Gmina Dwikozy: Słupcza - trasa przyrodnicza

Dodano 23 stycznia 2024 przez rysowanie
Gmina Dwikozy: Słupcza - trasa przyrodnicza
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

335520
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 4.9
 • Dystans: 6,3 km
 • Przewyższenie: 65,88 m
 • Suma podejść: 102,53 m
 • Suma zejść: 102,72 m
1755034
Winnica Dworska
Winnica Dworska położona jest na południowo- zachodnim wzgórzu na trasie Sandomierz – Lublin. Z winnicy rozciąga się piękne pole widokowe, z którego krajobraz rozciąga się na pas Gór Pieprzowych oraz Las Górski. W winnicy wytwarzane jest wino białe MARKUS oraz różowe MARGOT, które na miejscu można degustować oraz dokonać zakupu. Właściciele proponują odwiedzającym ich gościom zwiedzanie winnicy oraz degustacje win z historią w tle, podczas której oprócz wiadomości o uprawie winorośli i procesie produkcji wina, zwiedzający poznają także bogatą historię regionu.
Winnica jest także dobrym miejscem na rozpoczęcie pieszej lub rowerowej wędrówki trasą do Lasu Górskiego, podczas której można aktywnie spędzić czas jednocześnie wypoczywając wędrując poprzez malownicze krajobrazy i zachwycając się pięknem przyrody, a właściciele chętnie opowiedzą o zakątkach przyrody i miejscach historycznie ważnych dla naszego regionu. W winnicy dobrze czują się również dzieci, dla których przygotowano różne atrakcje, a także możliwość wzięcia udziału w warsztatach tematycznych.
Ciekawostką jest także niezwykłe odkrycie podczas przygotowywania działki pod uprawę. Właściciele odkryli bowiem grób pradziejowy, w którym znalezione naczynia datowane są na ok. 1300 lat p.n.e.
Dowiedz się więcej: https://winnica-dworska.pl/
1755035
Mogiły ofiar zbrodni fitlerowskich
W Górach Wysokich znajduje się niewielki choć urokliwy las, który skrywa jednak bolesną historię II wojny światowej. W północnej części lasu znajdują się dwie mogiły kryjce ciała około 95 osób, którzy zostali przywiezieni do lasu z sandomierskiego Zamku, gdzie znajdowało się niemieckie więzienie i rozstrzelani w kwietniu 1940 roku. Są tu pochowani w większości ludzie bardzo młodzi z terenu gminy oraz gmin ościennych. Część pomordowanych to ludzie nieznani w tym środowisku, aresztowani przypadkowo na innym terenie i przywiezieni na Zamek w Sandomierzu.
1755036
GÓRSKI LAS
„Górski” Las – mogiły
W Górach Wysokich znajduje się niewielki choć urokliwy las, który skrywa jednak bolesną historię II wojny światowej. W północnej części lasu znajdują się dwie mogiły kryjące ciała około 95 osób.
1755037
Kapliczka w Dębie
Przy skraju Lasu Górskiego w starym drzewie Dębu umieszczona jest kapliczka Matki Boskiej.
1755038
Wąwozy lessowe
Jeśli ktoś zdecyduje się na piesze lub rowerowe wycieczki po naszej gminie na pewno, nie ominie tych przepięknych wąwozów lessowych, gdyż występują one praktycznie na terenie wszystkich miejscowości. Szczególnie urokliwe znajdują się w Nowych Kicharach, Starym Garbowie i Winiarach. Less to odmiana skały o żółto-szarawej barwie, na której powstają bardzo żyzne gleby brunatne i czarnoziemy. To właśnie dzięki m.in. lessowym glebom tereny te słyną z upraw warzywniczych. Wąwozy lessowe powstają na wskutek erozji dennej wód okresowych lub epizodycznych i z czasem przekształca się w parów.
1757813
Park Zieleniec
1757814
Domek pod Lipami - Strzelnica
1757815
Dziewicza góra
Trasa idealna do pieszych wycieczek. Jest niezwykle urokliwa, pełna przepięknych akcentów przyrody takich jak wąwozy, łąki i pola i las. Nierzadko można spotkać wiele dziko żyjących zwierząt takich jak sarny, zające czy borsuki, a śpiew ptaków wprawia w przyjemny nastrój. Na trasie w Górach Wysokich znajduje się niewielki choć urokliwy las, który skrywa jednak bolesną historię II wojny światowej. W  północnej części lasu znajdują się dwie mogiły ok. 95 osób, aresztowanych przypadkowo przez Niemców za działalność w lokalnym ruchu oporu i rozstrzelanych w kwietniu 1940 roku. Po wyjściu z lasu i skierowaniu się w lewo będziemy mijać Domek pod Lipami, przy którym znajduje się strzelnica. Dalsza trasa wiedzie wśród pól i sadów. Cisza i spokój na trasie, a także piękno przyrody na pewno sprawią, że wrócisz tu nie raz, nie dwa...

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Wyżyna Sandomierska
Wyżyna Sandomierska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Wyżyny Sandomierskiej przedstawia ziemię sandomierską - historyczną krainę Polski położoną między Pilicą a Wisłą oraz między Sanem a Dunajcem. Zasięg mapy wyznaczają: Józefów nad Wisłą na północy, Gnojno na zachodzie, Nowa Dęba na południu i...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.