Droga Mackensena i Wąwóz Huzarów

Dodano 30 listopada 2020 przez rysowanie
 • Opis
 • Mapa

Kod trasy

195317
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 2.0
 • Dystans: 12,2 km
 • Przewyższenie: 90,55 m
 • Suma podejść: 304,52 m
 • Suma zejść: 305,71 m
 • Data: 10 grudnia 2020
 • Lokalizacja: Gdańsk
Głównym celem naszej wędrówki jest historyczny leśny dukt zwany Drogą Mackensena oraz miejsca ćwiczeń wojsk pod jego dowództwem tzw. Czarnych Huzarów Śmierci. Mackensen Weg, o której mowa została wytyczona na cześć marszałka polowego Augusta Mackensena, który na początku dwudziestego wieku stacjonował w dawnych koszarach Gdańska. Na jego czele stały wtedy elitarne wojska zwane „Czarnymi Huzarami Śmierci”. Terenem do treningów pruskich bojówek były mocno pofałdowane obszary leśne znajdujące się między obecnymi osiedlami: Strzyżą, Lipnikiem, Niedźwiednikiem, a Oliwą. Do dziś nazwy niektórych lokalnych dróg i wąwozów ściśle związane są z minioną epoką. Huzarskie Manowce, jako sieć leśnych ścieżek i rowów były miejscem do ćwiczeń taktycznych, podobnie też obecny rezerwat przyrody - Wąwóz Huzarów. Jedyną nazwą, która nie ma swojego zapisu na dzisiejszych mapach jest Droga Mackensena.

Chcąc jednak w łatwy sposób przybliżyć jej przebieg, to dość szeroki leśny dukt wijący się od Doliny Samborowo po Dolinę Wężową. Trasa w żaden sposób nie jest oznakowana w terenie, ale dla łatwiejszej orientacji, za jej początek można uznać skrzyżowanie leśnych ścieżek przy liczącym ponad 350 lat pomniku przyrody zwanym Grubym Dębem. Od tego miejsca zagłębiamy się w leśnej gęstwinie mozolnie wspinając się na dość rozległą krawędź Góry Dąbie, którą podążamy w kierunku innej historycznej drogi zwaną Szwedzką Groblą. Następnie między kamiennymi drogowskazami, na których do niedawna widniał jeszcze napis Mackensen Weg co oznacza z języka niemieckiego Droga Mackensena, schodzimy do Doliny Wężowej, która doprowadza nas do Starej Oliwy.

Ciekawostką na tej trasie jest też kamienny drogowskaz, na którym widnieje napis: "Exzellenz Generalleutnant Erich Feldtkeller In Dankbarkeit Der Verschönerungs Verein Oliva, 1935", co w wolnym przekładzie oznacza: Ekscelencji Generałowi Porucznikowi Erichowi Feldtkellerowi w dowód wdzięczności, Towarzystwo Upiększania Oliwy, 1935" - był on zastępcą marszałka Augusta Mackensena.

więcej informacji na temat historycznej Drogi Mackensena:

https://aktywne.trojmiasto.pl/Wedrowka-dawna-Droga-Mackensena-n87918.html
Trasę poleca
GR3miasto

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Gdańsk. Plan miasta
Gdańsk. Plan miasta - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Na planie zaznaczono wszystkie aktualne ulice, kina, teatry, ośrodki kultury, urzędy, stacje benzynowe, noclegi, restauracje, układ komunikacji. Oprócz spisu ulic są tu ważniejsze informacje dotyczące Gdańska oraz opis ciekawych miejsc.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0