Trasa archeoturystyczna "Komorowo - Pradzieje"
Na trasie archeoturystycznej spotkamy obiekty zaprojektowane i wykonane tysiące lat temu, niektóre nawet 1000 lat przed piramidami egipskimi.
Czy możliwe jest poznanie dziejów wcześniejszych, przed Mieszkiem I czy przed legendarnym Popielem? Jak żyli ludzie przed tysiącami lat, co jedli, w co się ubierali, gdzie mieszkali? Choć nie pisano wtedy kronik, jednak zachowały się miejsca związane z nimi. Nie są gdzieś poukrywane, to miejsca, które łatwo zobaczyć, nawet podczas zwykłego spaceru. Bywają w lesie, bywają pośród pól, a czasami pośród bagien. Mają niekiedy wielkie rozmiary, na przykład 80metrowy grób, otoczony wielkimi kamieniami, a w nim czasem jeden tylko zmarły. Na pewno był ważny, skoro go tak uhonorowano. Wewnątrz oprócz zmarłego jest niewiele - naczynia z gliny, czesem nóż z krzemienia albo topór kamienny. Niektóre z naczyń rozchylały się ku górze jak lejek, mówimy o tamtej społeczności "kultura pucharów lejkowatych" (KPL), to jedna z kultur epoki kamienia. Jak dawno to było? Ponad 5000 lat temu, 1000 lat zanim starożytni Egipcjanie zaczęli budować swoje piramidy, na naszych ziemiach lud KPL budował "kujawskie piramidy". Najwięcej odkryto ich właśnie na Kujawach. Ale trasa jest w gminie Dolice na Pomorzu Zachodnim, czy na Pomorzu Zachodnim. Czy tutaj też są takie "kujawskie piramidy"? Tak, są, chcemy na trasie zapoznać Was przynajmniej z niektórymi. Największe to MEGALITY, nazwane tak od greckich słów, "duży czyli mega" i "kamień czyli lithos". Budowano MEGALITY 5500 lat temu, 4500 lat przed Mieszkiem I. Już wtedy ludzie mieszkający na tych ziemiach mieszkali potrafili gospodarować, uprawiać ziemię, hodować zwierzęta, budować domy (nie, nie kurne chaty, tylko duże, długie domy).
W kolejnych tysiącleciach ludzie opanowali technologię wytwarzania narzędzi z metalu. Tak zaczął się okres zwany epoką brązu. Na różnych obszarach Europy wiele kultur w tym czasie używało brązu jako surowca do wyrobu narzędzi, broni czy ozdób, a także insygniów władzy. W naszych stronach taką była kultura łużycka. Dla swoich zmarłych budowali kamienne skrzynie, w nich urny z prochami, a nad nimi kopce z ziemi i kamieni - to kurhany. Spotkamy na trasie zespoły kurhanów, czyli cmentarzyska kurhanowe.
Odwiedzenie różnych miejsc pradziejowych umożliwia trasa archeoturystyczna "Komorowo - Pradzieje" w gminie Dolice.