Chatka Górzystów i Orle na biegówkach.

Dodano 10 marca 2012 przez Garmin
Chatka Górzystów i Orle na biegówkach.
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

7412
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Narty biegowe i śladowe
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 5.7
 • Dystans: 20,8 km
 • Czas trwania: 4 h 22 min
 • Średnia prędkość: 4,74 km/h
 • Przewyższenie: 158,74 m
 • Suma podejść: 429,84 m
 • Suma zejść: 352,71 m
 • Data: 7 marca 2012
 • Lokalizacja: Szklarska Poręba
58954
w kierunku Orla
58955
Chatka Górzystów wewnatzr
58956
Szklarska Poreba centrum
58957
budynki dawnego WOP
58958
Schronisko Orle
58959
Chatka Górzystów
58960
No to w drogę
58961
Rozdroże Pod Cichą Równią
58962
Izery
58963
oznaczenia na trasie
58964
Kultowy mały naleśnikm z jagodami
58965
Hala Izerska
58966
w kierunku Orla 1
Dzień zapowiadał się bardzo ładnie , szkoda więc spędzić go w domu. Wybór pada na Jakuszce , tym bardziej ,że to chyba ostatnie dni z takimi warunkami śnieżnymi a ponadto od 15 marca wstęp ma kosztować 2 złote od osoby. Niby niewiele, ale co będzie dalej…….?
Bieg jak zwykle zaczynam przy główne drodze w Jakuszycach w kierunku węzła szlaków Cicha Równia. W tym miejscu tradycyjnie można powiedzieć ,że panuje tłok. Ja ruszam w kierunku Chatki Górzystów z nieodpartą chęcią spróbowania naleśników z jagodami zareklamowanych już na Traseo. Panuje lekki mrozik , trasy są lekko oblodzone , ale generalnie bardzo fajnie się biegnie. Początkowo trasa wiedzie pod górę . Widoczność jest doskonała a więc widoki głownie na Izery wspaniałe. Po około 5 kilometrach trasa zaczyna schodzić w dół. Do Chatki Górzystów jest około 2 kilometry. Ze względu na oblodzenie trudno jest jechać i większość narciarzy , szczególnie mniej wprawionych decyduje się schodzić , inni wracają do Jakuszyc lub szukają łatwiejszych tras. Miejscami da się założyć biegówki i „pługiem” podążać w kierunki Chatki. Po wyjściu z lasu oczom ukazuje się Hala Izerska.
Hala Izerska to jedno z bardziej urokliwych i zarazem mniej znanych miejsc w Górach Izerskich. Położona na wysokości ponad 800 m n.p.m. w rozległej dolinie Izery, przy samej granicy z Czechami, jeszcze do niedawna należała do najbardziej dzikich i odludnych sudeckich zakątków. Obecnie dość gęsta sieć szlaków turystycznych, ścieżek rowerowych i narciarskich tras biegowych, jak również czynne cały rok schronisko turystyczne, powodują, że nie brakuje tu gości latem i zimą.
W schronisku czas na chwilę odpoczynku. Chatka Górzystów – schronisko turystyczne mieszczące się na Hali Izerskiej położonej w Górach Izerskich. Na hali tej istniała kiedyś wieś Groß-Iser, a budynek schroniska i stojąca obok niego drewutnia są jej jedyną pozostałością (mieściła się w nim szkoła). Osada została całkowicie zniszczona w latach powojennych.

Budynek schroniska powstał około 1938, jako druga szkoła w miejscowości. Posiadał główną klasę z pokojem na bibliotekę, pomieszczenie dla prac ręcznych dla chłopców (dzisiaj drewutnia) i kuchnię dla dziewcząt. Na piętrze mieszkał nauczyciel wraz z rodziną. Obok szkoły stała też dzwonnica. W dzisiejszym budynku gospodarczym znajdowało się pomieszczenie do prac ręcznych dla chłopców.

W 1945 szkoła posiadała kompletną instalację wodociągową i kanalizacyjną oraz oświetlenie we wszystkich pokojach. Po wojnie szkołę zdewastowano i ogołocono z większości sprzętów i wielu elementów konstrukcyjnych, w dzisiejszej jadalni mieściła się stajnia. Budynek szkoły na schronisko (początkowo studenckie) zaadaptowali studenci z WSI z Zielonej Góry w połowie lat 80. XX wieku (do tego momentu należał do Nadleśnictwa).
Schronisko posiada swój niewątpliwy klimat ale największą popularnością cieszą się naleśniki z jagodami. Biorę mała porcję/ z kawą to koszt 12 złotych/ Mała porcja , która wcale nie jest taka mała.
Po takim relaksie czas na kontynuowanie biegu w kierunku Schroniska Orle. Trasa biegnie wzdłuż rzeki Izery. Zachodzące słońce , śnieg i woda pozostawiają niezapomniane wrażenia.
Schronisko Orle położone w Górach Izerskich stanowi bazę turystyczną dla ludzi pragnących odpocząć w spokojnym i pięknym otoczeniu. Jest to pozostałość starej hutniczej osady szklarskiej. W tej chwili, w jedynym zabytkowym budynku, który pozostał z czasów świetności osady, mieści się bufet schroniska oraz sala kominkowa. W schronisku decyduję się na „grzańca”, za 6 złotych dostaję letni napój o kwaśnym smaku, nie wiem czy zawsze taki serwują , ale póki co nie polecam.
Ze schroniska do Jakuszyc pozostało około 5 kilometrów. Trasa biegnie początkowo pod górę a potem łagodnie w dół do samych Jakuszyc.
Trasa na biegówki piękna, godna polecenia dla wszystkich, szczególnie gdy jest mnie oblodzona.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Karkonosze
Karkonosze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Karkonosze przedstawia najwyższe pasmo górskie Sudetów, znajdziemy na niej aktualny przebieg szlaków turystycznych wraz z orientaycjnym czasem przejścia, szczyty i atrakcje turystyczne. Mapę Karkonoszy zamykają czeskie Rokytnice nad Jizerou na...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika...

Wasza ocena: 4.7 (3 głosy)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
boulinek11
8 grudnia 2012 boulinek11 napisał:
Niesamowita sprawa.
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.