Dolina Śmierci na Słowacji

Dodano 25 października 2010 przez Garmin
Dolina Śmierci na Słowacji
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

1023
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Motocykl
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.8
  • Dystans: 478 km
  • Przewyższenie: 481,14 m
  • Suma podejść: 3 032,96 m
  • Suma zejść: 3 019,98 m
  • Data: 26 sierpnia 2006
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Zborov, Svidnik
379
ZDYNIA
Znajduje się tutaj drewniana cerkiew pw. Opieki Najświętszej Marii Panny. W Zdyni co roku odbywa się Święto Kultury Łemkowskiej - "Łemkowska Watra".
380
ZBOROV - ZAMEK
Ruiny zamku nazywanego też Makovica, który powstał w XIII lub początkiem XIV wieku jako ochrona węgiersko-polskiej drogi, znajdujący się 10 km Bardejova.
381
ZAMEK W MELSZTYNIE XIV W.
Ruiny zamku na wzgórzu nad Dunajcem we wsi Melsztyn
382
ZACHODNIOŁEMKOWSKA CERKIEW W UJSCIU GORLICKIM
cerkiew greckokatolicka
383
SYNAGOGA W BOBOWEJ
jeden z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej w Polsce
384
SVIDNIK - SKANSEN, MUZEUM
W mieście znajdują się : * muzeum ukraińsko - rusińskiej kultury, * galeria D. Millyho z XVI–XVIII w. w barokowym pałacyku, * skansen pojazdów wojskowych, * muzeum militarne.
385
STARY SMOKOWIEC
Jedna z najstarszych tatrzańskich turystyczno-rekreacyjnych osad.
386
SKANSEN - SANOK
Park Etnograficzny w Sanoku należy doskonale odzwierciedla fizjografię Podkarpacia. W malowniczym miejscu na prawym brzegu Sanu zgromadzono ponad 100 obiektów budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX wieku. (Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie) Na obszarze 38 ha prezentowana jest kultura Bojków, Łemków, Pogórzan i Dolinian.
387
SKAMIENIAŁE MIASTO
rezerwat przyrody nieożywionej
388
POCZĄTEK TRASY - BOCHNIA
389
NOWY WIŚNICZ
Nowy Wiśnicz - atrakcje turystyczne: * gotycki zamek rycerski przebudowany w renesansowo-barokowy zamek bastionowy (Zamek Kmitów), * cmentarz żydowski założony przed 1641 rokiem - zachowało się dwieście pięćdziesiąt nagrobków spośród których najstarszy pochodzi z 1667 roku, * klasztor karmelitów bosych (obecnie więzienie), * kościół pw. Wniebowzięcia NMP, dwór "Koryznówka", w którym mieści się muzeum poświęcone życiu i twórczości Jana Matejki. Stoi tam pierwszy pomnik Jana Matejki wzniesiony w Polsce, * ratusz
390
MUZEUM LALEK - LIPINY
Filia muzeum lalek w Pilźnie. Wystawa plenerowa - wieś w miniaturze.
391
KONIEC TRASY - BOCHNIA
