MAŁOPOLSKA ZACHODNIA: Pętla na Szlaku Orlich Gniazd: Rabsztyn - Klucze

Dodano 3 października 2019 przez aplikację iPhone
MAŁOPOLSKA ZACHODNIA: Pętla na Szlaku Orlich Gniazd: Rabsztyn - Klucze
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

160192
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 4.4
 • Dystans: 19,3 km
 • Czas trwania: 4 h 30 min
 • Średnia prędkość: 4,29 km/h
 • Przewyższenie: 89,53 m
 • Suma podejść: 588,67 m
 • Suma zejść: 548,08 m
 • Lokalizacja:
904508
Widok na Zamek Rabsztyn
904509
Pustynia Błędowska - róża wiatrów i punkt widokowy
904510
Czubatka
904511
Zamek Rabsztyn wieczorem
904512
Leśna droga
904513
Droga przez las
904514
Przyroda
904515
Leśna ścieżka
zamek Rabsztyn (parking) – przysiółek Podgrabie – Pustynia Błędowska, Róża Wiatrów – Czubatka (382 m n.p.m.) – Klucze – Jaroszowiec – zamek Rabsztyn

Jednodniowa wycieczka rowerowa poprowadzi nas przez urocze leśne ostępy, umożliwiając bliski kontakt z przyrodą i krajobrazami Szlaku Orlich Gniazd. Musimy jednak wyposażyć się w rower górski, gdyż wiele odcinków jest typowo terenowych, a fragmentami piaszczystych. W końcu pedałujemy w okolicach unikatowej atrakcji turystycznej – Pustyni Błędowskiej, jedynej takiej formacji w Polsce!

Wycieczkę proponujemy rozpocząć w Rabsztynie przy parkingu pod ruinami zamku Rabsztyn. Wjeżdżamy na chwilę na drogę prowadzącą do Olsztyna, by po chwili skręcić w prawo w drogę leśną prowadzącą do przysiółka Podgrabie. Kiedy droga zamieni się w asfalt, jedziemy do jej końca i skręcamy w prawo, a później w pierwszą przecznicę w lewo. Jedziemy ścieżką pośród pól i dojeżdżamy do drogi nr 791, gdzie skręcamy w prawo. Musimy chwilę pojechać główną drogą (uważajmy, jadąc z dziećmi) i na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w lewo (droga prosto prowadzi do Klucz, a w prawo do Bogucina Dużego). Przed pierwszymi zabudowaniami skręcamy w prawo w las i jedziemy leśną wycinką skrajem Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Tu podążajmy za śladem GPS, żeby skręcić w prawo w odpowiednią drogę leśną w kierunku Pustyni Błędowskiej. Pośród malowniczego lasu przejeżdżamy ul. Bolesławską i jedziemy prosto pod punkt widokowy Róża Wiatrów położony na skraju pustyni. Powstała tu pokaźna drewniana konstrukcja z podestami, altanami, platformami widokowymi i tablicami edukacyjnymi na temat Pustyni Błędowskiej i jej ciekawostek przyrodniczych, geologicznych i historycznych (dostosowana do zwiedzania dla osób na wózkach).

Pojedziemy teraz skrajem lasu i pustyni – nie straszne nam będą leśne piaszczyste dukty, a czasem konieczność pchania roweru. Jednak otaczająca przyroda wynagrodzi każdy trud. Jedziemy pod wzgórze Czubatka (382 m n.p.m.) – kolejny punkt widokowy na Pustynię Błędowską. Na sam wierzchołek raczej ciężko będzie wjechać rowerami, więc czeka nas krótka stroma wspinaczka. Z punktu widokowego mamy bajkowy widok na polską „Saharę”. Są tu także miejsca piknikowe i tablice informacyjne. Z Czubatki zjeżdżamy do Klucz ul. Górną. Po drodze warto zatrzymać się przy sklepiku z pamiątkami i publikacjami turystycznymi i kupić miejscowe rękodzieło – np. miniatury olejne o motywach przyrodniczych malarki Urszuli Lemańskiej z Klucz. Przy rondzie w centrum Klucz skręcamy w ul. Rabsztyńską, a następnie ul. Kolejową jedziemy do Jaroszowca, gdzie spotykamy oznakowanie Szlaku Orlich Gniazd. Przez malowniczy las i piaszczyste leśne ścieżki przebijamy się prosto pod zamek Rabsztyn. Teraz czas na zwiedzanie okolic ruin, które są cały czas rekonstruowane. Sam zamek jest niesamowicie fotogeniczny z różnych perspektyw!

AUTORKA TRASY: Dominika Zaręba
Trasę poleca

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej zaznaczone zastały szlaki piesze, konne i rowerowe, w tym najważniejsze: Jurajski Szlak „Orlich Gniazd”, Szlak twierdzy Kraków, Szlak Zamonitu, Szlak Żarecki i inne.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0