ekajaki.pl - Słupia : Gowidlino-Ustka

Dodano 30 marca 2014 przez Garmin
ekajaki.pl - Słupia : Gowidlino-Ustka
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

37377
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Kajak
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 2.4
 • Dystans: 130 km
 • Przewyższenie: 22 021,12 m
 • Suma podejść: 458,95 m
 • Suma zejść: 22 470,65 m
 • Data: 24 marca 2014
 • Lokalizacja: Polska, pomorskie, Gowidlino
225798
Rynna pełna radości-Michał Tenderenda
Długość szlaku do spływu wynosi ponad 133 km - jest to dla kajakarzy 6-7 dni spokojnego spływu w przepięknej scenerii. Początek szlaku zaczyna się nad Jeziorem Gowidlińskim. Pierwszy etap - do Soszycy, należy do trudnych. Słupia przypomina tu rzekę górską: szybki prąd, duże spadki do 4 ‰, dno usłane kamieniami, liczne powalone drzewa, kamieniste progi… Brzegi porośnięte są przeważnie wierzbami i olchami - tutaj znajduje się słynna "rynna sulęczyńska". Mniej doświadczeni kajakarze powinni rozpoczynać spływ Słupią pomijając pierwszy odcinek od Jeziora Gowidlińskiego do Kajlandii (za rynną).

Etap z Sulęczyna do Gałęźni Małej nie bez powodu znajduje się w wykazie górskich szlaków kajakowych. Szczególnych wrażeń krajobrazowych dostarcza płynięcie Doliną Słupi. Napotkamy charakterystyczne dla tego rejonu licznie występujące jeziora lobeliowe porośnięte reliktową roślinnością.

Kolejną dużą atrakcją, która przyciąga na ten szlak kajakarzy, są hydrotechniczne zabytkowe budowle kilku elektrowni wodnych powstałych w latach 1898-1926 oraz związane z nimi sztolnie, kanały, zapory ziemne, jazy, odmulniki, syfony... Są to naprawdę wspaniałe obiekty , a do tego cały czas spełniające swoje funkcje. Za możliwość oglądania unikalnego w skali Europy systemu energetycznego rzecznych elektrowni wodnych zapłacimy niewiele – przenoskę.

Kolejną atrakcją Słupi jest możliwość zakończenia spływu wpłynięciem na Morze Bałtyckie z finałem na plaży w Ustce – tych, którzy mieli okazję płynąć kajakiem po morzu nie trzeba zachęcać do powtórzenia tego w Ustce.

Przepięknie usytułowane i zazwyczaj bezpłatne stanice kajakowe wynagradzają brak zorganizowanych pól namiotowych z pełną infrastrukturą turystyczną - tego na szlaku nie ma, ale uwierzcie, że może to być plusem.
Trasę poleca
ekajaki.pl - spływy kajakowe

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁN
Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁN - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Kaszub dla rowerzystów i piechurów część północna. Zasięg mapy ograniczony jest miejscowościami: Lipusz i Sulęczyno na zachodzie, Lębork i Nowy Dwór Wejherowski na północy, Żukowo i Przywidz na wschodzie oraz Gołuń i Wdzydze Kiszewskie na...

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
JJ_Active
4 czerwca 2015 JJ_Active napisał:
:)
Moja mapa 0