Miechów - Książ Wielki - Kozłów - Miechów

Dodano 11 lutego 2023 przez rysowanie
Miechów - Książ Wielki - Kozłów - Miechów
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

287366
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  5.2
  • Dystans: 66,7 km
  • Przewyższenie: 176,7 m
  • Suma podejść: 609,74 m
  • Suma zejść: 609,81 m
  • Data: 4 września 2013
  • Lokalizacja: Miechów, Książ Wielki
1583060
staw Jastrzębiec w Książu Wielkim
1583061
Zamek na Mirowie w Książu Wielkim
Monumentalna rezydencja renesansowa zwana pałacem lub zamkiem na Mirowie, wzniesiona została w latach 1585-99 przez słynnego włoskiego architekta Santi Gucciego jako rezydencja Piotra Myszkowskiego. W pierwszej połowie XVIII stulecia majątek przeszedł na własność Wielopolskich, którzy w związku ze zniszczeniami podczas Powstania Kościuszkowskiego, na przełomie XVIII i XIX wieku przebudowali zamek nadając mu cechy neogotyckie. Książ był zamieszkany do 1945 roku. Po zniszczeniach z okresu drugiej wojny światowej wyremontowano go, a w roku 1949 w zabytkowej budowli umieszczono szkołę.
1583062
pawilon północny przy zamku w Książu Wielkim
kaplica pałacowa pw. św. Zofii i św. Piotra Apostoła
1583063
pawilon południowy przy zamku w Książu Wielkim
dawna biblioteka - zdecydowanie gorszy stan budynku biblioteki niż kaplicy nasuwa wniosek, że oświata jest zdecydowanie gorzej traktowana niż religia
1583064
kościół pw. św. Wojciecha w Książu Wielkim
Kościół św. Wojciecha wzniesiony został w XV w., jest murowany, orientowany w osi wschód-zachód. Prezbiterium dwuprzęsłowe, zamknięte wielobocznie, oszkarpowane, z gotyckimi gzymsami. Nawa prostokątna, trójprzęsłowa. Przy nawie kaplice MB Częstochowskiej i św. Anny, barokowe; w 1904 r. dobudowano kaplicę MB Anielskiej. Kościół odnowiony i rozbudowany w XVII w. po zniszczeniach z czasów gdy pełnił funkcję zboru kalwińskiego w XVI w. W głównym ołtarzu cudowny obraz Najświętszej Marii Panny z małym Jezusem namalowany w XVI w. W otoczeniu kościoła znajduje się dzwonnic, cmentarz przykościelny z kapliczką a całość jest otoczona zabytkowym ogrodzeniem z bramką.
1583065
Drewniana dzwonnica w Książu Wielkim
W otoczeniu kościoła św. Wojciecha znajduje się drewniana dzwonnica z 1735 r. o konstrukcji słupowej, na planie kwadratu, nakryta ośmiobocznym hełmem.
1583066
kościół pw. Wszystkich Świętych w Kozłowie
W roku 1901 rozebrany został stary drewniany kościół i w tym samym roku rozpoczęła się budowa nowego, murowanego kościoła. W roku 1902 kościół ten został konsekrowany pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Jednak w roku 1912 zmieniono wezwanie kościoła na Podwyższenia Krzyża Świętego. Kościół został wzniesiony z cegły fugowanej. Ma kształt krzyża, jest niesklepiony. We frontowej wieży mieszczą się dwa dzwony. Na kościelnej wieży znajduje się też zegar z tarczą skierowaną w cztery strony świata, wygrywający kilka razy na dzień różne melodie („repertuar” liczy ponad 60 utworów), a swój precyzyjny czas zawdzięcza sterowaniu przez satelitę z Frankfurtu.
1583067
przejście przez tory
nie wiem jak to wygląda teraz ale w 2013 r. musiałem zejść z rowerem po stromej i wysokiej skarpie a następnie po przekroczeniu torów musiałem się na taką samą skarpę wspinać.
