Głazy narzutowe w obrębie Gdańska Oliwy

Dodano 30 września 2020 przez plik GPX
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

190078
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 3.2
 • Dystans: 29,4 km
 • Czas trwania: 3 h 53 min
 • Średnia prędkość: 7,55 km/h
 • Przewyższenie: 111,02 m
 • Suma podejść: 669,2 m
 • Suma zejść: 677,62 m
 • Data: 1 października 2020
 • Lokalizacja: Gdańsk Oliwa
1077611
1. Kamienna Twarz
1077612
2. Głaz przy drodze
1077613
3. Głaz przy obwodnicy
1077614
4. Głaz na wzgórzu
1077615
5. Diabelski Kamień
1077616
6. Głaz w wykopie
1077617
7. Głaz Borkowskiego
W Trójmiejskim Parku Krajobrazowym skrywa się wiele ciekawostek przyrodniczych. Wśród nich są np. głazy narzutowe pozostawione przez skandynawski lądolód. Wśród głazów wyróżniamy te sklasyfikowane jako pomniki przyrody ożywionej oraz te niesklasyfikowane. Na naszej trasie zobaczymy i jedne i drugie w obrębie Gdańska Oliwy i Niedźwiednika.

Wycieczkę rozpoczynamy i kończymy w tym samym miejscu, czyli z targowiska w Gdańsku Oliwie. Do kilku z nich dojedziemy wyznakowanymi szlakami turystycznymi, jednak nie do wszystkich. Miejscami rower trzeba będzie wziąć także na plecy, ale co to za rowerzysta, który swego rumaka nigdy nie niósł.

Na dobry początek i rozgrzewkę udajemy się w górę Doliny Ewy, wzdłuż Potoku Prochowego. Po wdrapaniu się na szczyt wzniesienia, odbijamy w kierunku szczytu Wzgórza Marii / 138 m n.p.m. Pierwszą przerwę robimy przy najmniejszym z lokalnych głazów zwanych Kamienną Twarzą. Więcej o tym kamieniu znajdziecie w moim artykule na stronie Trojmiasto.pl:
https://aktywne.trojmiasto.pl/Kamienna-Twarz-w-Lasach-Oliwskich-n79878.html

Następnie zjedziemy do Drogi Marnych Mostów skąd krętą drogą ponownie wdrapiemy się w okolice Owczarni. Po drodze miniemy jeden z tzw. głazów bezimiennych, niesklasyfikowanych jako pomnik przyrody. Prawdopodobnie został on wydobyty na powierzchnię przy renowacji leśnej drogi. Inny tego typu głaz odnajdziemy nieco wyżej przy skrzyżowaniu z Drogą Węglową.

Od krzyżówki udajemy się w kierunku obwodnicy, gdzie w zaroślach spoczywa kolejny ogromny okaz. Głaz przy obwodnicy, tak oficjalnie go określają z uwagi na bliskość ekspresówki. Dojazd do niego jest trochę uciążliwy, dlatego też najlepiej rowery zostawić przy leśnym dukcie i resztę drogi pokonać pieszo.

Do głazu na wzgórzu jest rzut beretem. Pieszo można dojść na skróty pokonując Potok Bernarda. Na rowerze to już nie taka prosta sprawa, dlatego też najlepiej wrócić do Drogi Węglowej i stamtąd ponownie ruszyć w górę. Głaz na wzgórzu, jak sama nazwa podpowiada znajduje się powyżej drogi na zboczu wzniesienia. Prowadzi do niego ścieżka przez wysoką trawę i buczynę.

Po przeciwnej stronie Drogi Węglowej, na kolejnym wzgórzu zwanym Czarcią Górą znajduje się słynny Diabelski Kamień. Jest on pamiątką po lądolodzie skandynawskim, co oznacza, że ma już dobre kilkanaście tysięcy lat. Głaz rozłupany jest na dwie części. Obwód największego kawałka wynosi 12,3 m, wysokość 2 m, przy czym zagłębiony jest na 1 m w ziemi. Mniejszy ma 8 m obwodu, wysokości ok. 1,75 m, licząc z częścią leżącą w gruncie. Jak to z diabelskimi kamieniami bywa, zawsze przypisana jest im jakaś legenda, którą przedstawia w swym materiale mój kolega - Tomasz Szot:
https://aktywne.trojmiasto.pl/Diabelski-Kamien-w-Dolinie-Radosci-n28571.html

Po przeciwnej stronie Czarciej Góry spoczywa trudno dostępny Głaz w wykopie. Tytułowy wykop powstał ręką człowieka, niestety brak danych kiedy to się stało - szacuje się na połowę XX wieku, może nawet wcześniej - na czasy Wolnego Miasta Gdańsk. W środku głazu wmurowana jest plakietka z kaszubskim gryfem. Dotarcie do niego na rowerze wiąże się z bardzo stromymi wzniesieniami do pokonania, dlatego też na kilku odcinkach rower trzeba będzie wnieść lub znieść na plecach.

Najbardziej oddalonym kamieniem na naszej trasie jest Głaz Borkowskiego. Znajduje się on na zboczu Kamiennej Góry, której nazwa wzięła się od obszaru gruzu skalnego. Przypuszcza się, że teren ten był niegdyś dnem wyrobiska, w którym wydobywano glinę, a głazy odsłonięto podczas jej eksploatacji. Wymiary tego granitowego, oszlifowanego głazu nie są zbyt imponujące: jego obwód wynosi raptem 9,5 m, długość - 3,1 m, szerokość - 2,5 m, zaś wysokość - 1 m. Częściowo zagłębiony jest on w ziemi. Nazwa głazu związana jest z pewną historią miłosną, którą przeczytacie w kolejnym moim artykule: https://aktywne.trojmiasto.pl/Glaz-Borkowskiego-w-Lasach-Oliwskich-n89603.html


Przed laty podobną trasę wśród głazów zrobiliśmy pieszo, w nocy podczas cyklicznych czwartkowych wędrówek po pracy:

Zapraszam do artykułu: https://aktywne.trojmiasto.pl/Glazy-pomnikowe-w-Dolinie-Radosci-n96007.html

A także rodzinnie w ramach akcji "Aktywuj się w Gdańsku":
https://aktywne.trojmiasto.pl/Rodzinnie-wsrod-glazow-narzutowych-w-Lasach-Oliwskich-n132067.html

Do zobaczenia na naszych wycieczkach rowerowych i pieszych.
https://www.facebook.com/GR3miasto
Trasę poleca
GR3miasto

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Trójmiejski Park Krajobrazowy
Trójmiejski Park Krajobrazowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Trójmiasta obejmuje swoim zasięgiem obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego od Wejherowa przez Redę, Rumię, Gdynię, Sopot aż do Gdańska. Na mapie ujęto wszystkie informacje przydatne turyście. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych,...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.