Krakowski Szlak Kamieniołomów

Dodano 30 kwietnia 2024 przez plik GPX
Krakowski Szlak Kamieniołomów
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

346511
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 18,6 km
  • Przewyższenie: 38,1 m
  • Suma podejść: 141,9 m
  • Suma zejść: 141,9 m
  • Data: 4 kwietnia 2024
1810078
Galeria Krakowska
Galeria Krakowska przygotowała dla Państwa 20 ciekawych pomysłów na wycieczkę rowerową, w tym 10 tras po samym Krakowie i 10 tras dłuższych, w okolicach miasta. Galeria Krakowska została otwarta dla Gości w 2006 roku. To krakowski wyznacznik mody, stylu i elegancji. Galeria Krakowska położona jest w samym sercu Krakowa, w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku Głównego. Dzięki świetnemu połączeniu z Dworcem Głównym PKP i autobusowym, z linią komunikacji miejskiej, z portem lotniczym Balice oraz największemu w centrum parkingowi jest najdostępniejszym miejscem Krakowa i turystyczną bramą miasta. W centrum znajduje się 250 lokali handlowych. Godziny otwarcia: pon.- sb.: 9.00-22:00, niedz.: 10.00-21:00. Udanej wycieczki!
1810079
Kładka pieszo-rowerowa im. o. Laetusa Bernatka
Kładka Bernatka, jak określają ją krakowianie, to pieszo-rowerowy most na Wiśle łączący Kazimierz z Podgórzem. Projekt autorstwa prof. Andrzeja Gettera wykorzystuje stalowy łuk, łącząc dwa pomosty: dla pieszych i rowerzystów. Budowa kładki ożywiła życie kulturalne i towarzyskie w okolicy, przywracając dawną trasę między placem Wolnica a Rynkiem Podgórskim. Na linach konstrukcyjnych rozpiętych nad obiektem umieszczono balansujące rzeźby Jerzego Kędziory z cyklu „Między niebem a ziemią”. Nadanie kładce imienia spotkało się z oporem mieszkańców, którzy proponowali inne nazwy, takie jak kładka Podgórska. Pomimo tych sporów most stał się symbolem miłości, bo na siatce jego balustrad setki par wieszają kłódki z wygrawerowanymi imionami i datami.

1810080
Kościół św. Józefa
Neogotycka świątynia u szczytu Rynku Podgórskiego wybudowana została w latach 1905–1909 według projektu architekta Jana Sas-Zubrzyckiego. Ołtarz główny zdobi figura św. Józefa, którego sanktuarium ustanowiono w kościele w 2021 roku. Wzorowane na gotyckich katedrach wnętrze pełne jest drewnianych ołtarzy i ławek. Ambonę, będącą repliką kazalnicy z kościoła Mariackiego, dekorują figury ewangelistów i doktorów Kościoła.
W miejscu pierwszej plebanii i piwnic działał tu niegdyś kamieniołom.

1810081
Rynek Podgórski
Rynek Podgórski to serce dzielnicy Podgórze w Krakowie. Wytyczony w XVIII wieku, był głównym placem miasta do 1915 roku. Otoczony zabytkowymi budynkami, m.in. kościołem św. Józefa i dawnym ratuszem, zachwyca trójkątną płytą rynku. Wśród charakterystycznych budynków wyróżniają się Dom Pod Jeleniami z XVIII w. oraz Dworek Pod Czarnym Orłem, gdzie w 1829 roku zatrzymał się Fryderyk Chopin.

1810082
Park im. Wojciecha Bednarskiego
Park miejski w dzielnicy Podgórze, powstały pod koniec XIX wieku, nosi imię swego założyciela. Usytuowany jest w wyrobisku nieczynnego kamieniołomu Szkoła Twardowskiego. W jego pobliżu znajdują się stadion KS Korona, budynek krakowskiego oddziału TVP3 Kraków z charakterystyczną wieżą SLR Krzemionki, gmach IV LO oraz kościół św. Józefa. Park wpisany został wpisany do rejestru zabytków.
W 2023 roku nastąpiło otwarcie parku po rewitalizacji. Zmiany objęły m.in. odtworzenie historycznej roślinności, powstanie nowych alejek, placu zabaw, domków dla zwierząt, siłowni i odbudowę Domku Ogrodnika.
1810083
Kamieniołom Pod Świętym Benedyktem
Ten jeden z najstarszych kamieniołomów w Krakowie zlokalizowany był na zboczu Wzgórza Lasoty, pod fortem „Święty Benedykt” i kościołem św. Benedykta. Eksploatowany od średniowiecza, dostarczał wapienia na budowle kościelne i obronne miasta. Obecnie jego pozostałość, pionowy mur skalny o wysokości ok. 170 m, stanowi obiekt wspinaczkowy. Pod koniec XIX wieku w okolicach wybudowano Miejską Szkołę Ludową, a w czasie II wojny światowej teren stał się częścią getta. Dziś, pomimo zaniedbań, kamieniołom przyciąga wspinaczy i stanowi istotny element dziedzictwa Krakowa.

