Góra Donas - Krzyżowa Góra

Dodano 22 lipca 2012 przez aplikację Android
Góra Donas - Krzyżowa Góra
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

11616
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 3.7
 • Dystans: 8,8 km
 • Czas trwania: 3 h 7 min
 • Średnia prędkość: 2,82 km/h
 • Przewyższenie: 108 m
 • Suma podejść: 920 m
 • Suma zejść: 909 m
 • Data: 22 lipca 2012
 • Lokalizacja: Polska, pomorskie, Gdynia
77684
Góra Donas
Doskonały punkt widokowy. Najwyżej położony punkt Gdyni o wysokości 205,7 m n.p.m.. Taras widokowy znajduje się na wieży telekomunikacyjnej na wysokości 26,5m.
77685
Idealne miejsce na maślaki
Jesienią między małymi iglakami często rosną maślaki a na obrzeżach terenu - kozaki i podgrzybki
77686
szlak czarny
77687
osiedle Gdynia Dąbrowa
77688
czarny szlak
77689
Góra Krzyżowa
188m n.p.m
77690
działki Wiczlino
Zanim zaczną się działki skręcamy w ścieżkę w lewo. Po lewej stronie będziemy widać rysująca się w tle wieżę telekomunikacyjną na Górze Donas - więc nie będzie problemu z orientacją w terenie :)
Trasa dość łatwa ,prowadzi głównie przez tereny leśne i miejscami haczy o osiedla domków jednorodzinnych.

Zaczynamy na górze Donas pod wieżą telekomunikacyjną (warto wejść na nią i podziwiać rozległą nadmorską panoramę Gdyni),stamtąd żółtym szlakiem obchodzimy okolice wieży. Okolice te polecam zwłaszcza jesienią ponieważ jest to dość grzybny teren.

Po dojściu do skrzyżowania szlaków udajemy się dalej czarnym oznaczeniem. Po krótkim spacerze przez las dochodzimy do pętli autobusowej przy ul. Miętowej W Gdyni Dąbrowie,mijamy ją a następnie osiedle domów jednorodzinnych i w miejscu gdzie kończy się czarny szlak dalej idziemy znów żółtym w prawo.

Po swojej prawej stronie nadal mamy zabudowania jednak po niedługim czasie szlak odbija na lewo w dół do rzeki Kaczej - tam przechodzimy przez kładkę.
Od tego momentu następuje dość długi etap leśny. Po drodze miniemy drogę asfaltową (ul. Wiczlińską) Idziemy szlakiem żółtym aż do momentu kiedy nie natkniemy się na czarny szlak Zagórskiej Strugi, wówczas podążamy nim dość krętą ścieżką.

Droga kluczy miejscami wśród dość wysokich traw aby po jakimś czasie zacząć piąć się ostro w górę. Tak podchodzimy do Góry Krzyżowej. Miejsce słabe widokowo ,ponieważ naokoło jest bardzo dużo drzew. Spad jednak jest na tyle duży by docenić wysokość na jakiej się znajdujemy. Po łagodnym zejściu z góry dochodzimy do ulicy Wiczlińskiej,opuszczamy szlaki i udajemy się w kierunku działek Wiczlino,aby tuż przed nimi skręcić w lewo w ścieżkę.

Ścieżka prowadzi wstępnie naokoło ogrodów działkowych ,później schodzimy z ubitej drogi i wchodzimy na dróżkę wydeptana w trawie - nią podążamy cały czas zgodnie z jej biegiem aż dojdziemy do wolno stojącego małego gospodarstwa - mijamy je i jak dochodzimy do skrzyżowania dróg - skręcamy w lewo. Po krótkiej chwili trafiamy znowu na żółty szlak ,który doprowadzi nas do miejsca gdzie rozpoczyna się szlak czarny czyli do momentu ,w którym byliśmy wcześniej kiedy minęliśmy pętlę autobusową. Teraz powrót jest tą samą trasą ,która pokonaliśmy na samym początku.

Pomimo paru podejść pod górkę trasa nadaje się idealnie dla rodziców z dziećmi w wózku. Parokrotnie natrafialiśmy na drzewa leżące w poprzek drogi,jednak nie były to duże przeszkody

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Kaszuby Środkowe
Kaszuby Środkowe - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Kaszub obejmuje obszar Pojezierza Kaszubskiego wraz z Kaszubskim, Wdzydzkim i fragmentem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz część Borów Tucholskich. Zasięg mapy wyznaczają: Bieszkowice na północy, Zblewo na południu, Dziemiany na...

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0