category-icon

Gołubie - Węsiory - Łączyno - Zgorzałe

45 km
6 h 55 min
205 m
Gołubie

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-08-22
Gołubie
category-icon
45 km
205 m
204 m
Łatwy
6 h 55 min
5.1/6
Początek trasy w Gołubiu przy stacji PKP. Obok ciekawa budowla, do nie wiadomo czego służąca, ani to taras widokowy, ani kładka :-) Ruszamy wzdłuż Jeziora Dąbrowskiego w kierunku Stężycy, najpierw drogą z płyt, potem przechodzącą w gruntową. Za jeziorem zaczynają się leśne piaski, ale da się jechać. Po chwili jesteśmy w Stężycy i wpadamy na rozbudowane pomosty, upał jest niestety taki, że nie da się tam za długo przebywać. Spadamy stamtąd i jedziemy przez "centrum" w kierunku kamiennych kręgów w Węsiorach. Po drodze znajdujemy super dzikie plaże nad Jeziorem Długim i wskakujemy pierwszy raz do wody. Woda jest cieplutka, aż nie chce się wychodzić Jeszcze szybka kawka i jedziemy do kręgów, a jest ich tam trochę. Są kręgi, półkręgi i kurhany, ludzi też nawet trochę jest. Niektórzy ładują się w takim jednym, chyba jest to jakiś fast charge czy coś :-). Obok jest też ciekawa informacja, także nie radzę zabierać kamieni ze sobą. Z Węsiorów jedziemy do Łączyna, głównie przez pola, drogi na początku gruntowe, później więcej asfaltów. W Łączynie szukam dawnego ośrodka wypoczynkowego gdańskiego Unimoru, producenta m.in. telewizorów Neptun. Napotkani urbexowi turyści mówili, że jeszcze 5 lat temu ośrodek był czynny, a nawet chwilę wcześniej przeszedł gruntowny remont. Z Łączyna jedziemy do miejscowości Zgorzałe, gdzie jest przystań kajakowa pętli Jezior Raduńskich.j Potem zostaje już kilka km asfaltowym DDR-em do Gołubia, tam wpadamy jeszcze na pomost, sprawdzić co się zmieniło przez ostatnie 20 lat Trasa niezbyt wymagająca, dość sporo asfaltu, ale ruch na szczęście zerowy.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Szwajcaria Kaszubska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Szwajcaria Kaszubska

Mapa Szwajcarii Kaszubskiej oraz Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Znajdziemy tu okolic Kartuz, Chmielna i Sierakowic wraz z Wieżycą, Ostrzycami i Szymbarkiem. Mapa przygotowana została w skali 1 : 50 000. Posiada siatkę GPS zgodną z WGS 84. Na mapie znajdują się nazwy głównych ulic w miejscowościach, aktualny przebieg szlaków pieszych i rowerowych z kilometrażem, granice parków krajobrazowych i obszarów chronionego krajobrazu.

Nadleśnictwo Lipusz
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Nadleśnictwo Lipusz

Publikacja z serii map "leśnych" Wydawnictwa Eko-Kapio. Nadleśnictwo zadbało o to, żeby przy tym stopniu szczegółowości (skala 1:50 000) umieścić na mapie wszelkie możliwe trasy turystyczne (szlaki piesze, rowerowe, Nordic Walking, kajakowe), które stanowią świetną inspirację do wyruszenia na wędrówkę. Ponadto zaznaczono liczne ciekawostki turystyczno-krajoznawcze, np. widoczne nasypy po budowanej i nieukończonej autostradzie "Berlince" oraz granica polsko-niemiecka z 1939 r.

Wydanie 1, 2017

Wieżyca i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wieżyca i okolice

Wieżyca jest najwyższym wzniesieniem na Kaszubach. Mapa przedstawia obszar wokół góry ograniczony miejscowościami: Skaryszów, Kościerzyna, Lipusz, Cewice aż do lotniska w Gdańsku. Na mapie zaznaczono aktualny przebieg tras turystycznych pieszych z długościami oraz tras rowerowych i ścieżek przyrodniczych szlaków kajakowych. Są tu też wszystkie inne obiekty potrzebne turyście do planowania wycieczki. Głębokości głównych jezior Kaszubskich pokazano przy pomocy izobat. Siatka geograficzna zgodna z GPS oparta na układzie WGS-84.
Produkty - pliki do pobrania zawierają tylko kartografię, bez strony opisowej.

Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁN
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁN

Mapa Kaszub dla rowerzystów i piechurów część północna. Zasięg mapy ograniczony jest miejscowościami: Lipusz i Sulęczyno na zachodzie, Lębork i Nowy Dwór Wejherowski na północy, Żukowo i Przywidz na wschodzie oraz Gołuń i Wdzydze Kiszewskie na południu. Na mapie uwgzlędniono trasy rowerowe, szlaki piesze i Nordic Walking z długościami. Dodatkowo zaznaczone zostały drogi polne, leśne oraz szlaki kajakowe. Są tu też zabytki, noclegi, muzea, punkty widokowe, szczególnie warte odwiedzenia miejsca zaznaczono żółtą ramką.

Kaszuby Środkowe
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszuby Środkowe

Mapa Kaszub obejmuje obszar Pojezierza Kaszubskiego wraz z Kaszubskim, Wdzydzkim i fragmentem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz część Borów Tucholskich. Zasięg mapy wyznaczają: Bieszkowice na północy, Zblewo na południu, Dziemiany na zachodzie i Gdańsk na wschodzie. Rok wydania 2022

Kaszuby dla aktywnych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszuby dla aktywnych

Mapa obejmuje Kaszubski, Wdzydzki i Zaborski Park Krajobrazowy oraz Park Narodowy Bory Tucholskie. Najważniejsze miejscowości które znalazły się namapie to: Kartuzy, Ostrzyce, Szymbark, Bytów, Kościerzyna, Brusy, Swornegacie, Charzykowy, Chojnice i Człuchów. Na mapie zaznaczono miejscowości, drogi, zabytki, ważniejsze noclegi, szlaki piesze, rowerowe i kajakowe z kilometrażem, przystanie i kąpieliska.