1583068
kościół pw. Świętego Krzyża w Siedliskach
kościół wybudowany w XV lub XVI wieku na zlecenie bożogrobców miechowskich jest orientowany i pierwotnie składał się z nawy i niewydrębnionego prezbiterium, nakrytych dwuspadowym dachem. Zachodnia kruchta, wymurowana z kamienia i piętrząca się nad nią drewniana wieża-dzwonnica, dobudowane zostały zapewne w XVIII lub XIX stuleciu. Późniejszym dodatkiem jest także zakrystia, dostawiona od strony północnej. Pierwotnie budowlę otaczał ceglany mur którego jedyną pozostałością jest usytuowana od strony południowej romantyczna ruina portalu bramy wjazdowej.
1583069
kościół pw. Grobu Pańskiego w Miechowie
Kościół pw. Grobu Pańskiego powstał w latach 1235-1293 w miejscu poprzedniego. W 1379 r. kościół spłonął w wielkim pożarze miasta. Gruntownie odbudowany (1394-1410), ulegał jeszcze kilkakrotnym pożarom (m.in. w 1506 r. i 1745 r.). Po rekonstrukcji w XVIII w. zmienił całkowicie swój wygląd. Konsekracji odbudowanego kościoła dokonał 15 lipca 1802 r. ostatni przełożony generalny zakonu bożogrobców, bp Tomasz Nowina Nowiński, proboszcz miechowski.
1583070
kościół pw. Grobu Pańskiego w Miechowie
Kościół jest murowany gotycki, z fragmentami romańskimi, przebudowany w stylu późnobarokowym. Trzynawowy – w typie bazylikowym. Przy prezbiterium – kaplice Ukrzyżowania i Matki Bożej Częstochowskiej oraz – w otoczeniu krużganków – Kaplica Grobu Bożego. Świątynia posiada charakterystyczną wieżę, zakończoną hełmem w kształcie ogromnej kuli z pozłacanym, podwójnym krzyżem bożogrobców i współczesną figurą Chrystusa na szczycie.
1583071
Dworek „Zacisze" w Miechowie
dworek wzniesiony został w 1784 r. Jest to parterowy dworek zbudowany w konstrukcji zrębowej na planie prostokąta, dach łamany polski z facjatami pokryto gontem. Wnętrze w układzie dwutraktowym składa się z czterech pomieszczeń rozdzielonych przechodnią sienią. Budynek jest bardzo dobrym przykładem rezydencji mieszczańskiej, na której architekturę składają się wszystkie elementy charakterystyczne dla staropolskich dworów, uwidocznione w proporcjonalnej bryle i oszczędnym detalu. Obecnie budynek administrowany jest przez Galerię „U Jaksy”.
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 4 września 2013 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji, natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas wycieczki. Zdjęcia te oraz krótkie opisy pod nimi nie mają zastępować przewodnika, mają tylko uświadomić, że takie miejsca istnieją i może na tyle zaciekawią, że skłonią jeśli nie do powtórzenia całej trasy to do odwiedzenia poszczególnych miejsc. Na rowerze jeździłem od wielu lat jednakże były to przejażdżki spontaniczne, w pobliżu miejsca zamieszkania a jeśli gdzieś dalej to najczęściej w stronę Doliny Prądnika. Ta wycieczka była już trochę inna. Była dłuższa niż zwykle, baza wypadowa była oddalona od miejsca zamieszkania no i wycieczka odbywała się po całkowicie nowych dla mnie terenach. Faktem jest, że jeszcze odbiegała od tych obecnych wycieczek. Obecnie trasę planuję według wytypowanych do obejrzenia obiektów, ta w 2013 r. po prostu polegała na tym, że jechałem po wytyczonej trasie a jak się coś trafiło do obejrzenia to dobrze. Jak widać z ilości waypointów, podczas tej wycieczki zbyt wielu obiektów do zobaczenia nie było. Nie była to też trasa zbyt wymagająca, na dobrą sprawę był jeden dość wymagający podjazd w okolicach Tunelu. Wycieczka ta nie była najdłuższa z moich dotychczasowych ale w pewnym sensie była dla mnie przełomowa, bo na dobrą sprawę to od niej zacząłem łączyć jazdę rowerem ze zwiedzaniem.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.