Lasem z Sopotu Wyścigi do Gdyni Orłowa

Dodano 7 grudnia 2019 przez rysowanie
Lasem z Sopotu Wyścigi do Gdyni Orłowa
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

162995
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

923139
Stacja SKM Sopot Wyścigi
https://www.skm.pkp.pl/
923140
Zajęcze Wzgórze
Punkt widokowy 109 m n.p.m z wiatą i kamieniem okolicznościowym. Na wzgórzu znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się widok na Sopot i Zatokę Gdańską.
923141
Wielka Gwiazda. Skrzyżowanie z wiatą
Wielka Gwiazda to nazwa położonego w sopockich lasach skrzyżowania kilku ważnych szlaków. Przebiega tamtędy Droga Starokacka (Alt Katzerweg), którą podążano ze wsi Kack w stronę Oliwy mijając po drodze Małą Gwiazdę. Prostopadle do niej biegnie trakt łączący od XVIII w. Sopot z leśniczówką Gołębiewo. W tym właśnie miejscu w 1895 r. (według F. Mamuszki już w połowie XIX w.) sopocianin Paul Senff wybudował restaurację Grosser Stern. Była to udana inwestycja, gdyż lokal szybko zdobył ogromną popularność i stał się celem wycieczek nie mniej atrakcyjnym niż punkty widokowe czy leśne źródełka, których nie brakowało w sopockich lasach. Od strony miasta docierało się do restauracji podążając dnem Cesarskiej Doliny (Kaiserthal), czyli ulicą 23 marca (Taubenwasserweg). Ponad dwukilometrową drogę pokonywano pieszo, konno, powozami lub funkcjonującym jedynie sezonowo tramwajem konnym. Restauracja Grosser Stern funkcjonowała z powodzeniem przez pół wieku (ostatnim właścicielem był prawdopodobnie Georg Boroschowitz) aż do spalenia w 1945 r. przez radzieckich wyzwolicieli (być może zgodnie z nazwą biegnącej do niej ulicy miało to miejsce 23 Marca). Zarys jej fundamentów i betonowe wejścia do piwnic są doskonale widoczne jeszcze dziś.
923142
Wieża widokowa w Kolibkach
Taras widokowy udostępniony jest bezpłatnie dla zwiedzających od 1 kwietnia do 31 października między 8:00 a 18:00.
Wieża widokowa znajduje się przy ul. Spółdzielczej w gdyńskiej dzielnicy Orłowo, na obszarze Kolibek. Wysokość wieży wynosi 50 metrów. Taras widokowy znajduje się na wysokości 28 metrów, a powyżej zainstalowane są nadajniki telefonii komórkowej.
923143
Restauracja Casa Cubeddu Ristorante Da Domenico
http://www.casacubeddu.pl/
923144
images
923214
PC070978
923215
PC070979
923216
Rezerwat przyrody "Zajęcze Wzgórze"
Rezerwat przyrody Zajęcze Wzgórze (kaszb. Zajcowô Rzma) – rezerwat przyrody położony na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w lasach w zachodniej części Sopotu. Utworzony został w 1983, a jego powierzchnia wynosi 11,66 ha. Występuje tu 89 gatunków roślin naczyniowych. Jest to jedyny rezerwat przyrody w Sopocie. Prowadzi tędy Szlak Skarszewski – zielony znakowany szlak turystyczny.
Rezerwat zamyka ul. Kochanowskiego, a położony jest na krawędzi wysoczyzny morenowej, tworzącej tu strome zbocza. Wznosi się nad Doliną Owczą (przez którą biegnie ulica Wybickiego, zakończona stadionem lekkoatletycznym).
Na południe i zachód od rezerwatu znajduje się Dolina Świemirowska, z biegnącym nią Potokiem Świemirowskim.
923249
SKM Gdynia Orłowo
https://www.skm.pkp.pl/
923250
Tablica wjazdowa miasta Sopot
Uwaga: przejście przez ruchliwą ulicę. Zachować ostrożność!
923253
Przepompownia
923254
Boisko z placem zabaw
923255
Rezerwat przyrody "Łęg nad Swietlinią"
Rezerwat przyrody Łęg nad Swelinią – leśny rezerwat przyrody o powierzchni 13,4 ha w Gdyni na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w kompleksie leśnym Lasów Oliwskich, przy granicy miasta z Sopotem. Został utworzony rozporządzeniem nr 11/2005 Wojewody Pomorskiego z dnia 20 czerwca 2005.

Ochronie w rezerwacie podlegają lasy łęgowe i grądowe w górnym, źródliskowym odcinku doliny Sweliny. Występuje tu ponad 205 gatunków roślin naczyniowych, w tym szereg gatunków chronionych i rzadkich, m.in.: kukułka plamista, kukułka szerokolistna, kukułka krwista, kruszczyk szerokolistny, listera jajowata, wawrzynek wilczełyko. Kilkanaście procent powierzchni rezerwatu zajmują łąki.

Teren rezerwatu jest zarządzany przez Nadleśnictwo Gdańsk, nadzór sprawuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku.
923257
Drogowskaz na wieżę widokową Kolibki
Żółty szlak Kępy Redłowskiej
923259
Drogowskaz
923262
Restauracja "Tłusta Kaczka"
http://www.tlustakaczka.pl/menu-glowne/
923263
Strzelnica golfowa
923264
Wiadukt pod torami
923265
ul. Spółdzielcza
923269
Droga Wielkokacka
Główny trakt, czyli Droga Wielkokacka, wiodąca po koronie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego była niegdyś nitką handlową między wsią Kack a Oliwą. Przemierzając tę drogę mijało się inne skrzyżowanie zwane Małą Gwiazdą. Prostopadle do niej biegnie również trakt łączący od XVIII wieku Sopot z Leśniczówką Gołębiewo.
923271
Sanatorium Leśnik
923273
Głaz narzutowy
923277
Wiata
923279
Wiata
923282
PC070978
923286
Mała Gwiazda
Kolejne, po Wielkiej Gwieździe, skrzyżowanie szlaków turystycznych na tzw. Drodze Wielkokackiej.
17 grudnia 2016 r. odsłonięto kamień - pomnik przewodników turystycznych z inicjatywy Oddziału PTTK im. dr. Aleksandra Majkowskiego w Sopocie.
923287
Szlaban. Droga do Sopotu
923288
Przyjemna ścieżka
923289
Tablica informacyjna "Rezerwat przyrody "Zajęcze Wzgórze"
923290
Strome podejście
923291
Plac zabaw
Przyjemna i urozmaicona trasa prowadząca przez Trójmiejski Park Krajobrazowy, z punktami widokowymi: Zajęcze Wzgórze i wieża widokowa Kolibki, której taras udostępniony jest bezpłatnie dla zwiedzających od 1 kwietnia do 31 października.

Przechodzimy przez rezerwaty przyrody "Zajęcze Wzgórze" i "Łęg na Swietliną". Na trasie znajdują się wiaty, ławki, boisko z placem zabaw.

Polecamy rozpocząć przygodę na przystanku SKM Sopot Wyścigi, by móc ją zakończyć na SKM Gdynia Orłowo. Na finiszu znajdują się dwie restauracje: Tłusta Kaczka i Casa Cubeddu Ristorante Da Domenico, w których można posilić się po przebyciu dziesięciokilometrowej trasy.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Trójmiejski Park Krajobrazowy
Trójmiejski Park Krajobrazowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Trójmiasta obejmuje swoim zasięgiem obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego od Wejherowa przez Redę, Rumię, Gdynię, Sopot aż do Gdańska. Na mapie ujęto wszystkie informacje przydatne turyście. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych,...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.