Droga Człuchowska. ETAP 3: Śliwice - Tuchola

Dodano 22 marca 2020 przez rysowanie
Droga Człuchowska. ETAP 3: Śliwice - Tuchola
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

168098
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.6
  • Dystans: 27,0 km
  • Przewyższenie: 32,33 m
  • Suma podejść: 102,2 m
  • Suma zejść: 109,35 m
955954
Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Śliwicach
Nazwa wsi, wzmiankowanej w źródłach już od XIII w., pochodzi najprawdopodobniej od dzikiej śliwy porastającej w dawnych czasach polany śródleśne; jej gałązka znalazła się również w herbie miejscowości.

Najważniejszym zabytkiem wsi jest neogotycki kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej z lat 1830-1833. W roku 1908 przy kościele wzniesiono replikę groty objawień z Lourdes. Na uwagę zasługuje również stylowa, prawie miejska zabudowa Śliwic oraz pozostałości po kościele ewangelickim.
955955
Dawny kościół ewangelicki w Śliwicach
955956
Kapliczka przydrożna w Śliwicach
955957
Kościół pw. św. Jakuba w Tucholi
Pierwsza lokacja miasta na prawie polskim miała miejsce najprawdopodobniej jeszcze w XIII wieku. Potwierdzony piśmiennie przywilej lokacyjny pochodzi jednak z 1346 r. Do dnia dzisiejszego przetrwał pierwotny układ urbanistyczny miasta - duży rynek pośrodku krzyżujących się prostopadle uliczek.

Do najważniejszych zabytków miasta należą średniowieczne fragmenty murów miejskich, cmentarze (parafialny i jeńców wojennych), a także poewangelicki kościół pw. św. Jakuba Apostoła. Atrakcyjne jest również położenie miasta - na skraju Borów Tucholskich, wśród rzek i jezior.
955958
Rynek w Tucholi
1158677
Kościół Św. Brata Alberta
Z centrum Śliwic udajemy się na południe ul. Dworcową, mijając po prawej stronie najpierw park miejski, później kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Urząd Gminy oraz dawny kościół ewangelicki. Na końcu wsi mijamy kapliczkę przydrożną i udajemy się prosto, wygodną trasą pieszo-rowerową, aż do miejscowości Lińsk.

Na skrzyżowaniu w centrum kierujemy się w lewo. Po ok. 600 m na rozstaju wybieramy trasę w prawo, a następnie od razu w lewo, podążając za kierunkowskazem na stację kolejową. Pokonując ok. 1,5 km przez las przekraczamy dawny przejazd kolejowy, mijając po drodze Eko wioskę Zaroślak. Przy kościele pw. św. Brata Alberta skręcamy w prawo, a następnie przy sklepie spożywczym - w lewo. Część drogi przebędziemy zielonym szlakiem rowerowym - aż do momentu rozwidlenia drogi leśnej. Dalej zielona trasa kieruje nas w prawo, a my podążamy ciągle prosto, mijając po drodze znak zakończenia miejscowości Okoniny Nadjeziorne.

Szlak prowadzi drogą pożarową nr 32 aż do skrzyżowania, na którym drogowskaz leśny wskaże nam kierunek na Białą i Nadleśnictwo Jeziorno - tam skręcamy w prawo. Na kolejnym rozwidleniu, w pobliżu Jeziora Okonińskiego, ponownie podążamy w kierunku na Białą, by po około 200 m wybrać drogę na Kowalskie Błota, Nadleśnictwo Tucholę i Gołąbek, o czym informuje nas kolejny leśny drogowskaz. Dalsza trasa prowadzi kilka kilometrów cały czas prosto przez las oraz polany leśne.

W początkowym etapie podążamy za znakami drogi pożarowej nr 30, mijając po drodze punkt czerpania wody. Przy końcu leśnej drogi miniemy kilka szkółek młodych drzew - brzóz oraz sosen. W końcu dotrzemy do osady Kowalskie Błota i drogi asfaltowej, którą podążamy ok. 2 km, aż do włączenia w główną drogę prowadzącą do Tucholi - na skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Asfaltowa droga, otoczona Borami Tucholskimi, prowadzić nas będzie przez osadę Gołąbek, aż do mostu nad rzeką Brdą, po przekroczeniu którego trafimy do Tucholi. W kierunku centrum miasta prowadzić nas będzie ul. Rów Miejski, a następnie ul. Główna. Na skrzyżowaniu udajemy się w lewo, a po ok. 250 m w prawo, gdzie ul. Krzywa doprowadzi nas do kościoła pw. św. Jakuba Apostoła.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁD
Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁD - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Kaszub dla rowerzystów i piechurów część południowa. Zasięg mapy ograniczony jest miejscowościami: Przechlewo na zachodzie, Borzyszkowy i Sominy na północy, Czarna Woda i Czersk na wschodzie oraz Chojnice i Człuchów na południu. Na...

Mapa Kaszuby dla aktywnych
Kaszuby dla aktywnych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje Kaszubski, Wdzydzki i Zaborski Park Krajobrazowy oraz Park Narodowy Bory Tucholskie. Najważniejsze miejscowości które znalazły się namapie to: Kartuzy, Ostrzyce, Szymbark, Bytów, Kościerzyna, Brusy, Swornegacie, Charzykowy, Chojnice i...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.