392
KOMAŃCZA - POZOSTAŁOSCI CERKWI PRAWOSŁAWNEJ
Komaniecka cerkiew spłonęła 13.09.2006. Z pożaru ocalała dzwonnica, krzyż stojący obok cerkwi oraz fragment przedsionka.
393
KOMAŃCZA - CERKIEW
Została odbudowana zrekonstruowana końcem roku 2008.
394
JEZIORO KLIMKÓWKA
plaża
395
DREWNIANY KOSCIÓŁ PW. SW. LEONARDA Z XV WIEKU.
Drewniany kościół cmentarny nad rzeczką Uszwicą wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Należy do najcenniejszych drewnianych kościołów gotyckich Polski.
396
DOLINA ŚMIERCI
Pośród pagórków Pogórza Ondawskiego nad potokiem KapiÅ¡ovka znajduje się Dolina Śmierci (Údolie smrti). Pod koniec II wojny światowej odbyła się tutaj największa bitwa czołgów w operacji karpackiej. Na polach między wioskami Nižna Písaná, Kružlová i KapiÅ¡ová do dziś leżą liczne wraki czołgów i ciężarówek.
397
CERKIEW W RZEPEDZI
W Rzepedzi Wsi stoi drewniana cerkiew św. Mikołaja z 1824 r. To jedna z trzech zachowanych w Bieszczadach reprezentantek typu wschodniołemkowskiego.
398
CERKIEW W PRZYSŁUPIU
greckokatolicka cerkiew św. Michała Archanioła
399
CERKIEW W KWIATONIU
dawna łemkowska cerkiew greckokatolicka wybudowana w drugiej połowie XVII wieku
400
CERKIEW W KONIECZNEJ
Dawna cerkiew greckokatolicka, obecnie prawosławna pod wezwaniem św. Bazylego Wielkiego.
401
CERKIEW W GŁADYSZOWIE
Cerkiew zbudowana na planie krzyża greckiego, według wzoru zaczerpniętego z terenu dzisiejszej Ukrainy, taki styl zwany jest często "ukraińskim stylem narodowym"
402
CERKIEW CZERTEŻ
Drewniana greckokatolicka cerkiew bojkowska Przemienienia Pańskiego wzniesiona w 1742.
1688
Zdynia-Sanok_1.png
Odpoczynek w miodziarni Bartnik.
1689
Zdynia-Sanok_2.png
Miejsce zlotów motocyklowych w Zdyni
1690
Zdynia-Sanok_3.png
Struś Pędziwiatr ;)
1691
Zdynia-Sanok_4.png
Dolina Śmierci - czołgi
1692
Zdynia-Sanok_5.png
Czołg w Dolinie Śmierci
1693
Zdynia-Sanok_7.png
Czołgi w Dolinie Śmierci
1694
Zdynia-Sanok_9.png
Zabawa w "czołgistę" :)
Całodzienna wycieczka motocyklowa wiodąca przez woj. małopolskie i podkarpackie oraz północną Słowację. Jadąc tą trasą można podziwiać niezwykłe piękno drewnianych cerkwi i kościołów, rozrzuconych licznie po wsiach podkarpacia.
Pośród pagórków Pogórza Ondawskiego nad potokiem KapiÅ¡ovka znajduje się Dolina Śmierci (Údolie smrti). Pod koniec II wojny światowej odbyła się tutaj największa bitwa czołgów w operacji karpackiej. Na polach między wioskami Nižna Písaná, Kružlová i KapiÅ¡ová do dziś leżą liczne wraki czołgów i ciężarówek.

