Droga Człuchowska. ETAP 6: Człuchów - Rzeczenica

Dodano 28 marca 2020 przez rysowanie
Droga Człuchowska. ETAP 6: Człuchów - Rzeczenica
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

168425
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 3.5
 • Dystans: 26,2 km
 • Przewyższenie: 66,12 m
 • Suma podejść: 123,03 m
 • Suma zejść: 142,45 m
 • Lokalizacja:
957873
Kościół pw. św. Jakuba w Człuchowie
Miasto wzmiankowane już w XII w., położone w niezwykle malowniczym otoczeniu dwóch jezior. O średniowiecznym pochodzeniu świadczy zarówno układ urbanistyczny dawnego śródmieścia, jak i zachowany zamek pokrzyżacki - obecna siedziba Muzeum Regionalnego.

Kolejnym ważnym zabytkiem miejskim jest barokowy kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła z XVII w. z XVIII-wieczną wieżą. W Człuchowie zachowała się także liczna zabudowa miejsca (kamienice, dwory oraz wille) z XIX w.
958453
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Biskupnicy
958454
Kościół pw. św. Franciszka z Asyżu w Olszanowie
958455
Rzeczenica - zabudowa wsi
958456
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeczenicy
Wieś gminna wzmiankowana w dokumentach lokacyjnych już w XIV w. Położenie wśród licznych zalesień, bliskości jezior oraz rzek i z dala od uciążliwego przemysłu zapewnia czyste środowisko naturalne oraz wysokie walory krajobrazowe.

Najważniejszym zabytkiem miejscowości jest kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z lat 1874-1876. Poza nim wśród zabudowy centrum wsi znaleźć można interesujące obiekty drewniane i murowane z początku XX w.
Spod kościoła pw. św. Jakuba Apostoła wyruszamy na południe, ul. Królewską, oddalając się od rynku. Idąc cały czas prosto mijamy Plac Bohaterów i włączamy się w ulicę Szczecińską, którą podążamy ok. 1 km, aż do włączenia w drogę krajową nr 22. Na skrzyżowaniu kierujemy się w lewo i ok. 2 km idziemy prosto wygodnym ciągiem pieszo-jezdnym, mijając po drodze ZOO Canpol i stację benzynową. Następnie skręcamy w prawo, w pierwszy zjazd za stacją.

Dalej wędrujemy leśną drogą cały czas prosto omijając skręt na zabudowania Gozdnicy oraz poboczne leśne rozdroża. Po ok. 900 m nasza droga rozdziela się - wybieramy kierunek w lewo. Dalsze 4,6 km przez las pokonujemy trzymając się cały czas tego samego szlaku, mijając w połowie drogi samotne wybudowanie - ceglaną chatę. Po wyjściu na otwarty teren przemierzamy ok. 700 m do pierwszych zabudowań wsi Biskupnica. Kierując się dalej mijamy kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Podążając cały czas prosto przez centrum wsi, docieramy w końcu do jej obrzeży oraz do kolejnej przestrzeni leśnej.

Dopiero po przekroczeniu rzeczki Szczyra, na pierwszym leśnym rozwidleniu, skręcamy w lewo. Po ok. 1,8 km nasz szlak rozdziela się na dwie równoległe trasy - kierujemy się w prawo. Kolejne 3,3 km wędrujemy cały czas prosto, mijając pod koniec Jezioro Olszanowskie po naszej prawej stronie. Po wkroczeniu na asfaltową drogę kierujemy się w prawo, by po kilkuset metrach wyjść na otwartą przestrzeń. Trasa ta doprowadzi nas do wsi Olszanowo, do której wchodzimy mijając po drodze zabytkowy budynek szkoły oraz kościół pw. św. Franciszka z Asyżu - jedną z najstarszych świątyń ziemi człuchowskiej.

Poruszamy się chodnikiem, a następnie poboczem prosto, aż do rozdroża na końcu wsi - wybieramy asfaltową drogę prawo, którą po ok. 1,1 km docieramy ponownie do terenów leśnych. Otoczeni na przemian drzewami i polami wędrujemy ponad dwa kilometry, aż do drogowskazu na Grodzisko, za którym podążamy kamiennym szlakiem. Na rozwidleniu z kapliczką przydrożną skręcamy w prawo. Kolejne 3,6 km pokonujemy po raz kolejny otoczeni lasem, aż do pierwszych zabudowań Rzeczenicy.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Kaszuby dla aktywnych
Kaszuby dla aktywnych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje Kaszubski, Wdzydzki i Zaborski Park Krajobrazowy oraz Park Narodowy Bory Tucholskie. Najważniejsze miejscowości które znalazły się namapie to: Kartuzy, Ostrzyce, Szymbark, Bytów, Kościerzyna, Brusy, Swornegacie, Charzykowy, Chojnice i...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.