Łęknica - Zelz (Trasy rowerowe Dolnych Łużyc i Mużakowa)

Dodano 24 listopada 2016 przez plik GPX
Łęknica - Zelz (Trasy rowerowe Dolnych Łużyc i Mużakowa)
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

89862
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 6.0
 • Dystans: 32,9 km
 • Czas trwania: 1 h 34 min
 • Średnia prędkość: 20,92 km/h
 • Przewyższenie: 101 m
 • Suma podejść: 1 258 m
 • Suma zejść: 1 269 m
 • Data: 24 listopada 2016
 • Lokalizacja: Łęknica
538509
OKSIR - START
Dom kultury i wypożyczalnia rowerów
ul. Wojska Polskiego

http://oksir.pl
538510
Ścieżka rowerowa Łęknica - Brody
538511
Kolorowe zbiorniki na Geościeżce
538512
Zapadnięty szyb kopalnii
538513
Geościeżka Dawna Kopalnia Babina54
538514
Infrastruktura turystyczna i pomosty
Geościeżka to trasa edukacyjna - przygotowana dla turystów - oznakowana - są tu również tablice informacyjne po polsku i po niemiecku opisujące zachodzące tu procesy geologiczne oraz działalność górniczą
538515
Wieża widokowa
wieża o wys. 24 m - przy dobrej pogodzie widać stąd nawet Śnieżkę
538516
Widok z wieży geościeżka (2)
538517
Kolorowe jeziora
Pojezierze antropogeniczne - powstałe na skutek działalności człowieka na obszerze dawnej kopalnii Babina - zwane czasami polskimi Plitwickimi jeziorami
538518
Dawna Warownia Rycerzy Rabusiów
żeby tu trafić trzeba odbić z trasy
538519
Wieża warowna
średniowiecza siedziba Rycerzy Rabusiów - żeby tu trafić trzeba odbić z trasy
538520
Schron strzelniczy
pozostałości po II Wojnie Światowej
538521
Wiaty turystyczne
w razie problemów z prognozą :)
538522
Wiata turystyczna
538523
Skansen Łużycki
538524
Most Siedlec - Zelz
przejście pieszo-rowerowe Siedlec - Zelz
538525
Zelz
dla tych mniej zorientowanych na mapie - jesteśmy już po str. niemieckiej, stąd wzdłuż Nysy do Łęknicy. Zlez (czyt. Celc)
538526
Hodowla Kóz - Ziegenhof Pusack
Tutaj można zakupić swojski ser kozi u bardzo sympatycznych gospodarzy
538527
Rezerwat Schwarze Grube
538528
Wolfschlucht - wilczy wąwóz
bardzo urokliwe miejsce
538529
Marchenwald - bajkowy las
538530
Droga rowerowa po Niemieckiej stronie
538531
Nowy zamek
w Parku Mużakowskim
(UNESCO)
538532
Widok na most kolejowy
Niebieskim mostem kolejowym wracamy do Łęknicy
538533
Nysa Łużycka
Widok z mostu kolejowego
538534
Geościeżka jezioro Afryka
Najbardziej osobliwe i największe z jezior - o rdzawo czerwonej bardzie wody. Na brzegach kolejna osobliwość - naskorupienia rdzy i drobiny węgla
538535
Geościeżka Dawna Kopalnia Babina formy erozyjne
Trasa jest bardzo urokliwa i łatwa - przebiega przez Geościeżkę, wiedzie po terenach dawnej kopalni Babina, w Chwaliszowicach i Żarkach Wielkich - przebiega nieopodal warowni i wieży Rycerzy Rabusiów (trzeba odbić z trasy, obiekty są zaznaczone na mapie), po niemieckiej stronie od miejscowości Zelz możemy podziwiać urokliwe morenowe tereny doliny Nysy Łużyckiej, rezerwat leśny Schwarze Grube, bajkowy las - Marchenwald oraz w okolicy Pusack - wilczy wąwóz - Volfschlucht (wejście od strony Marchenwald), powrót skrajem Parku Mużakowskiego (UNESCO).

Start Łęknica OKSIR, ul. Wojska Polskiego wjeżdżamy na ścieżkę rowerową (szutrową) - udajemy się nią do ul. Dworcowej tam w prawo - następnie wzdłuż brukowanej ul. Dworcowej ok. 50 m skręcamy w prawo na gruntowy odcinek ul. Leśnej i kierujemy się nią do tunelu pod obwodnicą, za tunelem w lewo na geościeżkę.

Przejeżdżamy Geościeżkę (ok 4 km) - wyjeżdżamy w m. Nowe Czaple, przekraczamy gminną drogę asfaltową i skręcamy w prawo na przygotowaną szutrową ścieżkę rowerową - kierujemy się aż do m. Kamienica mijając po drodze: Chwaliszowice, Żarki Wielkie, Buczyny. W okolicach miejscowości Kamienica opuszczamy ścieżkę rowerową, skręcamy w lewo do m. Kamienica, następnie Siedlec. W m. Siedlec przekraczamy granicę betonowym mostem dla pieszych i rowerów, wjeżdżamy do m. Zelz - tu od razu skręcamy w lewo - kierunek Bad Muskau - dalsza część trasy przebiega wzdłuż doliny Nysy po niemieckiej stronie. Od m. Köbeln jadąc nadal prosto poruszamy się cały czas drogą Köbelner Str, skręcamy dopiero w Bad Muskau przy hotelu Am Schlossbrunen w lewo w drogę Uferweg, następnie Kirchstrasse, Clara Zetkin Str., którą podążamy aż do granicy, następnie przy moście granicznym w prawo wzdłuż Nysy za linią nadbrzeżnych zabudowań do niebieskiego mostu kolejowego Bad Muskau - Łęknica OKSIR.

(trasę można zmodyfikować i wrócić ścieżkami Parku Mużakowskiego po niemieckiej stronie)

TRASY ROWEROWE DOLNYCH ŁUŻYC I MUŻAKOWA - są serią propozycji zwiedzania regionu okolic Łęknicy, Przewozu oraz Saksonii i Brandenburgii, zostały przemyślane, sprawdzone i przejechane wielokrotnie przez grupę Łęknica się kręci.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika...

Mapa Ziemia Lubuska
Ziemia Lubuska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.

Mapa Bory Dolnośląskie
Bory Dolnośląskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Borów Dolnośląskich swoim zasięgiem obejmuje obszar samych Borów, Dolne Łużyce (także z częścią niemiecką) oraz Przemkowski Park Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Łuku Mużakowa. Wschodnią granicę mapy wyznaczają Głogów i Chojnów....

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.