Lubień - Maków Podhalański - Lubień

Dodano 19 lipca 2022 przez aplikację Android
Lubień - Maków Podhalański - Lubień
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

262590
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 75,0 km
  • Czas trwania: 5 h 52 min
  • Średnia prędkość: 12,77 km/h
  • Przewyższenie: 449,39 m
  • Suma podejść: 2 059,48 m
  • Suma zejść: 2 108,48 m
  • Data: 19 lipca 2022
  • Lokalizacja: Maków Podhalański
1476318
Kościół św. Wojciecha w Krzeczowie
Kościół parafialny w Krzeczowie, posiadający cechy późnogotyckie, pochodzi z przełomu XVII i XVIII w. W 1760 r. przeniesiono go na obecne miejsce z Łętowni, dostawiając wówczas wieżę. Kościół zbudowany jest w konstrukcji zrębowej, posiada ściany oszalowane pionowo z listwowaniem oraz dachy pokryte gontem. Wnętrze świątyni zdobi polichromia figuralno-ornamentalna z XVIII w. Na ołtarzu głównym z XVII w. znajduje się późnogotycki obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, zwanej Krzeczowską, pochodzący z XVI w. W świątyni warto obejrzeć barokową ambonę, chrzcielnicę z XVIII w. oraz dwa skrzydła tryptyku późnogotyckiego z XVI w.
1476319
Kościół św. św. Szymona i Judy Tadeusza w Łętowni
Kościół wzniesiono w latach 1760–65, z fundacji ówczesnej właścicielki Łętowni i Łopusznej - Barbary z Janickich Lisickiej, jako trzecią świątynię w tym miejscu. Barokowy kościół wykonano w konstrukcji zrębowej, ściany oszalowano pionowo z listwowaniem. Polichromia głównie o motywach kwiatowych pochodzi z końca XVIII w. Cenne wyposażenie świątyni stanowią m.in.: ołtarze rokokowe z 2. poł. XVIII w.; rokokowa ambona z ok. 1779 r.; stacje Drogi Krzyżowej malowane na płótnie, w rokokowych ramkach oraz organy w obudowie z 3. ćw. XVII w.
1476320
Dwór w Jordanowie – Chrobaczem
Jest to budowla parterowa, drewniana, w części potynkowana, o konstrukcji zrębowej, z charakterystycznym dachem łamanym tzw. polskim. Pochodzi zapewne z drugiej połowy XVIII wieku, frontowy ganek i schody dobudowano w okresie późniejszym (1870).
1476322
Ratusz Miejski w Jordanowie
ratusz miejski zlokalizowany na środku jordanowskiego rynku, wybudowany z cegły według projektu Jana Sas-Zubrzyckiego, oddany do użytku w 1911 r.; w budynku tym mają siedzibę władze samorządowe miasta oraz Urząd Miasta.
1476323
Kościół Trójcy Przenajświętszej w Jordanowie
Neogotyski kościół został wzniesiony w latach 1908-1912wg projektu Jana Sas Zubrzyckiego, jednego z czołowych polskich architektów początku XX w. Kościół wystawiono na miejscu rozebranego drewnianego z 1576 r. Z wyposażenia dawnego kościoła oprócz cudownego wizerunku Matki Bożej umieszczonego w rokokowym ołtarzu bocznym z poł. XVIII w. zachowało się kilka innych obrazów z XVI – XVII w.
1476324
Dworek „Paczosówka" w Makowie Podhalańskim
wybudowany w latach 1892-1896 dla Aleksandra Rittera z Paczkowskich zwraca uwagę modernistyczną, klasycyzującą elewacją (siedziba Biblioteki i Izby Regionalnej).
1476325
kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Makowie Podhalańskim
Obecna późnoklasycystyczna świątynia to czwarty budynek w tym miejscu, konsekrowany w 1833 roku. Jest to kościół trzynawowy, halowy, nawy boczne od głównej oddzielają arkady, sklepienie przypomina żagiel. W wieży zegarowej krytej hełmem z 1891 roku, wiszą dwa dzwony z XVI i XVII wieku. Frontową fasadę zdobi szeroki ryzalit z trójkątnym przyczółkiem. W ołtarzu głównym znajduje się wizerunek Matki Bożej z XVI wieku, którego cudowność władze kościelne potwierdziły w XVIII wieku. Zwiedzając świątynie warto również zwrócić uwagę na drewniany barokowy krucyfiks z XVII wieku, który znajduje się w bocznym ołtarzu Bractwa Cierniowej Korony, a także klasycystyczną ambonę. Ciekawy jest też chór muzyczny, wsparty na trzech arkadach, a zwłaszcza jego drewniany, klasycystyczny parapet, datowany na 1830 rok.
