LGD3K_B Wokół jeziora Straszyńskiego

Dodano 3 października 2019 przez rysowanie
LGD3K_B Wokół jeziora Straszyńskiego
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

160197
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 3.6
 • Dystans: 15,7 km
 • Przewyższenie: 65,9 m
 • Suma podejść: 111,22 m
 • Suma zejść: 107,75 m
 • Data: 12 sierpnia 2019
 • Lokalizacja:
908436
Kościół we Wróblewie
909437
Widok na Radunię
Piękne miejsce na odpoczynek
909439
OtominStraszyn-14
909441
OtominStraszyn-7
925411
Elektrownia Bielkówko
925412
Instalacje Elektrowni Wodnej Bielkówko
926740
połączenie z pętlą B
Kir\erunek Otomin
Pętlę rowerową najlepiej rozpocząć, zostawiając samochód na parkingu przy kościele, lub w pobliżu hotelu Cztery Pory Roku.
Będąc w tym miejscu, z całą pewnością warto odwiedzić elektrownią wodną Prędziszyn, ale także będąc w Straszynie, warto trochę zjechać z trasy i zobaczyć drugą działającą elektrownię wodną, będącą zabytkiem techniki wodnej, na tutejszym, tzw. jeziorze zaporowym.
Elektrownia Straszyn, wybudowana została 1910 roku i jest to czynny generator prądu wytwarzający około 2500 kW energii, natomiast Elektrownia Prędziszyn to obiekt z 1938 roku o mocy prawie 900Kw.
Jadąc dalej i kierując się w stronę Bielkówka mijamy urokliwe miejsca, jednocześnie co jakiś czas widzimy wyłaniające się, piękne widoki na Jezioro Straszyńskie, zwane także Goszyńskim.
Jezioro ma powierzchnię 75 ha, a największa głębokość do 5 m, jego długość to ok. 3 km i szerokość do ok. 700 m. Do lat 70-tych pełniło funkcje rekreacyjne, a od roku 1983 stanowi ujęcie wody pitnej dla Gdańska. Tym samym jest objęte jest strefą ochronną i zamknięte dla turystyki.
W miejscowości Bielkówko, skorzystać możemy z jednego z licznych sklepów, które mijamy po trasie
Dalej trasa wiedzie do Bielkowa, prowadząc nas szosą i wydzieloną drogą rowerową. W połowie drogi mijamy kolejne obiekty inżynierii wodnej: tamę na jeziorze Bielkowskim, budynek przepompowni i elektrownię wodną, najmocniejszą z pośród wszystkich działających na rzece Raduni o mocy 7,2 Mw do której musimy zjechać z trasy i nadrobić około 500 metrów. Z Bielkowa i Bielkówka możemy wjechać na pętlę wokół jeziora Bielkowskiego, lub wrócić do Straszyna.
Trasa liczy nieco ponad 10 km, jest bezpieczna dla rodzin z dziećmi, a jej jedynym wyzwaniem są liczne podjazdy i zjazdy.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Kaszuby Środkowe
Kaszuby Środkowe - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Kaszub obejmuje obszar Pojezierza Kaszubskiego wraz z Kaszubskim, Wdzydzkim i fragmentem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz część Borów Tucholskich. Zasięg mapy wyznaczają: Bieszkowice na północy, Zblewo na południu, Dziemiany na...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0