Dzień w Parku Ojcowskim

Dodano 4 listopada 2010 przez Garmin
Dzień w Parku Ojcowskim
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

1143
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.8
  • Dystans: 15,0 km
  • Przewyższenie: 135,55 m
  • Suma podejść: 335,5 m
  • Suma zejść: 284,07 m
  • Data: 7 sierpnia 2010
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Ojców
1989
DSCF0731.png
skały jurajskie
1990
DSCF0762.png
wnętrze wierzy zamku w Ojcowie
1991
DSCF0772.png
Kaplica na wodzie
1992
DSCF0773.png
Maczuga
1993
DSCF0776.png
Zamek w Pieskowej Skale
1994
Kopia DSCF0758.png
Widok z zamku w Ojcowie
1995
Kopia DSCF0759.png
Widok z zamku w Ojcowie
Pieszą wycieczkę zaczynamy pod „Kaplicą na wodzie”, przerobionych łazienek zdrojowych na obiekt sakralny w 1901 r. Drewnianą kaplicę wspierają betonowe filary, co było związane z zarządzeniem cara Mikołaja II, o zakazie budowy obiektów tego typu na ziemi ojcowskiej. Jak widać, rozwiązaniem okazało się wybudowanie jej na wodzie. Idąc dalej dochodzimy do parkingu Ojcowskiego parku narodowego, będącego najmniejszym terytorialnie parkiem w Polsce. Idziemy szlakiem miedzy domkami, żeby niedługo zboczyć na żółty szlak, mniej uczęszczany przez turystów. Piękne malownicze ścieżki przez polany i las wiodą przecinają co jakiś czas odsłonięte wapienie górnojurajskie, osiągające ok. 200 m miąższości, powstałe z nagromadzenia ogromnej ilości szczątków organizmów, które żyły w morzu jurajskim ok. 150 mln lat temu. Po kilkudziesięciu minutach dochodzimy do parku w Ojcowie, widząc w dole parking, z którego zaczynaliśmy wycieczkę. Geneza zamku związana jest z działalnością fortyfikacyjną króla Kazimierza Wielkiego w 2 poł XIV w. i posiada bogatą historię, sięgającą do II wojny światowej. Z dawnej budowli zamkowej pozostały do dziś tylko malownicze ruiny, na które składają się resztki murów obronnych i części mieszkalnych, wieża i brama wjazdowa. Stąd możemy podziwiać widoki na park i dolinę Prądnika. Idziemy w dół w stronę tajemniczego i lepiej zachowanego Zamku w Pieskowej Skale. Mijając po drodze ostaniec jurajski – Maczugę Herkulesa, dochodzimy do przepięknego miejsca, które należy do czołówki nielicznej grupy zabytków polskiego Odrodzenia i jest dużą atrakcją turystyczną na Szlaku Orlich Gniazd.
Wasza ocena: 4.4 (27 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
kys30
1 listopada 2015 kys30 napisał:
fajna wycieczka i ładne zdjęca
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.