Kraliky

Dodano 2 sierpnia 2011 przez Garmin
Kraliky
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

4636
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 5.8
 • Dystans: 100 km
 • Czas trwania: 6 h 16 min
 • Średnia prędkość: 16,01 km/h
 • Przewyższenie: 521,01 m
 • Suma podejść: 1 551,28 m
 • Suma zejść: 1 510,08 m
 • Data: 2 sierpnia 2011
 • Lokalizacja: Polska, dolnośląskie, Stronie Śląskie
16725
Klasztor główne wejście 1
16726
Bociany na słupie oświetleniowym w tartaku
16727
Bociany zbliżenie
16728
dwie nózki dwie bułeczki
16729
fragment fortyfikacji wojennych w okolicach Kralik
16730
Klasztor główne wejście
16731
Klasztor jeden z ołatzry przy wejściu
16732
Klasztor widok od pomnika
16733
Klasztor wnętrze
16734
Kościół Cerveny Potok
16735
Kraliky rynek
16736
Kraliky rynek 1
16737
Masyw Śnieznika z pomnika myslciela
16738
Pensjonat w Małej Morawie
16739
Pomnik mysliciela
16740
Pomnik myślciciela 1
16741
Pomnik myśliciela 3
16742
Pomnik myśliciela widok z klasztoru
16743
Pomysł na nastepną tarskę
16744
Widok Kralik z klaszoru
16745
Widok na Masyw Śnieznika64
16746
Zjazd w kierunku Starego Mesta
16747
Klasztor
16748
Klasztor 1
Po kilku dniach ciągłego deszczu , wreszcie prognozy były dobre. Pomimo tego dzień wstał szary i nic nie zapowiadało ,że pogoda się poprawi.
Po ósmej sąsiadki wyszły gdzieś z „kijami” , czas więc i na mnie.
Drogi leśne jeszcze rozmokłe , więc wybrałem „asfalt”. Znaną już drogą udałem się do przejścia granicznego na Przełęczy staromorawskiej , a potem zjazd w kierunku Starego Mesta . Jak zwykle na tej trasie piękne widoki w kierunku Śnieżnika, a jeszcze pogoda zaczęła się faktycznie poprawiać.
Ze Starego Mesta droga w kierunku Hanuszowic , a potem na około 2 kilometry przed tą miejscowością skręcić należy w kierunku Kralik .
Asfaltowa niezbyt ruchliwa trasa zaprowadzi nas prosto do tej miejscowości. Po drodze podziwiać można piękne widoki na Masyw Śnieżnika i Trójmorski Wierch , szczególnie widoczny ze względu na znajdującą się tam wieże widokową.
Już na kilka kilometrów przed Kralikami , po lewej stronie na tzw. Łysej Górze widoczny jest klasztor..
Dawno już tam nie byłem , więc w miejscowości Kraliki , tuz po minięciu tablicy z napisem Kraliky skręcić należy w lewo w kierunku miejscowości Cervena Voda.
Można pojechać jeszcze kilkaset metrów i próbować „zdobyć „ klasztor droga przeznaczona dla piechurów , ale jest ona dość stroma .
Do klasztoru prowadzi dość wąska , asfaltowa droga , która troszkę daje się we znaki . Trud wynagradzają piękne widoki na okoliczne góry oraz odremontowane chaty.
Po prawej stronie , tuz przed klasztorem , na łące widoczne jest coś co przypomina „bramę „ aż korci aby to zobaczyć.
Ale najpierw klasztor.
Nad miasteczkiem Králíky, na tzw. Łysej Górze, wznosi się kompleks odpustowy połączony z miastem alejami z licznymi kapliczkami. W dawnych czasach udawały się do niego pielgrzymki dzieci, organizowały w nim procesje i modliły się. W jednej z takich pielgrzymek wziął udział również mały Tobiáš Jan Becker (1646 - 1710), późniejszy biskup Hradec Kralove. Właśnie on kazał zbudować na szczycie góry kościół, oddany do użytku w 1700 roku. Jeszcze w tym samym roku do kościoła przeniesiono obraz Miłosierdzia Matki Boskiej. Wkrótce stał się on centralnym punktem kompleksu, z kolei Łysa Góra otrzymała nową nazwę - Góry Matki Boskiej. Klasztor na Mariánskim kopci (Góra Maryjna) koło Králíków służył od momentu jego dokończenia w 1710 roku zakonowi serwitów, z kolei od 1883 roku zakonowi redemptorystów. W latach od 1950 do 1960 w klasztorze mieściło się więzienie dla księży. Obecnie swoją siedzibę ma tutaj dom sióstr zakonnych. Do klasztoru prowadzi aleja zwana Święta Drogą, która bierze swój początek na Małym Rynku w Kralikach. Unikalną atrakcją klasztoru są Święte Schody. Są one podobizną schodów na zamku Antonia w Jerozolimie, przewiezionych następnie do Rzymu. Po nich kroczył rzekomo Jezus Chrystus na sąd do Poncjusza Piłata. Pielgrzymi wchodzą schodami na górę na kolanach, podczas gdy normalne boczne schody służą do zejścia na dół. Z Mariánského kopce (Gory Maryjnej) roztacza się przepiękny widok na Králíky, Suchý vrch i Kralicki Śnieżnik.
Po nasyceniu oczu pięknymi widokami , zakupienia dwóch aniołków , dla dwóch bliskich osób , ruszam do miejsca , które jak sądziłem są ruinami.
Łatwo tam trafić bo przez łąkę prowadzi ścieżka po której wędrują odwiedzający klasztor.
Gdy podjechałem bliżej , okazało się ,że jest to współczesna rzeźba, pomnik myśliciela. Nie wiem z jakiego powodu pomnik ten tam został postawiony.
Ale widoki z tego miejsca i samo miejsce warte jest odwiedzenia, tak aby się trochę pomyśleć.
Po drodze jeszcze odwiedziny w Kralikach, słodkie bułeczki , kofola i przez przejście graniczne w Boboszowie , do domu.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czarna Góra
Czarna Góra - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Czarnej Góry i okolic. Zakres mapy ograniczony jest miejscowościami: Stronie Śląskie, Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie i Stare Miasto w Czechach. Znajduje się tu popularny ośrodek narciarski. Na mapie zaznaczono szlaki piesze i rowerowe (z...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika...

Wasza ocena: 5.0 (2 głosy)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.