1810084
Kościół św. Benedykta
Usytuowany na Wzgórzu Lasoty kościół św. Benedykta to najmniejsza świątynia w mieście. Pierwotnie wzniesiony został około 1000 roku jako rotunda na skalistym wzniesieniu Krzemionek Podgórskich. Dawniej otwierano go tylko dwa razy w roku, teraz obiekt zwiedzać można w każdą sobotę wakacji. Odnowiony w 1589 roku kościółek przeszedł gruntowną renowację w XIX wieku z inicjatywy księdza Komperdy. Podczas XX-wiecznych prac archeologicznych odkryto liczne groby wokół i wewnątrz świątyni. Architektonicznie budowla zaskakuje gotyckim sklepieniem, dachem z gontu i charakterystyczną sygnaturką. Wnętrze, składające się z nawy i prezbiterium, zachowuje cechy romańskie i gotyckie, a wyposażenie jest barokowe.

1810085
Fort Święty Benedykt
Fort 31 „Św. Benedykt” to budowla należąca do Twierdzy Kraków, wzniesiona w połowie XIX wieku na Wzgórzu Lasoty. Dzięki swej lokalizacji miała chronić przedpole między Podgórzem a Krakowem oraz Trakt Lwowski (dzisiejsza ul. Wielicka). Nazwa fortu pochodzi od pobliskiego małego kościoła św. Benedykta. W czasie II wojny światowej obiekt służył jako więzienie dla francuskich jeńców. Był wielokrotnie przebudowywany, m.in. w latach 1893–1905, a od 1918 do 1984 roku pełnił funkcje mieszkalne. U jego stóp warto obejrzeć stary cmentarz Podgórski.

1810086
Kopiec Krakusa
Jeden z czterech krakowskich kopców usytuowany na Wzgórzu Lasoty. Jego pochodzenie i cel budowy pozostają zagadką, według podań związany jest z postacią legendarnego księcia Krakusa (Kraka), założyciela miasta. Badania archeologiczne umiejscawiają jego powstanie pomiędzy VI a VIII wiekiem. Dziś stanowi popularny punkt widokowy.
1810087
Kamieniołom Liban
Nieczynny od 1986 roku kamieniołom to część historycznego krajobrazu Podgórza. Położone między al. Powstańców Śląskich a cmentarzem Podgórskim wyrobisko od 2022 roku chronione jest jako użytek ekologiczny. Nazwa pochodzi od Bernarda Libana, przedsiębiorcy żydowskiego. Za czasów II wojny światowej na terenie tym funkcjonował obóz karny. Obecnie, pomimo planów rewitalizacji, kamieniołom zarasta drzewami. Pionowe ściany są popularnym miejscem wspinaczki skalnej. W 1993 roku w wyrobisku kręcono sceny do filmu Lista Schindlera.
1810088
Kamieniołom Miejski
Nieczynny od 1939 roku kamieniołom położony jest przy ul. Wielickiej, obok cmentarza Podgórskiego. Wydobywano tu wapienie jury późnej używane do produkcji wapna. Obecnie teren kamieniołomu o powierzchni ok. 3,5 ha stanowi własność prywatną i został zabudowany blokami mieszkalnymi. Na południowej ścianie wyrobiska zachowały się formy krasowe.
1810089
Rezerwat przyrody Bonarka
Unikatowy obszar dawnego kamieniołomu liczący 2,29 ha powierzchni. Ochroną objęto tu formacje geologiczne, w tym erozyjne dno morza górnokredowego. Zwiedzanie ułatwia ścieżka dydaktyczna, prowadzone są tu też zajęcia terenowe dla studentów geologii. Nad rezerwatem góruje pomnik Ofiar Faszyzmu położony na obrzeżach dawnego obozu koncentracyjnego KL Płaszów.
Trasę rozpoczynamy na ul. Pawiej, skąd wzdłuż alei Powstania Warszawskiego kierujemy się ku Bulwarom Wiślanym, a następnie kładką o. Laetusa Bernatka przedostajemy się na prawy brzeg Wisły. W granicach administracyjnych Krakowa można znaleźć pozostałości osiemnastu kamieniołomów, które na przestrzeni wieków dostarczały surowiec skalny do budowy kamienic, kościołów czy dróg. Cały szlak tematyczny liczy około 80 km, ale w ramach tej trasy skupimy się na obiektach zlokalizowanych na Podgórzu. W okolicach Krzemionek znajdziemy kamieniołomy: przy Rynku Podgórskim, Szkoła Twardowskiego, Łom Redemptorystów oraz Pod Świętym Benedyktem. W otoczeniu kopca Krakusa działały kamieniołomy: Libana, Miejski, w dawnym obozie KL Płaszów oraz położona nieopodal Bonarka. Oprócz będących tematem przewodnim wycieczki kamieniołomów warto zwrócić uwagę na inne zlokalizowane na trasie miejsca i obiekty: park Bednarskiego, boisko KS Korona, fort Święty Benedykt oraz kościółek św. Benedykta na Wzgórzu Lasoty, kopiec Krakusa, teren obozu KL Płaszów, a przy nim więzienie i katownię Szary Dom, jak również Czerwony Dom – dawną siedzibę komendanta.
Trasę poleca

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta