Białe szaleństwo w Bielicach

Dodano 13 lutego 2012 przez plik GPX
Białe szaleństwo w Bielicach
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

7113
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

57993
Bielice
57994
zjazd w kierunku Bielic
57995
na wyciągu
57996
na stoku
57997
bar przy stoku
57998
droga dojazdowa
57999
widok z górnej stacji wyciagu
58000
parkng przy kościele
Po okresie mrozów w końcu nadeszło niewielkie ocieplenie. Ode mnie najbliżej na narty do Kamienicy, ale w okolicy jest wiele „lokalnych” wyciągów, które także cieszą się dość dużą popularnością. Więc dziś wypad do Bielic.
Wieś znajduje się w obszarze Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, w Dolinie Górnej Białej Lądeckiej (źródła rzeki znajdują się kilka kilometrów powyżej wsi). Dolina rozgranicza dwa pasma: Góry Złote i Góry Bialskie. Zwornikiem tych dwóch pasm jest położona na południowy wschód od wsi Przełęcz u Trzech Granic. Dolną (północną) granicę miejscowości wyznacza wyraźne zwężenie się doliny i wąski przełom Białej Lądeckiej. Bielice są najdalej na wschód wysuniętą osadą ziemi kłodzkiej. Założone zostały ok. 1605 r. przy funkcjonującym wówczas trakcie do Czech.
W miejscowości znajduję się wyciąg orczykowy, na którym, trochę ponad roku stawiałem pierwsze kroki na nartach zjazdowych.
Aby dojechać do Bielic, w Stroniu Śląskim, na głównym skrzyżowaniu, należy skręcić w lewo / koło posterunku policji/ a potem prostą drogą, jakieś 14 kilometrów.
W Bielicach pokrywa śnieżna znacznie większa niż gdzie indziej. Droga biała, miejscami bardzo śliska.
Na stoku narciarzy niewielu, właściwie nie ma tłoku do wyciągu. Wyciąg pamięta jeszcze czasy chyba „wczesnego Gierka”, Kupuje bilet normalny 10-przejazdowy za 18 złotych. Bilet kasuje pani przy użyciu ręcznego kasownika, takiego jak mieli konduktorzy w autobusach.
Na stoku bardzo rodzinnie, większość dopiero stawia pierwsze kroki na nartach. Warunki dość dobre, chyba nie ma co narzekać.
W przeszłości wyciągi tego typu cieszyły się większą popularnością, teraz to tylko lokalny wyciąg, głownie dla wczasowiczów z Bielic.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Ziemia Kłodzka
Ziemia Kłodzka - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa "Ziemia Kłodzka" przeznaczona jest zarówno dla turystów pieszych, rowerowych, jak i tych wybierających turystykę samochodową. Zasięg mapy został wyznaczony przez Złoty Stok i czeski Javornik na wschodzie, Kudowę Zdrój na zachodzie (wraz z...

Mapa Góry Złote | Rychlebske hory
Góry Złote | Rychlebske hory - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Góry Złote obejmuje jedno z najdłuższych pasm górskich w środkowej części Sudetów Wschodnich ciągnące się szerokim łukiem długości ok. 40 km od Przeł. Kłodzkiej (489 m n.p.m.) na północnym zachodzie do Przeł. U...

Mapa Ziemia Nyska
Ziemia Nyska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Ziemi Nyskiej obejmuje miasto Nysa wraz z sąsiednimi gminami. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i kajakowych, łącznie z kilometrażem, co pozwala...

Szukasz noclegu w okolicy?

Dokonując rezerwacji, wspierasz Traseo

Noclegi

Stronie Śląskie

booking.com
Zdjęcie pochodzi z trasy Przełęcz Staromorawska | Autor zdjęcia: januszek_44
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0