Trasę, którą proponuję można połączyć terminowo przynajmniej z dwoma ciekawymi wydarzeniami, jakie mają miejsce w Zdyni koło Gorlic. To Łemkowska Watra i Międzynarodowy Zlot Motocyklowy. To dwie zupełnie odmienne od siebie imprezy.

Na trasie zaznaczyłem kilka cerkwi. Na szczególną uwagę zasługuję piękna drewniana w Rzepedzi czy jedna z najstarszych w Polsce w skansenie w Sanoku. Szlakiem tej architektury warto wybrać się w lipcu i ukoronować zwiedzanie greckokatolickich świątyń udając się na Łemkowską Watrę. Łemkowskie święto w Zdyni jest jedną z największych międzynarodowych imprez kulturalnych województwa małopolskiego. Co roku w lipcu przyjeżdża tu kilka tysięcy Łemków (z Kanady, Ukrainy, Austrii, Słowacji, Chorwacji, USA, Serbii i oczywiście z Polski). Impreza trwa trzy dni. Watrze towarzyszą koncerty muzyki najczęściej ludowej i folkowej, ale również rockowej czy jazzowej. Festiwal przybliża kulturę Łemków poprzez pokazy tradycyjnych rzemiosł, liczne wystawy a także konkursy o tematyce ściśle powiązanej z historią tej grupy etnicznej. To wspaniała okazja do zapoznania się z kulturą społeczności Łemków. Na trzy dni można przenieść się w zupełnie inny, bardzo ciekawy świat tradycji. Niestety w ostatnich latach również tutaj wkrada się komercja; już na kramach z wyszywanymi koszulami możemy też zobaczyć koszulki z rockowymi zespołami itd. Miejmy nadzieję, że ten wspaniały klimat nie ulegnie z czasem degradacji. Pisząc o koszulkach trudno nie wspomnieć o noszonych przez Łemków na festiwalu przedstawiających butelkę „kropki” z podpisem „Absolut Lemko.” Scena i jej okolice, to nie jedyne miejsce zabawy, najwięcej ciekawostek kryję się przy namiotach. Tam życie towarzyskie kwitnie. I to tam możemy wyczuć charakterystyczny zapach eteru. Łemkowie nazywają skroplony eter – „kropki”:). Jest to temat żartów i rzucanych wyzwań. Wypicie tego napoju alkoholowego wymaga, bowiem niemałej odwagi. Ale wśród Łemków możemy spotkać niejednego śmiałka.

Zupełnie inny charakter ma zlot motocyklistów. Zwykle odbywa się w ostatni weekend sierpnia. Zjeżdża się tu dużo ciekawych maszyn z całej Polski. Parada do Ujścia Gorlickiego, i jej brzmienie, jest imponujące:) Ten weekend obfituje w różnorodne atrakcje: koncerty, motocyklowe konkurencje – pchanie beczki z piwem czy palenie gumy. Te bardzo specyficzne zabawy zwykle rozumieją tylko motocykliści i chętnie w tych konkurencjach uczestniczą, wspaniale się przy tym bawiąc. Wracając do Krakowa prawie każdego „zlotowca” zainteresuje dłuższa droga do domu przez Słowację. Kierujemy się na Zborov. Dla zainteresowanych do zwiedzenia ruiny zamku. Następnie jedziemy drogą 77 do Svidnika gdzie znajduje się muzeum militarne i skansen pojazdów wojskowych. W Svidniku skręcamy w lewo (E371) by dotrzeć do Doliny Śmierci. Na polach leżą liczne wraki czołgów i ciężarówek. Na każdy z nich można wejść a dostępność ich sprawia, że historia II wojny światowej staje się bardziej rzeczywista. Powrót do Krakowa proponuję przez Sanok, ale można też skrócić trasę przez Duklę.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie
Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Międzynarodowy Szlak Dziedzictwa Przyrodniczo-Kulturowego „Zielony Rower” – Greenway Karpaty Wschodnie Mapa szlaku rowerowego uruchomionego w roku 2004 przez Grupą Partnerską „Zielone Bieszczady” - nieformalne trójsektorowe partnerstwo...

Mapa Beskid Niski
Beskid Niski - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Niskiego wydawnictwa Compass to mapa offline na urządzenia mobilne w skali 1:50 000 prezentująca obszar Beskidu Niskiego. Zasięg mapy obejmuje tereny od Krynicy-Zdrój i Grybowa na zachodzie po Komańczę i Szczawne na wschodzie oraz...

Mapa Tatry Polskie i Słowackie
Tatry Polskie i Słowackie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Tatry Polskie i Słowackie wydawnictwa Compass swoim zasięgiem obejmuje obszar Tatr Wysokich, Bielskich i Zachodnich leżących po stronie zarówno polskiej jak i słowackiej. Mapa Tatr przedstawia atrakcje turystyczne i przyrodnicze, szlaki...

Wasza ocena: 4.3 (18 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
piter
1 marca 2011 piter napisał:
Fajny przewodnik, byłem tam w zeszłym roku, może uda się zmajstrować ekipę motocyklową w tamte rejony raz jeszcze.
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.