Bochnia - Łapanów - Bochnia

Dodano 20 stycznia 2023 przez rysowanie
Bochnia - Łapanów - Bochnia
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

285565
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.0
  • Dystans: 51,5 km
  • Przewyższenie: 161,75 m
  • Suma podejść: 822,2 m
  • Suma zejść: 821,63 m
  • Data: 2 marca 2019
  • Lokalizacja: Bochnia
1571931
kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Łapczycy
Tą gotycką świątynię ufundował w 1340 r. króle Kazimierz Wielki. Legenda mówi, że uczynił to jako akt pokuty za swe miłosne związki z Esterką, piękną Żydówką z Kazimierza k. Krakowa. Kościół znajduje się na szlak turystycznym Via Regia Antiqua wiodącym między Bochnią a Chełmem wzdłuż ważnego w średniowieczu traktu komunikacyjnego z Krakowa na Ruś i na Węgry.
1571932
kościół bożogrobców pw. Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Chełmie
Kościół został wybudowany w latach 1738 — 1749 przez zakonników - Stróżów Bożego Grobu Jerozolimskiego zwanych Bożogrobcami. Podczas budowania świątyni, wewnątrz niej przez 11-letni okres budowy funkcjonował stary kościół, który rozebrano dopiero w 1749 r.
1571933
dwór w Kobylcu
dwór został wzniesiony ok. połowy XIX wieku, jest budowlą murowaną z cegły i kamienia. Założony został na planie wielobocznym, złożonym z dwóch prostokątów. Parterowy, częściowo podpiwniczony, z użytkowym poddaszem w części południowej. Od strony południowej nad ścianą szczytową daleko wysunięty okap dachu, podparty czterema słupami, tworzy piętrowy ganek z werandą i balkonem. Dwór w 1919 został zakupiony przez Szklarzewiczów, do dzisiaj pozostaje w rękach tej rodziny i pełni funkcje mieszkalne
1571934
Kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła w Łapanowie
Kościół św. Bartłomieja w Łapanowie zbudowano w 1529 r., a odbudowano po zniszczeniach w 1614 r. wraz z nową kaplicą przy nawie. Nawa i prezbiterium przykryte są wspólnym dachem dwuspadowym. Na skraju nawy i prezbiterium znajduje się barokowa wieżyczka sygnaturkowa z latarnią i cebulką. Wnętrze zdobi polichromia z 1843 r. wykonana przez Mecnera i Wojciechowskiego. Późnobarokowy ołtarz główny, z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, pochodzi z 1873 r. Ołtarze boczne datowane są również na XIX w. W kościele znajdują się też obrazy: Matka Boska XVII w, Przemienienie Pańskie oraz św. Barbara z XVII w.
1571935
dwór obronny w Wieruszycach
Gotycko-renesansowy dwór obronny z przełomu XV i XVI wieku został wybudowany na planie prostokąta z ciosów kamiennych i cegły. Od strony północno-wschodniej przylega do niego okrągła wieża o zbliżonej wysokości. Dwór przykryty jest wysokim, dwudzielnym dachem pokrytym gontem. Wieża jest przykryta osobnym, ostrosłupowym dachem, także pokrytym gontem. Na przełomie XVI i XVII wieku wydarzyła się katastrofa budowlana po której obiekt został rozbudowany m.in. o cylindryczną basztę. Na początku XIX wieku budynek pełnił rolę spichlerza, a potem był w stanie ruiny. Dwór-warownia został kupiony w 1981 przez Marka Skrzyńskiego. Jest jedną z nielicznych dobrze zachowanych szesnastowiecznych obronnych siedzib szlacheckich.
1571936
Kościół pw. Wszystkich Świętych w Sobolowie
Kościół w Sobolowie pochodzi z końca XVI w. Jest to jednonawowa budowla o konstrukcji zrębowej. Na wschodniej ścianie prezbiterium znajduje się grupa Ogrojca zXXw.: anioł wręczający Chrystusowi kielich. Przy kościele widnieje wolno stojąca, drewniana dzwonnica z XVII w., w której zawieszony jest gotycki dzwon. Najstarszym zabytkiem świątyni jest manierystyczny obraz przedstawiający Ukrzyżowanie. W ołtarzu głównym z XIX w. znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, a obrazy w nawie wyobrażają sceny z duszami czyśćcowymi. Godne uwagi są także boczne ołtarze rokokowe oraz późnobarokowe ławy kolatorskie.
1571938
dwór w Nieprześni
Wybudowany w 1925 r. dwór jest budynkiem drewnianym, parterowym z facjatą na poddaszu, nakrytym wysokim, łamanym dachem czterospadowym. Do czasu zakończenia drugiej wojny majątek był rękach rodziny Sękiewiczów. Po wojnie majątek rozparcelowano a w dworze urządzono ośrodek wypoczynkowy dla dzieci. W 1994 roku opuszczony budynek przeszedł pod zarząd Gminy Bochnia. Po roku 2000, mocno już zdewastowany dwór został zakupiony przez osobę prywatną. Obecnie jest odremontowany i pełni funkcje mieszkalne.
