Głazy narzutowe w Gdańsku Oliwie

Dodano 14 lutego 2019 przez plik GPX
Głazy narzutowe w Gdańsku Oliwie
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

140430
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 4.5
 • Dystans: 12,6 km
 • Czas trwania: 3 h 1 min
 • Średnia prędkość: 4,18 km/h
 • Przewyższenie: 178,81 m
 • Suma podejść: 985,84 m
 • Suma zejść: 993,53 m
 • Data: 17 lutego 2019
 • Lokalizacja: Gdańsk Oliwa
796932
1. Głaz w wykopie
796933
2. Diabelski Kamień
796934
3. Głaz na wzgórzu
796935
4. Głaz przy obwodnicy
796936
5. Głazy przy Drodze Węglowej
796937
6. Głaz przy Gliniastej Drodze
796938
7. Kamienna Twarz
Głazy narzutowe w Lasach Oliwskich

Lasy Oliwskie to miejsce spotkań trójmiejskich sportowców oraz miłośników rekreacji i turystyki. Mnóstwo tu ciekawych szlaków turystycznych oraz ścieżek i leśnych duktów, którymi ułożyć można własną trasę czy to pod kątem biegania, wędrówki, spaceru, czy np. jazdy na rowerze. Zimą, gdy na drzewach nie ma jeszcze liści zdecydowanie łatwiej jest odnaleźć skrywające się w leśnej gęstwinie głazy i kamienie. Cześć z nich została sklasyfikowana i objęta ochroną jako pomniki przyrody nieożywionej. Na naszej trasie najciekawsze przykłady głazów, które można zobaczyć w obrębie czterech oliwskich dolin: Radości, Zajączkowskiego Potoku, Czystej Wody oraz Ewy.

Pomnikowe głazy narzutowe na trasie wędrówki

1. Głaz w Wykopie: spoczywa w gęstym zagajniku u stóp Czarciej Góry. Jak sama nazwa mówi - znajduje się w dole, poniżej poziomu gruntu i jest mało widoczny nawet z bliska. Tytułowy wykop powstał ręką człowieka, niestety brak danych kiedy to się stało - szacuje się na połowę XX wieku, może nawet wcześniej - na czasy Wolnego Miasta Gdańsk. W środku głazu wmurowana jest plakietka z kaszubskim gryfem.

2. Diabelski Kamień: znajduje się po przeciwnej stronie Czarciej Góry, powyżej leśnej drogi wiodącej nad Potokiem Zajączkowskim. Jest on pamiątką po lądolodzie skandynawskim, co oznacza, że ma już dobre kilkanaście tysięcy lat. Głaz rozłupany jest na trzy części. Obwód największego kawałka wynosi 12,3 m, wysokość 2 m, przy czym zagłębiony jest na 1 m w ziemi. Mniejszy ma 8 m obwodu, wysokości ok. 1,75 m, licząc z częścią leżącą w gruncie. Najmniej widoczna jest część zagłębiona w glebie, trudno też określić jej wymiary.

O Diabelskim Kamieniu spisana została legenda, https://aktywne.trojmiasto.pl/Nocne-poszukiwanie-Diabelskiego-Kamienia-n74024.html

3. Głaz na Wzgórzu: za dużo o nim nie wiemy, tylko tyle, że zbudowany jest z czerwonego granitu skandynawskiego. Obwód głazu wynosi 8,85 m, długość 3 m, szerokość 2,5 m, a wysokość 1,6 m.

4. Głaz przy obwodnicy: podobno został wykopany przy pracach budowlanych drogi. Odnaleźć go można niedaleko lewego, północnego brzegu Potoku Klukowskiego. Głaz ma 7,1 m obwodu.

5. Głazy rozrzucone przy Drodze Węglowej: to nieskatalogowane głazy w wielkości od 0,5 do 1,5 m wysokości najprawdopodobniej wydobyte z ziemi podczas remontu leśnej drogi.

6. Głaz przy Gliniastej Drodze: spoczywa na skraju leśnego duktu i nie sposób go pominąć bez krótkiej refleksji. Jak dotąd, nie został jeszcze skatalogowany.

7. Kamienna Twarz: to niewielki głaz narzutowy leżący na jednym ze zboczy Wzniesienia Marii. Wyraźnie widoczne są na nim rysy ludzkiej twarzy, stąd też jego nazwa. Nie wiadomo jednak, czy jest to dzieło i przedmiot religijnego kultu przodków, czy może przypadkowo stworzony przez przyrodę kształt.

O Kamiennej Twarzy spisana została legenda: https://aktywne.trojmiasto.pl/Kamienna-Twarz-w-Lasach-Oliwskich-n79878.html
Trasę poleca
GR3miasto

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Trójmiejski Park Krajobrazowy
Trójmiejski Park Krajobrazowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Trójmiasta obejmuje swoim zasięgiem obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego od Wejherowa przez Redę, Rumię, Gdynię, Sopot aż do Gdańska. Na mapie ujęto wszystkie informacje przydatne turyście. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych,...

Mapa Gdańsk. Plan miasta
Gdańsk. Plan miasta - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Na planie zaznaczono wszystkie aktualne ulice, kina, teatry, ośrodki kultury, urzędy, stacje benzynowe, noclegi, restauracje, układ komunikacji. Oprócz spisu ulic są tu ważniejsze informacje dotyczące Gdańska oraz opis ciekawych miejsc.

Mapa Kaszuby Środkowe
Kaszuby Środkowe - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Kaszub obejmuje obszar Pojezierza Kaszubskiego wraz z Kaszubskim, Wdzydzkim i fragmentem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz część Borów Tucholskich. Zasięg mapy wyznaczają: Bieszkowice na północy, Zblewo na południu, Dziemiany na...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0