1476326
kaplica z XVIII wieku z figurą Chrystusa upadającego pod krzyżem w Żarnówce-Łęgach
1476327
Dwór w Skomielnej Czarnej
Zachowany, chociaż mocno przekształcony dwór, jest budynkiem drewnianym konstrukcji zrębowej, parterowym, posadowionym na kamiennej podmurówce, tynkowanym, z pseudoboniowaniem na narożnikach i szerokimi opaskami okiennymi.
Dwór nakryty dachem dwuspadowym, naczółkowym, z niewielkimi daszkami dwuspadowymi nad gankiem i wiatrołapem od strony północnej, krytym dachówką ceramiczną.
W dawnym dworze ma swoją siedzibę Ośrodek Rekolekcyjny Świętego Ojca Pio.
1476328
kaplica dworska pw. Nawiedzenia Najświętszej Panny Marii w Skomielnej Czarnej
Pod koniec XVIII wieku władająca wsią rodzina Łodzińskich ufundowała małą drewnianą kaplicę. W drugiej połowie XIX wieku została ona rozbudowana. Wtedy to wydłużona została nawa, oraz dobudowano wieżę. Od 1927 roku pełniła funkcję kościoła filialnego.
Kaplica jest z drewna, jednonawowa, o konstrukcji szkieletowej, oszalowana deskami od zewnątrz i w środku. Prezbiterium wieloboczne. Nad nawą, która została dobudowana w drugiej połowie XIX wieku wznosi się wieża zakończona hełmem. Obok mniejsza wieżyczka z sygnaturką.
1476330
widok z Bogdanówki w kierunku Beskidu Żywieckiego
1476331
widok z Więciórki w kierunku Beskidu Wyspowego
1476332
widok z Więciórki w kierunku Beskidu Wyspowego
1476333
widok z Więciórki w kierunku Beskidu Wyspowego
1476334
Kaplica św. Anny w Wieciórce-Polanie
Kaplicę wzniesiono z kamienia ciosanego w w 1885 r. Rozbudowana zostaław latach 1903–06. Budowniczymi byli podobno Andrzej i Józef Bylicowie z Dolnej Polany. We wnętrzu znajduje się neobarokowy ołtarz z wizerunkiem patronki.
1476335
droga do Więciórki
blisko 2 kilometry biegnącej w dół stromej, kamienistej drogi to było spore wyzwanie dla roweru.
1476336
Dwór w Tokarni
Istniejący obecnie dwór w Tokarni pochodzi z początku XIX wieku. Potem był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Największe zmiany w wyglądzie dworu nastąpiły na początku XX wieku, podczas przebudowy dokonanej w latach 1907-1908. Wzbogacił się wówczas o nowe dwukondygnacyjne skrzydło dobudowane od strony wschodniej.
1477734
konfiguracja trasy
W związku z zapowiedziami zbliżających się upałów, dzień po pokonaniu Przełęczy Krowiarki wybrałem się na kolejną wycieczkę będącą kontynuacją zwiedzania powiatu suskiego. Wycieczka ta, mimo tego, że była krótsza od poprzedniej, była zdecydowanie trudniejsza. Mimo mniejszego przewyższenia suma podjazdów i zjazdów była zdecydowanie większa. Spowodowane to było dużą ilością stromych i długich podjazdów. Niewątpliwie najdłuższym i najbardziej stromym był podjazd ze Skomielnej Czarnej przez Bogdanówkę do Więciórki-Polany w Paśmie Koskowej Góry. Trud związany z pokonaniem podjazdu wynagrodziły piękne widoki na okoliczne wzniesienia jak również na Beskid Żywiecki i Wyspowy. Oprócz pięknych krajobrazów, po drodze mijałem kilka zabytkowych obiektów świeckich i sakralnych, z których najbardziej podobały mi się drewniane kościoły w Krzeczowie i Łętowni jak również dworek w Jordanowie-Chrobaczem. Drogi, którymi się poruszałem były głównie asfaltowe o stosunkowo niewielkim ruchu, większy ruch panował tylko na odcinku pomiędzy Jordanowem a Makowem Podhalańskim. Trafiły się także dwa odcinki dróg gruntowych. Nie były to długie odcinki ale dość wymagające od rowerów albowiem odcinki te składały się głównie z wystających i luźnych kamieni. Były to odcinki między Krzeczowem a Łętownią i między Więciórką-Polaną a Więciórką. Oba te odcinki prowadziły w dół jednakże wspomniane kamieniste podłoże nie pozwalało się rozpędzić. Na szczęście te dwa kamieniste odcinki stanowiły tylko mały fragment trasy, pozostała część trasy odbywała się w zdecydowanie bardziej komfortowych warunkach.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta