Punkt widokowy 109 m n.p.m z wiatą i kamieniem okolicznościowym. Na wzgórzu znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się widok na Sopot i Zatokę Gdańską.
Wielka Gwiazda to nazwa położonego w sopockich lasach skrzyżowania kilku ważnych szlaków. Przebiega tamtędy Droga Starokacka (Alt Katzerweg), którą podążano ze wsi Kack w stronę Oliwy mijając po drodze Małą Gwiazdę. Prostopadle do niej biegnie trakt łączący od XVIII w. Sopot z leśniczówką Gołębiewo. W tym właśnie miejscu w 1895 r. (według F. Mamuszki już w połowie XIX w.) sopocianin Paul Senff wybudował restaurację Grosser Stern. Była to udana inwestycja, gdyż lokal szybko zdobył ogromną popularność i stał się celem wycieczek nie mniej atrakcyjnym niż punkty widokowe czy leśne źródełka, których nie brakowało w sopockich lasach. Od strony miasta docierało się do restauracji podążając dnem Cesarskiej Doliny (Kaiserthal), czyli ulicą 23 marca (Taubenwasserweg). Ponad dwukilometrową drogę pokonywano pieszo, konno, powozami lub funkcjonującym jedynie sezonowo tramwajem konnym. Restauracja Grosser Stern funkcjonowała z powodzeniem przez pół wieku (ostatnim właścicielem był prawdopodobnie Georg Boroschowitz) aż do spalenia w 1945 r. przez radzieckich wyzwolicieli (być może zgodnie z nazwą biegnącej do niej ulicy miało to miejsce 23 Marca). Zarys jej fundamentów i betonowe wejścia do piwnic są doskonale widoczne jeszcze dziś.
Taras widokowy udostępniony jest bezpłatnie dla zwiedzających od 1 kwietnia do 31 października między 8:00 a 18:00.
Wieża widokowa znajduje się przy ul. Spółdzielczej w gdyńskiej dzielnicy Orłowo, na obszarze Kolibek. Wysokość wieży wynosi 50 metrów. Taras widokowy znajduje się na wysokości 28 metrów, a powyżej zainstalowane są nadajniki telefonii komórkowej.
http://www.casacubeddu.pl/
Rezerwat przyrody Zajęcze Wzgórze (kaszb. Zajcowô Rzma) – rezerwat przyrody położony na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w lasach w zachodniej części Sopotu. Utworzony został w 1983, a jego powierzchnia wynosi 11,66 ha. Występuje tu 89 gatunków roślin naczyniowych. Jest to jedyny rezerwat przyrody w Sopocie. Prowadzi tędy Szlak Skarszewski – zielony znakowany szlak turystyczny.
Rezerwat zamyka ul. Kochanowskiego, a położony jest na krawędzi wysoczyzny morenowej, tworzącej tu strome zbocza. Wznosi się nad Doliną Owczą (przez którą biegnie ulica Wybickiego, zakończona stadionem lekkoatletycznym).
Na południe i zachód od rezerwatu znajduje się Dolina Świemirowska, z biegnącym nią Potokiem Świemirowskim.
Uwaga: przejście przez ruchliwą ulicę. Zachować ostrożność!
Rezerwat przyrody Łęg nad Swelinią – leśny rezerwat przyrody o powierzchni 13,4 ha w Gdyni na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w kompleksie leśnym Lasów Oliwskich, przy granicy miasta z Sopotem. Został utworzony rozporządzeniem nr 11/2005 Wojewody Pomorskiego z dnia 20 czerwca 2005.
Ochronie w rezerwacie podlegają lasy łęgowe i grądowe w górnym, źródliskowym odcinku doliny Sweliny. Występuje tu ponad 205 gatunków roślin naczyniowych, w tym szereg gatunków chronionych i rzadkich, m.in.: kukułka plamista, kukułka szerokolistna, kukułka krwista, kruszczyk szerokolistny, listera jajowata, wawrzynek wilczełyko. Kilkanaście procent powierzchni rezerwatu zajmują łąki.
Teren rezerwatu jest zarządzany przez Nadleśnictwo Gdańsk, nadzór sprawuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku.
Żółty szlak Kępy Redłowskiej
http://www.tlustakaczka.pl/menu-glowne/
Główny trakt, czyli Droga Wielkokacka, wiodąca po koronie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego była niegdyś nitką handlową między wsią Kack a Oliwą. Przemierzając tę drogę mijało się inne skrzyżowanie zwane Małą Gwiazdą. Prostopadle do niej biegnie również trakt łączący od XVIII wieku Sopot z Leśniczówką Gołębiewo.
Kolejne, po Wielkiej Gwieździe, skrzyżowanie szlaków turystycznych na tzw. Drodze Wielkokackiej.
17 grudnia 2016 r. odsłonięto kamień - pomnik przewodników turystycznych z inicjatywy Oddziału PTTK im. dr. Aleksandra Majkowskiego w Sopocie.
Skomentuj