Białe szaleństwo w Bielicach

Dodano 13 lutego 2012 przez plik GPX
Białe szaleństwo w Bielicach
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

7113
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

57993
Bielice
57994
zjazd w kierunku Bielic
57995
na wyciągu
57996
na stoku
57997
bar przy stoku
57998
droga dojazdowa
57999
widok z górnej stacji wyciagu
58000
parkng przy kościele
Po okresie mrozów w końcu nadeszło niewielkie ocieplenie. Ode mnie najbliżej na narty do Kamienicy, ale w okolicy jest wiele „lokalnych” wyciągów, które także cieszą się dość dużą popularnością. Więc dziś wypad do Bielic.
Wieś znajduje się w obszarze Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, w Dolinie Górnej Białej Lądeckiej (źródła rzeki znajdują się kilka kilometrów powyżej wsi). Dolina rozgranicza dwa pasma: Góry Złote i Góry Bialskie. Zwornikiem tych dwóch pasm jest położona na południowy wschód od wsi Przełęcz u Trzech Granic. Dolną (północną) granicę miejscowości wyznacza wyraźne zwężenie się doliny i wąski przełom Białej Lądeckiej. Bielice są najdalej na wschód wysuniętą osadą ziemi kłodzkiej. Założone zostały ok. 1605 r. przy funkcjonującym wówczas trakcie do Czech.
W miejscowości znajduję się wyciąg orczykowy, na którym, trochę ponad roku stawiałem pierwsze kroki na nartach zjazdowych.
Aby dojechać do Bielic, w Stroniu Śląskim, na głównym skrzyżowaniu, należy skręcić w lewo / koło posterunku policji/ a potem prostą drogą, jakieś 14 kilometrów.
W Bielicach pokrywa śnieżna znacznie większa niż gdzie indziej. Droga biała, miejscami bardzo śliska.
Na stoku narciarzy niewielu, właściwie nie ma tłoku do wyciągu. Wyciąg pamięta jeszcze czasy chyba „wczesnego Gierka”, Kupuje bilet normalny 10-przejazdowy za 18 złotych. Bilet kasuje pani przy użyciu ręcznego kasownika, takiego jak mieli konduktorzy w autobusach.
Na stoku bardzo rodzinnie, większość dopiero stawia pierwsze kroki na nartach. Warunki dość dobre, chyba nie ma co narzekać.
W przeszłości wyciągi tego typu cieszyły się większą popularnością, teraz to tylko lokalny wyciąg, głownie dla wczasowiczów z Bielic.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czarna Góra
Czarna Góra - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Czarnej Góry i okolic. Zakres mapy ograniczony jest miejscowościami: Stronie Śląskie, Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie i Stare Miasto w Czechach. Znajduje się tu popularny ośrodek narciarski. Na mapie zaznaczono szlaki piesze i rowerowe (z...

Mapa Mapa tras rowerowych - Singletrack Glacensis
Mapa tras rowerowych - Singletrack Glacensis - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia obszar Ziemi Kłodzkiej z naniesionymi pętlami Singletrack'ów. Rowerowe trasy zostały wytyczone przy współpracy ze Stowarzyszeniem Gmin Ziemi Kłodzkiej. Na mapie oznaczono przebieg pętli wraz z ich infrastrukturą (stacje naprawcze,...

Mapa Śnieżnik i Międzygórze
Śnieżnik i Międzygórze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Śnieżnika wraz z planem Międzygórza. Plan Międzygórza jest opracowany w skali 1:8 000, natomiast Śnieżnik – 1:20 000. Na mapie Śnieżnika zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W...

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0