category-icon

Gravelowe 2 Światy w Czeskich i Polskich Karkonoszach

100 km
7 h 7 min
3 km
Opawa, Niedomirów, Lampertice, Zacler, Horni Marsov, Janskie Lazne, Cerna Hora, Pec pod Snezkou, Vie
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2021-12-21
Opawa, Niedomirów, Lampertice, Zacler, Horni Marsov, Janskie Lazne, Cerna Hora, Pec pod Snezkou, Vie
category-icon
100 km
3022 m
3014 m
Trudny
7 h 7 min
6/6
Niesamowita trasa po Czeskich i Polskich Karkonoszach. W moim wydaniu rower typu Gravel. Łatwo nie było i nie chodzi tu o to co pod kołami tylko jak stromo. Rower MTB z pewnością pozwoli na lżejsze podjeżdżanie ze względu na przełożenia bo cyferki 20% - 26% pojawiają się często. Trasa rozpoczyna się po Polskiej stronie w miejscowości Opawa, przy boisku miejskim jest wygodny i bezpieczny parking. następnie kierujemy się do Czech a naszym pierwszym wyzwaniem będzie podjazd w Zacler. Na dzień dobry mamy 26% po kamieniach i mokrych liściach (w mojej jesiennej wersji) - to bolało. Następnie kierujemy się lokalnymi szutrówkami w stronę Cerna Hora. Podłoże zmienne raczej utwardzone z małymi wyjątkami. Gravel z oponą 45C dał radę. Mglisty. ponury, zimny i mokry pierwszy Świat istniał do wysokości około 1050m. Trafiłem na niesamowitą inwersję, gdzie po przejechaniu granicy chmur - miałem pełne słońce, zero wiatru i pierwszy śnieg. Temperatura sięgała +14C, gdzie na dole było 0. 11 listopada w Czechach to zwykły dzień - na trasie pustki, spotkałem może 3 osoby - całe Karkonosze Moje ;-). Z Cerna Hora nieco dookoła ale fajnymi drogami jedziemy do Schroniska Vyrovka, gdzie robimy nawrót i lecimy w dół do Pec pod Snezkou.W Pecu żeby nie było za łatwo jedziemy drogą alternatywną do głównej i omijamy Velka Upa - koszt takiej jazdy to 2 podjazdy po 26%. Po dojeździe do drogi głównej biegnącej na szczyt Przełęczy Okraj, ponownie wybieramy alternatywny podjazdy do Horni Mała Upa. Efekt jest piorunujący - droga zamknięta dla aut, a widok na Śnieżkę wynagradza każdy metr i procent podjazdu. Trasa zaprojektowana tak aby po zrobieniu 3000m w pionie nieco odpocząć, wiec z Przełęczy Kowarskiej lecimy nowym asfaltem w dół do mety. Trasa wyjątkowa jeśli chodzi o widoki, wymagająca kondycyjnie przyd się też nieco umiejętności na stromych podjazdach i dobre hamulce na zjazdach 70km/h rowerem to już poważna sprawa.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Karkonoski Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Karkonoski Park Narodowy

Mapa wydawnictwa Galileos w skali 1:33 000 obejmująca swoim zasięgiem obszar Karkonoskiego Parku Narodowego i okolic, została zaktualizowana w terenie. Karkonoski Park Narodowy to jeden z najbardziej popularnych wśród turystów regionów. Na mapie zaznaczono atrakcje turystyczne i krajoznawcze, a także informacje praktyczne. Oznaczono przebieg szlaków turystycznych: pieszych i rowerowych wraz z czasami przejść. Rok wydania 2020

Karkonosze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Karkonosze

Mapa Karkonosze przedstawia najwyższe pasmo górskie Sudetów, znajdziemy na niej aktualny przebieg szlaków turystycznych wraz z orientaycjnym czasem przejścia, szczyty i atrakcje turystyczne. Mapę Karkonoszy zamykają czeskie Rokytnice nad Jizerou na zachodzie oraz Velka Upa na południu, Kowary na wschodzie i Jelenia Góra na północy. Ważniejsze atrakcje turystyczne zostały wyszczególnionea, a ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy poziomic co 10 m. Rok wydania 2022

Karkonosze, Góry Izerskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Karkonosze, Góry Izerskie

Mapa w świetnej skali 1:35 000. Na mapie znajdują się Karkonosze, Góry Izerskie, plany (centra miast) Świeradowa-Zdroju, Karpacza, Szklarskiej Poręby oraz czeskich miejscowości: Harrachova i Szpindlerowego Młynu.

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów rozciągające się na długości około 40 km. Głównym grzbietem przebiega granica polsko-czeska. Najwyższym szczytem jest Śnieżka (1603 m n.p.m.). Wyróżniającym się elementem krajobrazu Karkonoszy są kotły polodowcowe z malowniczymi jeziorkami oraz unikatowe formacje skalne. Tutaj swoje źródła ma największa czeska rzeka - Łaba. Symboliczną studnię odnaleźć można pod Łabskim Szczytem, na wysokości 1386 m n.p.m. Krajobraz karkonoski urozmaicają licznie występujące na potokach wodospady i kaskady. Występujące tu wody termalne i mineralne przyczyniły się do rozwoju znanych uzdrowisk - Cieplic i Świeradowa-Zdroju, a w Czechach - Janské Lázně. 

Góry Izerskie to najbardziej na zachód wysunięte pasmo Sudetów położone na terenie Czech i Polski. Składa się z niezbyt wysokich grzbietów górskich. Najwyższym wzniesieniem jest Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.). Takie ukształtowanie powierzchni w połączeniu z dobrym zagospodarowaniem i dużą atrakcyjnością terenu przyczyniło się do rozwoju turystyki - pieszej, rowerowej i narciarstwa biegowego. Gęsta sieć utwardzonych dróg niczym magnes przyciąga licznie przybywających tu kolarzy górskich. Zimą popularne Izery oferują dobrze przygotowane trasy pod biegówki. Najpopularniejszym miejscem do uprawiania narciarstwa biegowego są Jakuszyce.

Rok wydania: 2022

Broumowskie Ściany i Adršpašskoteplické skály
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Broumowskie Ściany i Adršpašskoteplické skály

Mapa obejmuje bardzo atrakcyjną turystycznie czeską część Gór Stołowych. Podobnie jak w polskiej części masywu, także ten region obfituje w przeróżne ciekawe formacje skalne. Ciekawym szczytem Broumowskich Ścian jest leżąca nieopodal Koruna z punktem widokowym i interesującymi formacjami skalnymi na szczycie, natomiast za największą atrakcję uchodzi góra Hvězda (674 m n.p.m.), na której szczycie, na skalnej krawędzi, znajduje się barokowa kaplica Matki Boskiej Śnieżnej, wykonana z piaskowca ciosowego (zbudowana na podstawie pięcioramiennej gwiazdy). Miasta skalne znajdujące się w Adršpašskoteplickich skálach są jednym z najbardziej znanych piaskowcowych terenów wspinaczkowych na świecie. Między labiryntami form skalnych przebiega płatna trasa turystyczna niewymagająca żadnej wprawy przy chodzeniu po górach, składająca się z wygodnych schodków, poręczy, drabin i miejscami sztucznie wybudowanych chodników i platform. W pobliżu znajduje się też Teplickie Skalne Miasto – nieco mniej znane od Adršpašskoteplickich skál, lecz rozleglejsze, wyższe i bardziej dzikie.

Rok wydania: 2016/2017

 

Ziemia Kłodzka - rowerowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Kłodzka - rowerowa

Mapa szlaków rowerowych Ziemi Kłodzkiej. Zaznaczono tu najważniejsze atrakcje przyrodnicze, turystyczne oraz informacje praktyczne. Rok wydania 2020

Karkonosze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Karkonosze

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów i zarazem Czech rozciągające się na przestrzeni ok. 40 km (od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie do Przełęczy Lubawskiej na wschodzie). Karkonosze zajmują powierzchnię ok. 650 km², z czego do Polski należy 185 km² czyli 28,46%. Głównym grzbietem gór przebiega granica polsko-czeska. Najwyższym szczytem jest Śnieżka (1602 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Czech, Sudetów i Śląska. Karkonosze należą do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO.

Rok wydania: 2016/2017