Iława - Radomno - czarny

Dodano 25 sierpnia 2013 przez rysowanie
  • Opis
  • Mapa

Kod trasy

28393
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  1.5
  • Dystans: 10,9 km
  • Przewyższenie: 34,9 m
  • Suma podejść: 37,66 m
  • Suma zejść: 42,38 m
  • Data: 25 sierpnia 2013
  • Lokalizacja: Polska, warmińsko-mazurskie, Iława
Oba szlaki – zielony i czarny w granicach LGD Kanału Elbląskiego prowadzą wspólną drogą o średnim natężeniu ruchu samochodowego. Szlak zielony jest szlakiem ponadregionalnym, zaś czarny regionalnym. Szlaki rozpoczynają się w Iławie przy dworcu PKP i łączą się w Iławie z lokalnym szlakiem Autorytetów koloru czerwonego (Jezierzyce – Kisielice)

Atrakcje:

Iława – miasto gdzie można podziwiać takie zabytki jak: dworzec kolejowy z zabytkową lokomotywą, wieżę ciśnień, ratusz, kościół pw. Przemienienia Pańskiego. Jest to ważny węzeł kolejowy na szlaku Warszawa – Gdański – Bydgoszcz – Olsztyn.

Radomno - charakterystycznym elementem kulturowym w ostoi Radomno jest pięknie położony, długi drewniany most łączący Ostrów (leśniczówka) ze wsią Radomno. W pobliżu na jeziorze Radomno (Gmina Nowe Miasto Lubawskie) jest wyspa, na której znajduje się grodzisko wczesnośredniowieczne.

Ostoja Radomno położona jest w dużym i zwartym kompleksie leśnym (Nadleśnictwo Iława), dwa kilometry na południe od miasta Iława, w otoczeniu doliny Strugi Radomno, prawego dopływu Drwęcy. W ostoi dominują zbiorowiska leśne w mozaice z jeziorami i zabagnieniami, położonymi w rynnach polodowcowych. Ostoja leży w północno-wschodniej części Pojezierza Brodnickiego, na południowym krańcu sandru iławskiego. Krajobrazowo teren jest zróżnicowany, występują tu pagórki i wzgórza morenowe z pojedynczymi kemami, jak i płaskie lub pofalowane sandry. Większość terenu pokrywają ubogie gleby rdzawe i bielicowe. Charakterystycznym elementem kulturowym w ostoi jest pięknie położony, długi drewniany most łączący Ostrów (leśniczówka) ze wsią Radomno. W pobliżu na jeziorze Radomno (Gmina Nowe Miasto Lubawskie) jest wyspa, na której znajduje się grodzisko wczesnośredniowieczne.

Katarzynki to osada położona w lesie przy szosie Iława – Radomno, zamieszkała przez około 20 osób. Blisko osady znajdują się dwa jeziora, od północnej Czerwone, zaś od południowo-wschodniej jezioro Radomno. Przy drodze Iława – Katarzynki – Radomno zachował się niemiecki schron zbudowany przed II wojną światową w ramach tzw. „Pozycji Iławskiej”.

Jezioro Radomno - powierzchnia jeziora Radomno wynosi 98,8 ha, maksymalna długość wynosi 2350 m, maksymalna szerokość - 1100 m, średnia głębokość - 2,5 m, głębokość maksymalna - 16,2 m. Lustro wody położone jest na wysokości 89,7 m n.p.m. Na północy połączone jest przez Strugę (Struga Radomno, Ruda) z Jeziorami Łąckie i Czerwone. Jezioro Radomno składa się z trzech wydłużonych zatok. Na południu wąska, długa na 600 m zatoka wciska się między zabudowania wsi Radomno. W części północnej znajduje się szeroki półwysep, na którym powstała osada Nowy Ostrów. Dzieli on jezioro na dwie części: krętą zatokę północno-wschodnią (60-260 m szerokości) ciągnącą się na długości około 1900 m i dużo szerszą zatokę zachodnią (800-1400 m szerokości) z wysoką, zadrzewioną wyspą pośrodku (111 m n.p.m. i 21 m nad taflą jeziora).Na wyspie zachowały się pozostałości dawnego grodziska. Jego wały tworzą kształt zbliżony do pierścienia o wymiarach 30 x 25 m otaczając niewielką i płytką nieckę. Wschodnim brzegiem jeziora przebiegała w okresie międzywojennym granica pomiędzy Polską, do której należało jezioro, a Prusami Wschodnimi. Obecnie na siódmym kilometrze znajduje się granica powiatów iławskiego i nowomiejskiego oraz gmin Iława i Nowe Miasto Lubawskie. Tu kończy się także granica obszaru LGD Kanału Elbląskiego.

źródło: kanalelblaski.eu
Trasę poleca
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Pojezierze Iławskie
Pojezierze Iławskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Pojezierza Iławskiego obejmuje obszar ograniczony od zachodu Doliną Dolnej Wisły, od wschodu Pojezierzem Mazurskim, na północy Pobrzeżem Gdańskim, a od południa Pojezierzem Chełmińsko-Dobrzyńskim. Na mapie zaznaczono przebiegi szlaków pieszych,...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta