delikatny marmur z czasem nabrał barwy pięknej ochry. Wnętrze jest zniewalające, wystarczy spojrzeć na Krużganek Królewski. Balustrada zdobiona liliami, kwiatowe wieżyczki, marmurowe arkady, kolumienki z wyrzeźbionymi zwojami, perłami, łuskami…

Ola Lisboã! (witaj Lizbono!)
Owiana wiatrem od Atlantyku, skąpana w śródziemnomorskim słońcu… Lizbona - łacińskie miasto na zachodnim krańcu Europy. Położona zarówno nad oceanem, jak i skupiona przy rzeceTo miasto stworzone dla spacerowiczów : ruchliwe uliczki wychodzą na piękne punkty widokowe, ogrody czy spokojne parki z egzotycznymi roślinami. Labirynty ulic zachęcają by pochodzić po mieście, wejść niekształtnymi schodami albo zajrzeć na podwórka. Na wielu tarasach restauracyjnych czy kawiarnianych można wygodnie wypocząć. Trudno nie ulec czarowi miasta…

Zwiedzanie czyli 4 dzielnice
Zaczynamy od Baixy – zniszczona przez trzęsienie ziemi i falę powodziową w 1755, została odbudowana przez „boga” jakim dla Portugalczyków jest markiz de Pombal – architektura jest funkcjonalna, budynki neoklasycystyczne, a całość zbudowana na planie szachownicy. Będąc na Rua das Portas de Santo Antão, pod numerem 58, należy odwiedzić Casa de Alentejo – wypełnione niezliczonymi płytkami azulejos. Druga dzielnica – Bairro Alto, to miejsce dziennych i nocnych zabaw, zakupów, spacerów... Koniecznie trzeba zajść do Kościoła São Roque, z licznymi zdobieniami barokowymi jak i renesansowymi – posadzki pokryte mozaikami, detale podkreślone złotem i srebrem, anioły z białego marmuru i kości słoniowej, jednym słowem przepych. Trzecia dzielnica – Alfama otoczona od północy zamkiem św. Jerzego (wstęp 3 Euro), wzniesiony już w V wieku! Zamek ma 10 wież połączonych z murami, liczne tarasy, bramy i kolumienki. Nie można też ominąć katedry romańskiej przypominającej z zewnątrz bardziej fortecę nież kościół. Z kolei w klasztorze Madre de Deus trzeba podziwiać 23 metrową panoramę Lizbony, składającej się z 1300 azulejos.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Łódzkie
Województwo Łódzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości...

Mapa Kraina Dinozaurów
Kraina Dinozaurów - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Kraina Dinozaurów to obszar ograniczony miejscowościami: Krupski Młyn, Dobrodzień, Zagwiździe, Opole. W centrum mapy znajduje się Jezioro Turawskie z zaznaczonymi wieloma ośrodkami. Obok Jeziora jest miejscowość Krasiejów, gdzie odkryto...

Mapa Wielka Sowa
Wielka Sowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Wielka Sowa to najbadziej popularny i najliczniej odwiedzany szczyt w Górach Sowich, jednocześnie jest to również najwyższy szczyt tego pasma Sudetów - 1015 m. n.p.m. Na szczycie Wielkiej Sowy odbywają się różne imprezy, zloty czy pikniki. Mapa...

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
OldTraveler
28 czerwca 2019 OldTraveler napisał:
Piękny Opis
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0