Leśne Uroczysko

Dodano 25 listopada 2010 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

1521
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.2
  • Dystans: 2,2 km
  • Czas trwania: 0 h 48 min
  • Średnia prędkość: 2,75 km/h
  • Przewyższenie: 86,03 m
  • Suma podejść: 93,24 m
  • Suma zejść: 8,65 m
  • Data: 17 czerwca 2010
  • Lokalizacja: Polska, pomorskie, Pomysk Mały
2532
Jeziorko dystroficzne
Jeziorka dystroficzne to zazwyczaj zbiorniki o czystej wodzie koloru brunatnego, brunatno-żółtego aż do czarnego. Jej barwa zależy od ilości związków humusowych (kwasów huminowych i fulwowych) w wodzie. Odczyn wody jest kwaśny, waha się od pH 5,5 do pH 3–2,5 w skrajnych przypadkach. Jeziora dystroficzne (suchary) charakteryzują się wyjątkowym ubóstwem flory i fauny. Najczęściej lustro wody okala pło mszarne, wzdłuż którego spotkać można rzadkie i zagrożone gatunki turzyc, np. turzycę bagienną i nitkowatą. Nierzadko w porze letniej na powierzchni wody zakwitają objęte ochroną grzybienie i grążele. Mają one dwojakiego rodzaju liście: zanurzone i pływające po powierzchni wody. Rośliny te ze względu na efektowne kwiaty nazywane są zwyczajowo liliami wodnymi. Ze względu na skromną bazę pokarmową fauna jest tu również uboga. Najczęściej spotykanymi gatunkami ryb są okonie i karasie. Liczniejszą grupę zwierząt stanowią bezkręgowce, m.in. rzadkie gatunki ważek i motyli. Idąc dalej brzegiem jeziora, możemy zaobserwować interesujące gatunki roślin, np. czermień błotną, bagno zwyczajne czy borówkę bagienną zwaną potocznie „pijanicą”.
2533
Bór bagienny i brzezina bagienna
Bory bagienne i brzeziny bagienne wykształcają się w końcowej fazie zarastania torfowisk wysokich i przejściowych. W borze bagiennym warstwę drzew tworzy przede wszystkim sosna zwyczajna. W domieszce pojawia się brzoza brodawkowata i omszona. W warunkach wysokiego uwilgotnienia i niskiego pH naturalne bory bagienne budowane są przez luźno zwarte drzewostany karłowatych i mocno rozgałęzionych drzew. Runo boru bagiennego jest dość ubogie. Dno dobrze zachowanego boru tworzą torfowce z kilkoma gatunkami roślin naczyniowych – najczęściej są to wełnianki, żurawina błotna, a wśród krzewów bagno zwyczajne i borówka bagienna. W miejscu, w którym się znajdujemy warto zwrócić uwagę na niewielkie zagłębienia o regularnych kształtach zbliżonych do prostokąta. Są to tzw. torfianki – miejsca po – zabronionej już – eksploatacji torfu. Runo brzeziny bagiennej jest bardzo podobne do runa boru bagiennego, tylko z większym udziałem mchów brunatnych. W podszycie spotkamy wcześniej wymienione gatunki charakterystyczne dla boru bagiennego.
2534
Pło mszarne i pływające wyspy
Brzegi jezior dystroficznych porastają często mszary nasuwające się na lustro wody. Torfowce poprzerastane korzeniami roślin naczyniowych – głównie turzyc – często tworzą matę, która jest w stanie utrzymać nawet ciężar człowieka. Mszary w warunkach wysokiego uwodnienia i ograniczonego dostępu tlenu, przyrastają pionowo, a z czasem tworzą pokłady torfu wypełniające misę jeziora. W kolejnych etapach sukcesji mszary zasiedlane są przez liczne gatunki zarówno mszaków, jak i roślin naczyniowych. Należą do nich wełnianki i turzyce: dziobkowata, a na granicy pła i wody – nitkowata i bagienna. (Ta ostatnia objęta jest ochroną gatunkową). Miejsca w sąsiedztwie mineralnych brzegów, tzw. okrajki, porasta bobrek trójlistkowy i czermień błota. Na powierzchni torfowcowego kożucha rozciąga się sieć delikatnych łodyżek żurawiny błotnej, której dojrzewające w sierpniu i wrześniu owoce są nie tylko ozdobą torfowiska, ale również cieszą się zainteresowaniem ze strony człowieka ze względu na walory smakowe i zdrowotne. W uwodnionych zagłębieniach można spotkać przygiełkę białą i bagnicę torfową, które zobaczymy na trasie naszej ścieżki. Bardzo często na tego typu mokradłach można spotkać rosiczki. Najpospolitszą z nich jest występująca również na tym torfowisku rosiczka okrągłolistna.
Ścieżka przyrodnicza oznakowana kolorem zielonym wiedzie przez kompleks jeziorek dystroficznych i lasów bagiennych.



Dojazd do ścieżki

Z drogi wojewódzkiej nr 228 z Bytowa do Kartuz należy zjechać w prawo, na parking, niedaleko Pomyska Wielkiego.
Trasę poleca
UM Bytów

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Kaszuby dla aktywnych
Kaszuby dla aktywnych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje Kaszubski, Wdzydzki i Zaborski Park Krajobrazowy oraz Park Narodowy Bory Tucholskie. Najważniejsze miejscowości które znalazły się namapie to: Kartuzy, Ostrzyce, Szymbark, Bytów, Kościerzyna, Brusy, Swornegacie, Charzykowy, Chojnice i...

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Wasza ocena: 2.4 (7 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.