Droga Człuchowska. ETAP 5: Ostrowite - Człuchów

Dodano 28 marca 2020 przez rysowanie
Droga Człuchowska. ETAP 5: Ostrowite - Człuchów
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

168424
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 3.6
 • Dystans: 25,1 km
 • Przewyższenie: 35,15 m
 • Suma podejść: 103,9 m
 • Suma zejść: 75,5 m
 • Lokalizacja:
957868
Kościół pw. św. Jakuba w Ostrowitem
Pierwsze zapisy historyczne dotyczące wsi pojawiają się w dokumencie lokacyjnym z 1338 roku, chociaż pierwsza osada istniała w tym miejscu już wcześniej. Ostrowite, jako historyczna wieś owalnicowa, stanowi zespół ruralistyczny o cennym układzie.

Na początku XV w. powstał do dziś zachowany gotycki kościół parafialny pw. św. Jakuba, który jest najważniejszym zabytkiem miejscowości. Poza nim we wsi znajdują się również wartościowe chaty podcieniowe oraz budynek szkoły.
957869
Kościół pw. Nawiedzenia NMP w Ględowie
957870
Kościół pw. św. Jakuba w Człuchowie
Miasto wzmiankowane już w XII w., położone w niezwykle malowniczym otoczeniu dwóch jezior. O średniowiecznym pochodzeniu świadczy zarówno układ urbanistyczny dawnego śródmieścia, jak i zachowany zamek pokrzyżacki - obecna siedziba Muzeum Regionalnego.

Kolejnym ważnym zabytkiem miejskim jest barokowy kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła z XVII w. z XVIII-wieczną wieżą. W Człuchowie zachowała się także liczna zabudowa miejsca (kamienice, dwory oraz wille) z XIX w.
957871
Człuchów - rynek
957872
Człuchów - zamek
Chcąc udać się w dalszą podróż kierujemy się prosto ul. Szkolną, a następnie skręcamy w lewo, w ul. Lichnowską, mając do dyspozycji wygodny chodnik oddzielony od jezdni pasmem krzewów, którym poruszamy się aż do końca zabudowań. Dalej asfaltowa droga bez poboczy prowadzić nas będzie prosto przez ok. 4 km do wsi Lichnowy. W jej centrum omijamy dwa pierwsze skręty, docierając do głównego rozdroża, gdzie wybieramy trasę w lewo, a następnie prawie od razu w prawo, w ul. Okrężną.

Wędrując dalej mijamy plac zabaw i liczne zabudowania, a przy pierwszej okazji skręcamy w prawo, opuszczając wieś. Polną drogą przechodzimy prosto ok. 2,8 km, aż do przecięcia z drogą asfaltową, którą podążamy w lewo do Angowic. W centrum wsi, po przejściu nad strumykiem, zaraz za przystankiem autobusowym, kierujemy się w prawo. Po minięciu zabudowań, na ostatnim rozdrożu wybieramy trasę ponownie w prawo. Po ok. 600 m podążamy w lewo, mijając po drodze przejazd kolejowy. Pokonując kolejne 1,1 km docieramy do rozdroża i wybieramy drogę prosto - ku wsi Nieżychowice. Zanim wejdziemy do jej centrum miniemy drugi już przejazd kolejowy.

Po włączeniu się na chwilę w asfaltową drogę wojewódzką nr 212, skręcamy w prawo, w kierunku zabudowań, a następnie od razu w lewo, podążając trasą wyłożoną płytami betonowymi. Po ok. 350 m nasz szlak ponownie krzyżuje się z drogą nr 212 - skręcamy tam w lewo i podążamy mniej uczęszczaną trasą, mijając po lewej stronie kościół pw. Trójcy Świętej. Dalsza część szlaku prowadzi przez ok. 3 km cały czas prosto, wzdłuż linii kolejowej, aż do wsi Brzeźno.

Na skrzyżowaniu z drogą asfaltową kierujemy się w lewo - do centrum wsi. Mijając zabudowania wędrujemy mając po swojej prawej stronie zbiornik wodny. Po jego okrążeniu skręcamy w prawo, by po ok. 1,1 km trafić na przejazd kolejowy - omijamy go, podążając dalej prosto. Polny szlak prowadzi wzdłuż linii kolejowej (mamy ją po prawej stronie, w pewnej odległości od trasy), aż do wsi Ględowo. Włączając się w drogę prowadzącą do jej centrum znowu mijamy po prawej stronie przejazd kolejowy - idziemy w drugą stronę nie przekraczając go. Po przejściu ok. 750 m prosto, na rozdrożu skręcamy w prawo i wędrujemy wśród zabudowań wiejskich aż do włączenia w drogę krajową nr 25 -na jej zakolu znajduje się kościół pw. Nawiedzenia NMP. W tym miejscu ponownie podążamy w prawo, a następnie cały czas prosto - najpierw chodnikiem, później trasą pieszo-rowerową, docierając do Człuchowa.

Mijając po drodze przejazd kolejowy, a następnie rondo, na którym do centrum miasta poprowadzi nas drogowskaz na Koszalin, miniemy przesmyk pomiędzy Jeziorem Miejskim a Jeziorem Człuchowskim oraz Muzeum Regionalne w Człuchowie - Zamek i na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, a następnie od razu w lewo w ulicę Rynek. Docieramy nią do głównego rynku miejskiego, przy którym znajduje się kościół pw. św. Jakuba Apostoła.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Kaszuby dla aktywnych
Kaszuby dla aktywnych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje Kaszubski, Wdzydzki i Zaborski Park Krajobrazowy oraz Park Narodowy Bory Tucholskie. Najważniejsze miejscowości które znalazły się namapie to: Kartuzy, Ostrzyce, Szymbark, Bytów, Kościerzyna, Brusy, Swornegacie, Charzykowy, Chojnice i...

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
3 Krajobrazy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0