1571939
dwór w Zawadzie
Wybudowany w 1833 r. dworek w Zawadzie był budowlą klasycystyczną, murowaną, wzniesioną na planie prostokąta. Przy jego zachodniej elewacji dobudowane późniejsze skrzydło, piętrowe, o charakterze eklektycznym, nawiązujące w wystroju do. architektury uzdrowiskowej typu szwajcarskiego. Do zakończenia drugiej wojny światowej majątek w Zawadzie pozostawał w rękach Niwickich. Po parcelacji został przejęty przez Państwowy Fundusz Ziemi. W budynku dworu mieściła się szkoła podstawowa. W latach 90. zniszczona budowla została rozebrana, a na jej miejscu w 1999 r. powstała rekonstrukcja dawnego dworku, który funkcjonuje obecnie jako hotel.
1571940
Kościół pw. Apostołów Szymona Judy i Tadeusza w Pogwizdowie
Kościół parafialny w Pogwizdowie z końca XV w. jest jedną z najstarszych świątyń w Małopolsce. W latach 1896–1913 został on przebudowany - zburzono wówczas wieżę i przedłużono nawę. Strzelista, gotycka bryła kościoła składa się z nawy i prezbiterium. Portal do zakrystii wycięty jest w tzw. ośli grzbiet. Zdobiące ściany i stropy polichromie wykonane zostały w 1959 r. Barokowe ołtarze pochodzą z XVII w. , w jednym z ołtarzy bocznych znajduje się obraz MB Częstochowskiej z XVII w. Krucyfiks i rzeźba św. Marii Magdaleny na belce tęczowej pochodzą z XVIII w.
1571941
dwór w Kopalinach
wybudowany w latach 1910-1912 dwór w Kopalinach ma charakter niewielkiego modernistycznego pałacyku. Jest budowlą murowaną z kamienia i cegły, wzniesioną na planie wielobocznym, z dwupiętrową kwadratową wieżą o zaokrąglonych narożnikach przy elewacji wschodniej. Obok dworu znajduje się, połączony z nim przewiązką, budynek dawnej oficyny. Do zakończenia drugiej wojny majątek był w posiadaniu rodziny Skorupków-Padlewskich. Po wojnie majątek, składający się głównie z lasów, przejęło Nadleśnictwo Lasów Państwowych, które we dworze miało swoją siedzibę. W 1953 roku zabudowania podworskie przejął miejscowy POM. Na początku lat 90. dwór przeszedł w ręce prywatne i – po przeprowadzonym remoncie – stał się budynkiem mieszkalnym właścicieli.
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 2 marca 2019 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji, natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas wycieczki. Opublikowanie wycieczki ma na celu pokazanie miejsc wartych zobaczenia i stanowić propozycję jeśli nie do pokonania całej trasy to przynajmniej zachęcić do odwiedzenia poszczególnych miejsc. Obszarem na którym się poruszałem podczas tej wycieczki był powiat bocheński. Ponieważ była to dopiero druga wycieczka po może i krótkiej ale jednak zimowej przerwie, nie miałem zamiaru szaleć i zaplanowałem trasę, która miała nie być zbyt wymagająca. Na zaplanowanej trasie, znalazło się 10 obiektów, które chciałem zobaczyć z czego 6 miałem widzieć pierwszy raz. Spośród tych 10 obiektów 5 stanowiły kościoły, również 5 stanowiły dwory. Co do kościołów każdy był cenny, trudno by mi było któryś z nich wyróżnić i co istotne, nie było problemów z dostępem do nich i obejrzeniem ich. Zdecydowanie inaczej przedstawiała się sytuacja z dworami. Wszystkie dwory stanowiły prywatną własność i nie są udostępniane do zwiedzania. Najmniej problemu było w Nieprześni bo tam udało mi się podejść bezpośrednio pod dwór. Nieco lepiej było z dworami w Wieruszycach i Kobylcu bo udało się przynajmniej z pewnej odległości rzucić na nie okiem. Najgorzej było w Kopalinach i Zawadzie bo dwory te znajdowały się na ogrodzonym terenie i oprócz ogrodzenia także roślinność stanowiła zabezpieczenie przed wzrokiem osób postronnych. Niezależnie od stopnia dostępności najbardziej wartym zobaczenia jest dwór obronny w Wieruszycach, a raczej najmniej cenny, przynajmniej pod względem historycznym jest dwór w Zawadzie albowiem jest on repliką oryginalnego dworu.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta