category-icon

Literacki Szlak Turystyczny im. Anny Łajming

50 km
4 h 57 min
118 m
Brusy, Przymuszewo, Kaszuba, Leśno, Sominy, Parzyn
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2017-05-20
Brusy, Przymuszewo, Kaszuba, Leśno, Sominy, Parzyn
category-icon
50 km
118 m
130 m
Łatwy
4 h 57 min
6/6
Projekt Literackiego Szlaku Turystycznego im. Anny Łajming został zainicjowany przez Zbigniewa Gierszewskiego, nauczyciela Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego w Brusach, któremu twórczość pisarki była bliska. Anna Łajminig związana była z ziemią zaborską, dlatego też wyznakowany szlak przemierza najatrakcyjniejsze zakamarki obszarów Zaborskiego Parku Krajobrazowego odkrywając przed turystą jego przepiękną przyrodę. Tereny te wielokrotnie mieliśmy okazję odkrywać: rowerem, pieszo, a także z perspektywy kajaka.

Przebieg szlaku i jego sens:

Według znalezionej w Internecie mapy, Literacki Szlak Turystyczny im. Anny Łajming rozpoczyna się w Brusach, a kończy we wsi Kaszuba. Niestety nie udało nam się znaleźć ani faktycznej tablicy początkowej, ani też końcowej, a lokalni mieszkańcy w ogóle nie mieli pojęcia o istnieniu takiego szlaku. Na dobrą sprawę, szkoda też, że trasa nie zatacza pętli umożliwiając turyście powrót w to samo miejsce, skąd wcześniej rozpoczął wycieczkę. Najwidoczniej planiści nie mieli za bardzo pomysłu, jak pominąć ruchliwe drogi, by wrócić z powrotem do Brus. Ale od czego w końcu jest dokładna mapa z podziałką 1:50 tys.? Chcąc bezpiecznie wrócić do celu, wycieczkę zaplanowaliśmy tak, że do samego końca wiodła ona drogami gruntowymi i leśnymi duktami, z dala od jakichkolwiek szos.

Oznakowanie szlaku, a przykra rzeczywistość:

Jak się okazuje, już od samego początku trasy, oznakowanie szlaku pozostawia wiele do życzenia. Tablice stoją tylko na głównych skrzyżowaniach w mijanych wsiach, jednak po drodze w wielu miejscach mamy zagwozdkę którędy jechać. Gdyby nie wcześniej wgrany ślad gps w urządzenie nawigujące, nie dotarlibyśmy do celu. Oznakowań szlaku brakuje na nie tylko na rozjazdach dróg gruntowych ale także na całej jego ciągłości, szczególnie na leśnych duktach. Resztki żółto-czarnych oznakowań można spotkać przed wsią Kaszuba, jednak nie są one umieszczone na drzewach frontalnie, jak w przypadku prawidłowego znakowania szlaków pieszych bądź rowerowych. Umieszczenie oznakowania z boku drzewa powoduje, że jest on zupełnie niewidoczny dla poruszającego się po trasie turysty.

Izba Pamięci Anny Łajming „zamknięta jest na cztery spusty”

Niestety pomimo szczerych chęci, nie udaje nam się również odwiedzić sedna szlaku. Izba Pamięci Anny Łajming, znajdująca się w Przymuszewie zamknięta jest na cztery spusty. Telefonu do placówki też nikt nie odbiera, co sprawia rozgoryczenie w przygotowaniach do pokonania tego szlaku. Zastanawiamy się po co więc i dla kogo został stworzony ten szlak. Czyżby dla samej idei?

Trudność w pokonaniu szlaku:

Wycieczka Literackim Szlakiem Turystycznym im. Anny Łajming adresowana jest do osób gustujących w turystyce rowerowej na średnim poziomie. Przejazd szlakiem dedykowany jest głównie dla użytkowników rowerów górskich. Na trasie oprócz odcinków asfaltowych i utwardzonych dróg gruntowych mamy do czynienia z leśnymi duktami. Miejscami występuje także grząski piach, a to z pewnością znacznie utrudnia w jeździe rowerem turystycznym, nie mówiąc już o wyprawie z sakwami, czy przyczepką rowerową do przewozu dzieci.

Miejscowości i Najbardziej atrakcyjne miejsca :

1. Brusy: zabytkowy, drewniany dom, naprzeciwko dworca kolejowego ,
2. Brusy: wzniesiony w latach 1876-1879 monumentalny kościół pw. Wszystkich Świętych,
3. Leśno: drewniany kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, wybudowany w latach 1634-1686.
4. Wysoka Zaborska: pochodząca z 1900 r. drewniana zabudowa wsi (11 gospodarstw)
5. Przymuszewo: Szkoła Filialna z 1904 r., a w niej Izba Pamięci Anny Łajming,
6. Sominy: drewniany, zabytkowy kościół filialny pw. MB Królowej Polski Zbudowany z 1756 r.
7. Sominy: drewniane, zabytkowe domy i zagroda gburska z XVIII i XIX w.
8. Kruszyn: zabytkowe domy, pomnik pamięci koła łowieckiego
9. Parzyn: lipa - pomnik przyrody przy leśniczówce nad Zbrzycą,
10. Kaszuba: murowany dworek rodziny Kossak-Główczewskich, wybudowany w 1912 roku
11. Kaszuba: drewniany młyn wodny nad rzeką Zbrzycą.
Trasę poleca:GR3miasto
GR3miasto

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zaborski Park Krajobrazowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zaborski Park Krajobrazowy

Mapa Parków Krajobrazowych Wdzydzkiego i Zaborskiego. Na mapie zaznaczono przebieg szlaków pieszych, rowerowych, konnych i kajakowych. Przy szlakach uwzględniono kilometraż. Na mapie znajdziemy położenie punktów noclegowych i gastronomicznych. Rok wydania: 2020

Nadleśnictwo Lipusz
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Nadleśnictwo Lipusz

Publikacja z serii map "leśnych" Wydawnictwa Eko-Kapio. Nadleśnictwo zadbało o to, żeby przy tym stopniu szczegółowości (skala 1:50 000) umieścić na mapie wszelkie możliwe trasy turystyczne (szlaki piesze, rowerowe, Nordic Walking, kajakowe), które stanowią świetną inspirację do wyruszenia na wędrówkę. Ponadto zaznaczono liczne ciekawostki turystyczno-krajoznawcze, np. widoczne nasypy po budowanej i nieukończonej autostradzie "Berlince" oraz granica polsko-niemiecka z 1939 r.

Wydanie 1, 2017

Ziemia Bytowska - cz. wschodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Bytowska - cz. wschodnia

Opracowanie kartograficzne obejmuje obszar Powiatu Bytowskiego. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, gastronomie, granice obszarów chronionych. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i konnych, łącznie z kilometrażem, co pozwoli łatwiej zaplanować wycieczkę. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic o cięciu co 10 m. 

Rok wydania: 2018

Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁD
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁD

Mapa Kaszub dla rowerzystów i piechurów część południowa. Zasięg mapy ograniczony jest miejscowościami: Przechlewo na zachodzie, Borzyszkowy i Sominy na północy, Czarna Woda i Czersk na wschodzie oraz Chojnice i Człuchów na południu. Na mapie uwgzlędniono trasy rowerowe, szlaki piesze i Nordic Walking z długościami. Dodatkowo zaznaczone zostały drogi polne, leśne oraz szlaki kajakowe. Są tu też zabytki, noclegi, muzea, punkty widokowe, szczególnie warte odwiedzenia miejsca zaznaczono żółtą ramką.

Kaszubska Marszruta
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszubska Marszruta

Kaszubska Marszruta to sieć szlaków w okolicach Borów Tucholskich. Mapa offline, której zakupu można dokonać w aplikacji Traseo, została wydana przez Studio Plan. Obejmuje obszar wokół Brus, Czerska, Chojnic. Na mapie zostały zaznaczonr informacje praktyczne w postaci: zabytków, miejsc noclegowych, granic obszarów chronionych. Zaznaczono również wybudowane w ramach projektu „Kaszubska Marszruta” trasy rowerowe. Jest to sieć bardzo dobrze oznakowanych szlaków rowerowych o nawierzchni szutrowej, asfaltowej lub betonowej, a także sieć innych dróg nadających się do jazdy rowerem. Na szlakach Kaszubskiej Marszruty zadbano o miejsca przeznaczone do odpoczynku i drobnych napraw. Trasy rowerowe przeznaczone są tak dla dorosłych jak i dla dzieci. Na mapie zostały podane tażke przebiegi szlaków pieszych oraz konnych wraz z kilometrażem, co ułatwi planowanie wycieczki. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy poziomic. Siatka geograficzna zgodna z GPS oparta na układzie WGS-84.
Mapa przygotowana tylko dla urządzeń cyfrowych – nie ma wersji papierowej.

Bory Tucholskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bory Tucholskie

Mapa Borów Tucholskich przedstawia jest obszar, który jest jednym z największych kompleksów sosnowych w Polsce. Rozciąga się on się w dorzeczu Brdy i Wdy oraz w obrębie Równiny Tucholskiej i Równiny Charzykowskiej. Granice mapy wyznaczają: Wdzydze Tucholskie i Starogard Gdański na północy, Widno i Chojnice na zachodzie, Wierzchucin na południu i Warlubie na wschodzie. Rok wydania: 2024