Kraków - Jangrot - Kraków

Dodano 20 marca 2024 przez aplikację Android
Kraków - Jangrot - Kraków
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

341281
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 5.9
 • Dystans: 73,3 km
 • Czas trwania: 5 h 17 min
 • Średnia prędkość: 13,87 km/h
 • Przewyższenie: 270,38 m
 • Suma podejść: 2 398,68 m
 • Suma zejść: 2 399,87 m
 • Data: 20 marca 2024
1796355
dwór w Giebułtowie
Dwór był w zbudowany ok. 1863 r. w tradycji barokowo-klasycystycznej (przebudowany po 1955 r.). i był w posiadaniu klasztoru ss. Wizytek w Krakowie. Z uwagi na wieloletnie opuszczenie dwór jest zaniedbany podobnie jak i otoczenie.
1796356
kościół pw. św. Idziego w Giebułtowie
Wybudowany w latach 1601-1604. Kościół jest murowany, oszkarpowany, orientowany z prezbiterium zamkniętym półkolista absydą. Do prezbiterium dobudowano kaplicę ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Po stronie południowej znajduje się kruchta dobudowana w połowie XIX w. W fasadzie od strony południowej znajduje się manierystyczny portal z tablicą erekcyjną z napisem informującym o konsekracji świątyni w 1604 roku.
1796357
Kwietniowe Doły
ścieżka prowadząca przez Kwietniowe Doły jest bardzo popularna jednak jadąc nią należy zachować dużą ostrożność. Znajdują się tam odcinki o dużym nachyleniu a jej fragment przebiega wzdłuż głębokiej skarpy. Jadąc, zwłaszcza po obfitych deszczach czy silnych wiatrach można natknąć się na leżące w poprzek ścieżki lub nisko zwisające połamane drzewa czy gałęzie. Na samym dole znajduje się natomiast rosnące na środku wąskiej ścieżki drzewo.
1796358
Góra Koronna w Dolinie Prądnika
Góra Koronna znajduje się 436 m n.p.m. i jest masywem skalnym którego wierzchołek znajduje się ok. 110 m nad dnem Doliny Prądnika. Wyróżniającym się elementem masywu jest skała Rękawica, za którą kryje się wejście do Jaskini Ciemnej. Rękawica znajduje ok. 85 metrów powyżej dna doliny i jest ostańcem o bardzo charakterystycznym kształcie przypominającą dłoń lub właśnie rękawicę.
1796359
Brama Krakowska w Dolinie Prądnika
Brama Krakowska jest charakterystycznym dla Wyżyny Krakowskiej tworem skalnym tworzącym się u ujścia mniejszych bocznych dolinek do głównej doliny. Kolumny Krakowskiej Bramy zbudowane są z wielkich brył wapienia o wysokości ok. 15 m (lewy bastion jest wyższy i większy). Brama zwana jest Krakowską, gdyż według tradycji wiódł tędy średniowieczny szlak handlowy ze Śląska do Krakowa, ale nie ma na to żadnych dowodów.
1796360
Wylot Wąwozu Wrześnik w Dolinie Prądnika
U wylotu Wąwozu Wrześnik znajdują się Panieńskie Skały i Igła Deotymy a pomiędzy nimi coraz ładniej prezentujący się Dom Pod Koroną, który właśnie przechodzi generalny remont.
1796361
ruiny zamku w Ojcowie
Powstanie zamku jest związane z działalnością fortyfikacyjną króla Kazimierza Wielkiego w 2 pol. XIV wieku, choć prawdopodobnie już wcześniej istniał tu gród - być może o charakterze konstrukcji drewniano-ziemnej. Król Kazimierz Wielki przypuszczalnie dokonał gruntownej przebudowy istniejącego tu już wcześniej obiektu. Król nazwał zamek Ociec u Skały, upamiętniając w ten sposób tułaczkę swego ojca, Władysława Łokietka. Nazwa ta podawana przez kroniki w różnej formie (Oczecz, Ocziec, Oszyec) przetrwała do dziś jako Ojców.
1796362
Kaplica na Wodzie w Ojcowie
Kaplica znajduje się w miejscu dawnych łazienek zdrojowych, które przerobiono na obiekt sakralny w 1901 r. Kaplica usytuowana jest ponad potokiem na betonowych podporach, co wiązało się wg miejscowej tradycji z zarządzeniem cara Mikołaja II, zabraniającym budowy obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej, wobec czego kaplicę zbudowano "na wodzie".
1796363
Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale
Zbudowana z twardych wapieni, stoi na najniższej skalnej terasie zwanej Fortepianem o wysokości 8-12 m, wysokość samej maczugi wynosi około 25 m. Stanowi ona bardzo charakterystyczny element krajobrazu Doliny Prądnika. Powstała w wyniku krasowej działalności wód i różnej odporności na wietrzenie wapieni. Pierwszy raz została zdobyta w 1933. Na jej szczycie znajduje się mały żelazny krzyż upamiętniający to wydarzenie.
1796364
Zamek Królewski w Pieskowej Skale
Zamek Pieskowa Skała powstał w czasach Kazimierza Wielkiego jako gotycka strażnica i był usytuowany nieco wyżej na skale zwanej Dorotką. W 1377 roku nadano zamek rodzinie Szafrańców, której był siedzibą do roku 1608. W tym czasie został rozbudowany i stał się typową renesansową siedzibą magnacką. Nowa budowla powstała w miejscu dawnego podzamcza. W roku 1640 zamek stał się własnością Michała Zebrzydowskiego, który go ufortyfikował. W 1718 roku pożar zniszczył budowlę, która jednak została odbudowana 60 lat później przez Hieronima Wielopolskiego. W II połowie XIX wieku był własnością Mieroszewskich i to oni odremontowali go po kolejnym pożarze w roku 1850. Po 1905 roku zamek wykupiono w celu zorganizowania pensjonatu. Dopiero po II wojnie światowej w latach 1948-64 przywrócono mu wygląd z czasów największej jego świetności.
1796365
kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa w Sułoszowej
kościół wzniesiony w latach 1933–1939. Poprzednio na tym miejscu stał kościół z lat 1873-1884, a wcześniej gotycki z początku XIV w. Kościół wybudowany w stylu eklektycznym jest z cegły i bloków wapienia, które użyto w narożach budowli oraz w obramowaniach otworów wejściowych i okiennych. Nieopodal obecnego kościoła, w pobliżu głównej drogi, do czasów współczesnych zachowały się nieznaczne fragmenty muru pierwotnej świątyni.
1796366
kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Jangrocie
Budowla jednonawowa, zbudowana z cegły w latach 1822–1824 nakładem ks. Jana Pawła Woronicza. W środku 5 ołtarzy (w tym główny z 1893 roku). W jednym z bocznych ołtarzy obraz gotycki św. Rodzina (XVI w.). Dwa inne ołtarze boczne mają obrazy, których autorem jest Michał Stachowicz. W kościele znajduje się także krucyfiks gotycki z drugiej połowy XIV wieku.
1796367
Dwór w Tarnawie
Dwór wzniesiony został w 1784 roku i był wielokrotnie przebudowywany przez następujące po sobie pokolenia użytkowników. Od 1888 r. dwór wraz z otaczającym go parkiem był dzierżawiony przez rodzinę Nováków a od 1914 r. przeszedł na ich własność. Dwór stanowi własność tej samej rodziny od czterech pokoleń i jest jednym z nielicznych w Polsce dworów bez przerwy użytkowanych, co pozwala na zachowanie jego autentycznego charakteru. Od północy centralnie położony ganek stanowi główne wejście. Dach jest kryty gontem.
1796368
Kościół pw. Świętej Trójcy w Iwanowicach Włościańskich
Kościół powstał w 1745 r., a do jego budowy wykorzystano fragmenty gotyckiej świątyni z 1408 r. Świątynia zbudowana jest w konstrukcji zrębowej, ściany oszalowane są pionowo, a strome dachy pokryto blachą. Do prezbiterium dobudowana jest murowana zakrystia (dawny skarbczyk) i kaplica św. Anny Samotrzeć (dawna zakrystia). Portale zamknięte są łukami wklęsło-wypukłymi. Najstarszymi zabytkami wyposażenia kościoła są gotyckie rzeźby: Św. Krzysztof (ok. 1500 r.), Chrystus Zmartwychwstały (1. poł. XVI w.) i Matka Boska z Dzieciątkiem (XVI w.).
1796370
Dworek Białoprądnicki na Prądniku Białym w Krakowie
Dworek Białoprądnicki to jeden z okazalszych kompleksów dworkowych w Małopolsce, którego historia rozpoczyna się już w XVI wieku. W historii dworek gościł najwybitniejszych przedstawicieli polskiej kultury, a dziś w jego budynkach mieści się centrum kulturalne. Wokół dworku rozciąga sie park im. Tadeusza Kościuszki.
1797525
Parametry trasy
Po zimowej przerwie, trwającej z różnych powodów wyjątkowo długo bo ponad 4 miesiące, wykorzystując sprzyjającą pogodę, wybrałem się na pierwszą w tym roku wycieczkę. Ponieważ wycieczka miała tylko na celu rozruszanie kości, skierowałem się w tradycyjne dla mnie i bardzo dobrze znane okolice czyli m.in. do Doliny Prądnika. Dolina Prądnika, z Ojcowskim Parkiem Narodowym jest piękna o każdej porze roku, jednak o tej porze roku niewątpliwą zaletą jest brak tłumów co jest normą zwłaszcza w sezonie letnim. Od Prądnika Korzkiewskiego do Sułoszowej turystów napotkałem tylu, że można ich było zliczyć dosłownie na palcach jednej ręki. Przyjemność z jazdy zwiększała piękna pogoda, mały ruch na drodze oraz widok na urozmaicone skałkami zbocza bo obu stronach drogi. Podróż Doliną Prądnika zakończyłem w Sułoszowej skąd udałem się do miejscowości Jangrotu wyznaczonej jako punkt zwrotny wycieczki. Pierwotnie planowałem wrócić do Krakowa najkrótszą drogą nr 794 wiodącą przez Skałę uznałem jednak, że wybiorę mniej ruchliwą m.in. przez Iwanowice. Innym powodem zmiany drogi powrotnej była także chęć wydłużenia trochę wycieczki, tym bardziej że droga z Jangrotu do Iwanowic biegła głównie z góry lub stosunkowo płaską drogą. Niestety droga pomiędzy Iwanowicami a Krakowem była już zdecydowanie bardziej pagórkowata i wymagająca przy czym do głównie do Górnej Wsi głównie się wznosiła natomiast od Górnej Wsi prowadziła głównie w dół. Ogólnie wycieczka jako rozruch się sprawdziła, nie była zbyt wymagająca. Poza krótkimi odcinkami prowadziła głównie drogami asfaltowymi na których ruch pojazdów nie był zbyt intensywny a miejscami wręcz znikomy.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta