category-icon

Głazy Wilhelma

5.3 km
1 h 41 min
55 m
Polska, warmińsko-mazurskie, Boczki, Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej, powiat gołdapski

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2024-07-20
Polska, warmińsko-mazurskie, Boczki, Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej, powiat gołdapski
category-icon
5.3 km
55 m
57 m
1 h 41 min
3.5/6
Przyjemna wycieczka „żółtym szlakiem” w pięknych okolicznościach Puszczy Rominckiej. Krótka trasa przy której znajdują się dwa „Głazy Wilhelma”
„Głaz dwutysięczny” to najsłynniejszy głaz Wilhelma, upamiętniający 2000-nego jelenia byka strzelonego przez cesarza. Za głazem widoczny jest rów, którym cesarz podchodził do obudowanych deskami schodów ambony. Napis na głazie w tłumaczeniu na język polski brzmi: „Darzbór! Z tej ambony Jego Wysokość Cesarz i Król Wilhelm II upolował swego 2000. jelenia szlachetnego, kapitalnego czternastaka 28 września 1912”. Na głazie widoczne są ślady po ostrzale.

Głaz położony przy leśnej drodze w oddziale 282, przy Szlaku Wilhelma. Obok drewniane ławki i stoły.

„Głaz dwustronny” to duży głaz z napisem wyrytym po obu stronach. W tłumaczeniu na język polski napis ten brzmi: „Stąd Jego Wysokość Cesarz Wilhelm II 1 października 1904 roku podczas wieczornych podchodów upolował kapitalnego jelenia o 28 odnogach poroża. Na pamiątkę tego zdarzenia 3 listopada 1904 roku założył Fundację św. Huberta na rzecz urzędników leśnych Puszczy Rominckiej. / Ten kamień postawili swojemu najwyższemu myśliwemu Jego Wysokości Cesarzowi Wilhelmowi II z myśliwskim podziękowaniem urzędnicy leśni Puszczy Rominckiej.”

Głaz stoi na śródleśnej polanie, w oddziale 256, około 200 metrów od głównej drogi leśnej. Dojście wąską ścieżką za znakami Szlaku Wilhelma

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Mazury Północne
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mazury Północne

Mapa turystyczna "Mazury Północne" obejmuje przygraniczne tereny od Węgorzewa aż po trójstyk granic: Polski-Litwy-Rosji, a także fragment Mazur Garbatych sięgający poniżej Olecka. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Węgorzewo na zachodzie, Kruklanki i Gąski na południu, Bakałarzewo na wschodzie. Obszar ten promowany jest jako Dzikie Mazury. Na mapie zaznaczono najbardziej znane atrakcje regionu: Puszczę Borecką, Puszczę Romincką z dokładną lokalizacją głazów cesarskich, Stańczyki ze słynnymi wiaduktami kolejowymi, gołdapskie uzdrowisko, piramidę w Rapie, lądowisko w Giżach oraz dziesiątki pamiątek i zabytków architektury, atrakcyjnych obiektów wodnych i przyrodniczych, punktów widokowych i jezior. Miłośnicy podróży na dwóch kółkach mogą zapoznać się z dokładnym przebiegiem prawie 100 km fragmentu najdłużej trasy rowerowej (wydzielony pas ruchu) w Polsce, tj. "Green Velo".

Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o niezwykłej różnorodności przyrodniczej, unikalnym ukształtowaniu terenu i dużym nagromadzeniem zabytków historycznych. Niniejsze wydawnictwo to ogólna mapa poglądowa rozległego obszaru, jakim są Warmia i Mazury. Dedykowana jest zwłaszcza turystom zmotoryzowanym. Przedstawiono na niej aktualną sieć dróg, wybraną bazę noclegową oraz propozycje najciekawszych atrakcji regionu. Wśród nich znajdują się: zamki, pałace, kościoły, muzea, zabytki techniki, obiekty militarne, cuda przyrody, wyróżniające się miejsca widokowe i panoramy. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022