Głównym celem naszej wędrówki jest historyczny leśny dukt zwany Drogą Mackensena oraz miejsca ćwiczeń wojsk pod jego dowództwem tzw. Czarnych Huzarów Śmierci. Mackensen Weg, o której mowa została wytyczona na cześć marszałka polowego Augusta Mackensena, który na początku dwudziestego wieku stacjonował w dawnych koszarach Gdańska. Na jego czele stały wtedy elitarne wojska zwane „Czarnymi Huzarami Śmierci”. Terenem do treningów pruskich bojówek były mocno pofałdowane obszary leśne znajdujące się między obecnymi osiedlami: Strzyżą, Lipnikiem, Niedźwiednikiem, a Oliwą. Do dziś nazwy niektórych lokalnych dróg i wąwozów ściśle związane są z minioną epoką. Huzarskie Manowce, jako sieć leśnych ścieżek i rowów były miejscem do ćwiczeń taktycznych, podobnie też obecny rezerwat przyrody - Wąwóz Huzarów. Jedyną nazwą, która nie ma swojego zapisu na dzisiejszych mapach jest Droga Mackensena.
Chcąc jednak w łatwy sposób przybliżyć jej przebieg, to dość szeroki leśny dukt wijący się od Doliny Samborowo po Dolinę Wężową. Trasa w żaden sposób nie jest oznakowana w terenie, ale dla łatwiejszej orientacji, za jej początek można uznać skrzyżowanie leśnych ścieżek przy liczącym ponad 350 lat pomniku przyrody zwanym Grubym Dębem. Od tego miejsca zagłębiamy się w leśnej gęstwinie mozolnie wspinając się na dość rozległą krawędź Góry Dąbie, którą podążamy w kierunku innej historycznej drogi zwaną Szwedzką Groblą. Następnie między kamiennymi drogowskazami, na których do niedawna widniał jeszcze napis Mackensen Weg co oznacza z języka niemieckiego Droga Mackensena, schodzimy do Doliny Wężowej, która doprowadza nas do Starej Oliwy.
Ciekawostką na tej trasie jest też kamienny drogowskaz, na którym widnieje napis: "Exzellenz Generalleutnant Erich Feldtkeller In Dankbarkeit Der Verschönerungs Verein Oliva, 1935", co w wolnym przekładzie oznacza: Ekscelencji Generałowi Porucznikowi Erichowi Feldtkellerowi w dowód wdzięczności, Towarzystwo Upiększania Oliwy, 1935" - był on zastępcą marszałka Augusta Mackensena.
więcej informacji na temat historycznej Drogi Mackensena:
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gdańsk. Plan miasta
Na planie zaznaczono wszystkie aktualne ulice, kina, teatry, ośrodki kultury, urzędy, stacje benzynowe, noclegi, restauracje, układ komunikacji. Oprócz spisu ulic są tu ważniejsze informacje dotyczące Gdańska oraz opis ciekawych miejsc.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Trójmiejski Park Krajobrazowy
Mapa Trójmiasta obejmuje swoim zasięgiem obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego od Wejherowa przez Redę, Rumię, Gdynię, Sopot aż do Gdańska. Na mapie ujęto wszystkie informacje przydatne turyście. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, konnych, nordic walking i konnych, łącznie z kilometrażem.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszuby Środkowe
Mapa Kaszub obejmuje obszar Pojezierza Kaszubskiego wraz z Kaszubskim, Wdzydzkim i fragmentem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz część Borów Tucholskich. Zasięg mapy wyznaczają: Bieszkowice na północy, Zblewo na południu, Dziemiany na zachodzie i Gdańsk na wschodzie. Rok wydania 2022
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pomorskie. Zamki i pałace
Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Pomorskie
Mapa całego województwa pomorskiego z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84 przez co można ją zastosować do urządzeń z GPSem. Na rewersie umieszczono indeks miejscowości (miasta, wsie, przysiółki, duże dzielnice) oraz mapki tematyczne z podziałem administracyjnym, kodami pocztowymi, ochroną przyrody i krainami goegraficznymi.