Doliną górnej Prosny

Dodano 26 lipca 2018 przez aplikację Android
Doliną górnej Prosny
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

129498
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.4
  • Dystans: 18,4 km
  • Średnia prędkość: 10,11 km/h
  • Przewyższenie: 133,09 m
  • Suma podejść: 554,5 m
  • Suma zejść: 556,67 m
  • Data: 26 lipca 2018
  • Lokalizacja: Praszka
735962
Panorama miasta Praszka
Praszka została założona w 1392 r. przez Piotra Kowalskiego herbu Wierusz (który był bratem Bernarda- założyciela Wieruszowa). Rodzinnym gniazdem Piotra i Bernarda była Miśnia leżąca na terenach pradawnych Łużyczan- naszych praojców, w obecnych czasach znajdująca się na terenie Niemiec. Nazwisko i herb Wierusz otrzymali od władcy Królestwa Polskiego za szczególne zasługi i wierność- stąd też nazwa vierus- z lac. wierny, szczery. Wcześniej obaj panowie nosili przezwisko Bock- Kozioł, którego ustanowiono centralnym punktem herbu Wierusz, jak również i herbu obu miast- Wieruszowa i Praszki.
735964
Kurhany 1
w niepozornym na pierwszy rzut oka lasku na skraju wsi Strojec znajdują się zachowane w idealnym stanie, aczkolwiek do dziś nie zbadane kurhany pradawnej kultury łużyckiej. Kurchany w ogromnej ilości pokrywają praktycznie cały teren na wschód i południe od Kowali- północną Praszkę (osiedle Kopernika wybudowano na wzgórzu Bugaj na którym w roku 1925 i 26 pod kierownictwem prof. Józefa Kostrzewskiego, najwybitniejszego archeologa polskiego i jego ucznia Kondada Jażdżewskiego pochodzącego z Praszki wykopano i zbadano łącznie 40 grobów z przełomu epoki bronzu i żelaza), aż po Skotnicę, Strojec i do Brzezin.
735965
Kurchany 2
Uwaga!! Teren jest monitorowany przez Nadleśnictwo Wieluń
735966
widok na dolinę Prosny
Do II rozbioru Polski (1793) Prosna w górnym biegu (do Siemianic) stanowiła granicę Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Na tym samym odcinku w latach 1807–1815 biegła granica Księstwa Warszawskiego. Po kongresie wiedeńskim (1815) do 1919 Prosna (aż do ujścia) stanowiła zachodnią granicę Królestwa Polskiego i (od 1918) II Rzeczypospolitej. W latach 1919–1939 granica państwowa przebiegała ponownie górnym biegiem rzeki. Od 1945 Prosna na całej długości płynie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
735967
Żniwa w dolinie górnej Prosny
mijane krajobrazy ubogacają nam użytkowane rolniczo pola, które w każdej porze roku zachwycają różnorodnością kolorów, i zapachów będąc dodatkowym walorem miłych okoliczności przyrody.
735969
Przystanek
Na trasie przejazdu znajduje się kilka podobnych przystanków w starym stylu PRL, dzięki czemu jesteśmy zabezpieczeni na wypadek niespodziewanej ulewy. Na zdjęciu przystanek na Prośnie, w bardzo dobrym stanie z ławeczką w środku
735970
Przejazd przez las
Trasa nasza wiedzie przez cały czas drogami asfaltowymi o bardzo dobrej nawierzchni, przez co podróż nie jest uciążliwa i można skupić się na pięknych nadprośniańskich krajobrazach
735972
Wyjeżdżamy z lasu
Uroczy odcinek, który wiedzie przez sosnowy przepięknie pachnący las
735974
Wypoczynek na łonie natury
A wokół tylko piękne widoki i cykanie milionów świerszczy
735977
Uroczy domek w cudownym miejscu
w takich oto przemiłych okolicznościach przyrody niektórzy sobie mieszkają, (pewnie zimą już tak miło niestety nie jest)
735982
Nadprośniańska łąka
Widoki pozwalają wypocząć
735983
Cienisty las daje nieco wytchnienia
podczas dłuższej przejażdżki zalesione i cieniste miejsca, pozwalają się choć na chwilę schować przed palącym słońcem
735984
Bujna przyroda zadowoliłaby niejednego zielarza
na zdjęciu pole zioła o nazwie Wrotycz, które dobrze spisuje się w walce z pasożytami.
735985
Prace w polu idą pełną parą
przyjemnie popatrzeć na żniwujących gospodarzy, zwłaszcza kiedy samemu można się nieco pobyczyć:)
736231
Uwaga krowy!
Nadprośniańskie łąki, zalewane okresowo nie sprzyjają uprawie ziemi, natomiast doskonale sprawują się jako pastwiska dla wielu zwierząt hodowanych w okolicy. Podczas przejazdu spotkamy tu gęsi, owce, konie, krowy oraz kozy :)
Trasa dla każdego, kto docenia kontakt z przyrodą, a jednocześnie niekoniecznie lubi się przemęczać. Trasa przebiega drogą asfaltową z dala od głównych dróg, przez co idealnie nadaje się dla dzieci. Ostrzegam jednak, że po drodze znajduje się kilka stromych górek i szybkich zjazdów.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta