Ciekawostki przyrodnicze Lasów Mirachowskich

Dodano 30 stycznia 2020 przez plik GPX
Ciekawostki przyrodnicze Lasów Mirachowskich
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

165087
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 5.2
 • Dystans: 22,2 km
 • Czas trwania: 5 h 56 min
 • Średnia prędkość: 3,74 km/h
 • Przewyższenie: 85,56 m
 • Suma podejść: 409,5 m
 • Suma zejść: 420,55 m
 • Data: 26 stycznia 2020
 • Lokalizacja: Mirachowo, Kamienica Królewska
933962
No to ruszamy na wędrówkę... kierunek: Jezioro Lubygość
933963
Granica Rezerwatu Przyrody Jezioro Lubygość
933964
Charakterystyczny buk na rozdrożu
933965
Groty Mirachowskie
933966
Ścieżka w górę
933967
Docieramy do Rezerwatu Przyrody Żurawie Błoto
933968
Tablica informacyjna na szlaku
933969
Ależ tu zielono...
933970
Przechodzimy przez osadę, jakby zamarłą
933971
W oddali widać już Jezioro Kamienne
934008
Ogromny Diabelski Kamień nad brzegiem jeziora
934009
Malownicze torfowiska w obrębie Rezerwatu Żurawie Błota
934011
Pięknie meandrujący leśny strumyk
934012
Punkt widokowy Szczelina Lechicka
934013
Punkt widokowy Szczelina Lechicka
934014
Tablica informacyjna o Rezerwacie Przyrody Szczelina Lechicka
934015
Obrośnięte mchem i porostami konary drzew nad jeziorem
934016
Zmienia się pogoda, a wraz z nią barwy w lesie
934017
Nad Jeziorem Potęgowskim
934019
Wędrujemy ciekawą ścieżką wzdłuż jeziora
934023
Hop, spiup przez potoczek
934024
Śródleśne jeziorko
934025
Piękne barwy po deszczu
934026
Regeneracja... za chwilę podejście pod Zamkową Górę
934027
Zaczynamy podejście
934028
Chwila wypoczynku na platformie widokowej
934029
Długi trawers na drugą stronę Lasów Mirachowskich
934030
Z oddali widać już torfowiska rezerwatu
934031
Drewniana kładka wiodąca nad śródleśne Jezioro Wielkie
934032
Piękne Jezioro Wielkie
934033
Kolejny rezerwat przyrody wokół Jeziora Turzycowego
934034
Malownicze śródleśne torfowiska
934035
Powoli zmierzamy do końca
934036
Info na parkingu
Tegoroczna zima nie rozpieszcza. Trójmiejskie parki toną w szaroburych i ponurych barwach, dlatego też warto uciec gdzieś w pobliskie bory, gdzie zregenerować można ciało i ducha malowniczymi odcieniami zieleni i innymi kontrastami.

Jednym z takich malowniczych obszarów są Lasy Mirachowskie. Ten urokliwy kompleks znajduje się w północnej części Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Obejmuje on kilka rezerwatów przyrody oraz wiele ciekawych miejsc, jak m.in. punkty widokowe: Zamkowa Góra czy Szczelina Lechicka, które górują nad jeziorami rynnowymi pod wspólną nazwą - Rynna Potęgowska. Bywaliśmy tu pieszo i na rowerach już wielokrotnie, ale mając dość już tej szaroburej i ponurej aury, postanowiliśmy uciec, tam gdzie jest zdecydowanie więcej zieleni. Puszcza Mirachowska to raptem 45 min drogi samochodem od Trójmiasta !

Pokonana przez nas pętla liczyła nieco ponad 22 km. Większość trasy pokonaliśmy drogami gruntowymi bądź leśnymi ścieżkami. Na jednym z północnych odcinków trasy, między szczytem Góry Zamkowej a punktem widokowym Szczeliny Lechickiej, towarzyszył nam oznakowany kolorem czerwonym pieszy Szlak Kaszubski.

Chcąc wyruszyć naszym tropem najlepiej wycieczkę rozpocząć spod Leśniczówki Mirachowo. Nieopodal, na parkingu leśnym zostawić można samochód. Wariantów wycieczek jest tu cała masa i na dobrą sprawę wszystko zależy od naszej orientacji w terenie.

Atrakcje krajoznawcze na naszej trasie:


1. Mokradła, Kurze Grzędy i piękne, wiecznie zielone lasy

Południową część tutejszych obszarów stanowią mokradła i porastające je gęste lasy iglaste. Ten wiecznie zielony teren jest jednak bardzo trudno dostępny, dlatego najlepiej poruszać się po nim wyłącznie drogami pożarowymi, bądź drewnianymi kładkami. W Rezerwacie Przyrody Kurze Grzędy zobaczyliśmy unikatowy krajobraz nie tylko w skali regionu, ale i kraju. Mnóstwo tu mchów i porostów oraz bujnych borów bagiennych, które rozdzielone są licznymi przepustami wody i większymi rozlewiskami. Wśród licznych mokradeł na uwagę zasługuje torfowe jezioro Turzycowe.

2. Taras widokowy na zboczu Zamkowej Góry

Gdzieś w głębi lasu skrywa się Zamkowa Góra, licząca ponad 229 m n.p.m. Na jednym z jej zboczy znajduje się maleńki, drewniany taras widokowy, z którego rozpościerają się malownicze widoki na położone w dole rynnowe jeziora potęgowskie. Przy platformie znajdują się ławki i stolik, w sam raz na piknik.

3. Szczelina Lechicka - punkt widokowy i rezerwat przyrody

Szczelina Lechicka to rezerwat przyrody obejmujący swym obszarem wschodnią część jeziora Potęgowskiego oraz oddzielonego od niego malowniczym przesmykiem bagnistego jeziora Kocenko. Powyżej rezerwatu, na jednym ze szczytów, znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościerają się przecudne panoramy na położony w dole kompleks jezior rynnowych - tzw. Rynnę Potęgowską.

4. Diabelski Kamień nad jeziorem Kamiennym

Leżący nad brzegiem jeziora Kamiennego głaz jest jednym z największych kamieni narzutowych na Kaszubach. Jego wymiary to: 3 metry wysokości, 4,55 metrów szerokości i 5 metrów długości. Jest przepołowiony szczeliną, stąd też bywa nazwany pękniętym. Chroniony jest jako pomnik przyrody nieożywionej, dlatego też pod żadnym pozorem nie wolno na niego wchodzić, a tym bardziej robić sobie na nim zdjęć (i publikować !)

Legenda głosi, że głaz pozostawił tu diabeł. Zgodnie z umową z kaszubskim gburem, który w zamian za jego duszę miał zbudować w nocy most przez jezioro. Gdy diabeł zniósł już sporą część kamieni, chłop przestraszył się i zwrócił się o pomoc do żony. Ta, pomyślawszy chwilę, poszła do kurnika i posypała kogutowi ziarna. Zmylony ptak zapiał, a diabeł ze złości cisnął głaz o ziemię i czmychnął. Ów kamień, ze śladem diabelskiego łańcucha, pozostał na brzegu do dziś. Resztę kamieni zalała woda.

5. Groty Mirachowskie nad Jeziorem Lubygość

Nad śródleśnym Jeziorem Lubygość, które objęte jest ochroną przyrody znajdują się niewielkie groty. Widoczne ze ścieżki nad jeziorem, znajdują się na zboczu dość stromego zbocza. "Jaskinie" powstały ze zlepionego wapieniem piasku. Ich głębokość liczy może raptem półtora metra, a wysokość ze dwa. Niestety w ostatnim czasie, przez osunięcie się ziemi, została naruszona główna konstrukcja filara i z uwagi na bezpieczeństwo, wejście do groty zostało ogrodzone, dlatego też lepiej podziwiać ją z zewnątrz.

Podsumowanie:

Wiecznie zielone Lasy Mirachowskie to z pewnością dobry temat na szarobure i ponure dni. Wijące się pośród ciekawych jezior i torfowisk ścieżki ukazują malowniczą przyrodę, która szybko zregeneruje nie tylko nasze ciało, ale także ducha. To także świetny teren aby trochę się wymęczyć. Wokół jezior górują szczyty, których wysokość sięga 200 m n.p.m. Umiejętnie ułożona trasa pozwoli zrobić dobry trening przed wyjazdem w góry !
Trasę poleca
GR3miasto

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Wieżyca i okolice
Wieżyca i okolice - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Wieżyca jest najwyższym wzniesieniem na Kaszubach. Mapa przedstawia obszar wokół góry ograniczony miejscowościami: Skaryszów, Kościerzyna, Lipusz, Cewice aż do lotniska w Gdańsku. Na mapie zaznaczono aktualny przebieg tras turystycznych pieszych z...

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0