Łeba - Żarnowska - Gać -Łeba

Dodano 28 lipca 2019 przez aplikację Android
Łeba - Żarnowska - Gać -Łeba
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

154085
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.8
  • Dystans: 33,4 km
  • Czas trwania: 5 h 0 min
  • Średnia prędkość: 6,68 km/h
  • Przewyższenie: 52 m
  • Suma podejść: 1 176,2 m
  • Suma zejść: 1 183,8 m
  • Data: 28 lipca 2019
  • Lokalizacja: Łeba Żarnowska
870731
Żarnowska skrzyżowanie
W prawo trasa wzdłuż jeziora Łebsko w kierunku Łeby, w prawo jedziemy do granicy Parku Słowińskiego i miejscowości Gać
870732
Park Słowiński
Ładna okolica, bujna roślinnośc pomimo suszy - w pobliżu tereny podmokłe i bagienne (torfowiska)
870733
Wielkie Bagno - kładka do bagna
Nie ma to nic wspólnego z polską polityką, choć nie raz takie słowo ciśnie się na usta... Na stronie SPN możemy przeczytać: „Wielkie Bagno” to duży obszar bagienny pomiędzy ujściowym odcinkiem rzeki Łeby a południowym brzegiem jeziora Łebsko, obok rezerwatu ochrony ścisłej „Bielice”, na południe od leśnej drogi (szlak pieszy i rowerowy) Gać – Żarnowska. Część jego zajmuje torfowisko Krakulice, jest to tzw. „kopułowate torfowisko wysokie”, w jego wnętrzu pod kopułą złożoną z żywych roślin, zgromadzone są ogromne ilości szczątków organicznych (torfu). Grubość warstwy torfu wynosi 3-8m. Obszar porastają mchy torfowe, ponad którymi wykształciła się warstwa zielonych roślin kwiatowych i krzewinek: żurawina błotna, modrzewnica zwyczajna, wrzosiec bagienny, wełnianka , borówka bagienna a także owadożerne rosiczki. Mech torfowiec ma szczególne własności narastania górą, przy jednoczesnym obumieraniu dołem. Części martwe mchu, działając jak gąbka, wsysają i zatrzymują nadmiar wody z podłoża. Wełnianka torfowa jest bardzo widoczna w okresie kwitnienia (czerwiec – lipiec). Jej kwiatostanem jest charakterystyczna puchata, biała kulka. Bagna torfowiskowe zamieszkuje w okresie od wiosny do jesieni kilka gatunków ptaków, m.in. potrzosy, cierniówki, kanie rdzawe i żurawie. Jeżeli braknie nam szczęścia i nie zobaczymy żurawi to prawie na pewno usłyszymy tam ich klangor. Na zdjęciu obszar bagienny dostępny dla turystów do obserwacji - mający charakter "torfowiska przejściowego"
870734
Wielkie Bagno cz. 2
Opis jeden punkt wcześniej
870735
Droga do Gać
Jedziemy dalej w kierunku ujścia rz. Łeby do jeziora Łebsko. Po drodze mijamy dąb szypułkowaty , droga niestety miejscami piaszczysta, trudna dla roweru szosowego na wąskich oponach. Czasami trzeba rower podprowadzic... taki troche rowero-spacer.
870736
Rzeka Łeba
Około km od tego miejsca znajduje się ujście rz. Łeby do jeziora Łebsko. Zdjęcie wykonane z mostu.
870737
Tablica informacyjna
870738
Jezioro Łebsko - widok na wydmy
Po prawej widzimy ujście rzeki Łeby do jeziora Łebsko, a na horyzoncie wydmy na mierzei oddzielającej jezioro od morza.
870739
Pomost jez.Łebsko
Drewniany pomost wzdłuż Łeby, niestety częściowo uszkodzony, można przejść ale rowery zostawiamy na początku
870740
Pomost jezioro Łebsko
870741
ujście rzeki Łeby
na horyzoncie jez. Łebsko, na pierwszym planie rzeka Łeba
870743
Żarnowska - Osada Słowińska
Dobre miejsce na nocleg - wygodne domki z piętrem (dwa pokoje 2 osobowe) i parter z w pełni wyposażona kuchnią - kominek, zmywarka , dwie łazienki. Wysoki standard za umiarkowaną cenę.
870744
Osada Słowińska - Żarnowska
Obiekt wyposażony w saunę, miejsce do grillowania,plac zabaw i basen dla dzieci. Możliwość wypożyczenia rowerów i udania się w tu opisaną trasę nad jezioro Łebsko będące częścią Słowińskiego Parku Narodowego.
871231
Checz
Doskonałe miejsce na posiłek po całodziennej wyprawie. Duzy wybór dań, szybka obsługa i umiarkowane ceny jak na Łebe w szczycie sezonu. Godne polecenia - tatar z pstrąga, małże, wszelakie dania rybne z dorsza ,pstrąga i wielu innych gatunków.
Zaczynamy wyprawę na parkingu pod Hotelem Neptun w Łebie. Jedziemy przez Łebę i wyjeżdżamy ścieżka rowerową poza miasto w kierunku Lęborka. Po przejechaniu ok. 4 km asfaltowana ścieżką dla rowerów skręcamy w prawo do wsi Żarnowska. Na końcu wsi mijamy mały kościół i wjeżdżamy do lasu trasa R10 ( żółty szlak). Trasa prowadzi nas do "bramy" Słowińskiego Parku. Stoi tam tablica informacyjna z mapą sytuacyjna. Od tego momentu obowiązują nas ograniczenia wynikające z przebywania na terenie przyrodniczo chronionym. Trzeba przyznać, że turyści przestrzegają reguł i w Parku jest czysto, żadnych śmieci nie spotkałem. Trasa pod względem nawierzchni dość urozmaicona - miejscami łatwa, ale w większości piaszczysta więc przydadzą się opony od 1.75" w górę. W połowie drogi do celu ( a jest nim ujście rzeki Łeby do jeziora Łebsko) miejsce na odpoczynek , kładka prowadząca do Wielkiego Bagna - opis przy zdjęciu. Po krótkim postoju i zrobieniu paru zdjęć tego ciekawego pod względem przyrodniczym obiektu (Wielkie Bagno) jedziemy dalej w kierunku wsi Gać. Za wsią około 1 km wjeżdżamy na most na rzece Łebie i przejeżdżamy na drugi brzeg i kierujemy się wałem przeciw powodziowym do ujścia. Na końcu miła niespodzianka - długi kilkudziesięcio metrowy pomost z którego można podziwiać jezioro Łebsko, ujście rzeki Łeby i na horyzoncie patrząc od lewej świętą górę Kaszubów (Słowińców) - Rowokół, a patrzac w prawo ruchome wydmy w Rąbce k/Łeby. Powrót tą samą trasą, postój w Żarnowskiej. Zwiedzamy nowo powstały ośrodek składający się z 12 domków , przeznaczonych na wypoczynek rodzinny. Mamy do dyspozycji w każdym segmencie 6 miejsc do spania, w pełni wyposażoną kuchnie ( kominek, zmywarka, ciepła woda) plus dwie łazienki (parter i piętro). Na zewnątrz sauna, dwa baseniki dla dzieci, możliwość wypożyczenia rowerów - i wszystko to na terenie zamkniętym, strzeżonym. Do centrum Łeby około 4 km.
Jedziemy dalej i zatrzymujemy się po drodze na zasłużony posiłek w Checzy, gdzie mamy duży wybór dań, decydujemy się na tatara z łososia i pstrąga, karkówkę, kto może piwo a kierowca ...mineralną. Do parkingu gdzie stoi samochód z hakiem na rowery mamy zaledwie 1000m. Wyprawa udana, pomimo że przejechaliśmy "zaledwie" 35km to jednak dość miałka nawierzchnia na odcinku Żarnowska - Gać pozwoliła się zmęczyć na tyle, że wracamy do domu w pełni usatysfakcjonowani spalonymi kaloriami jak i kontaktem z nieskażoną przyrodą Narodowego Parku Słowińskiego.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.